• $9,2678
  • €10,7368
  • 525.919
  • 1409.56
5 Mart 2012 Pazartesi

Molla Kasım dönemi

Yunus oturmuş derenin başına, yıllar yılı yazdıklarını gözden geçiriyor. Bir kısmını kenara bırakıp, diğerlerini akan suya atıyor. Her ayırışta 'Vay be neler döktürmüşüm' demeyi unutmuyor. Eline gelen bir kağıt parçasıyla irkiliyor. Üstünde şu cümle var; 'Böbürlenme ey Yunus. Bir de bakmışsın Molla Kasım gelmiş, seni sigaya çekmekte'.
Senelerdir bu ülkeyi TÜSİAD yönetti. Olur olmaz işlerde zırt-pırt diye ortaya çıktı. Entel-Dantel takımından vatan hainlerine raporlar hazırlattı. Türkiye'yi Federasyon haline getirmeyi yine bunlara söyletti. Saroz'un borazanı oldu. Ülkeyi yöneten başbakanlar aleyhine çarşaf çarşaf ilanlar verdi. Darbe ve muhtıralara davetiye çıkardı. Sonunda Molla Kasım Erdoğan çıkageldi. Hem de bir takım lafazanlarıyla beraber. Kim mi bunlar? Bülent Arınç'lar, Nurettin Canikli'ler, Ömer Çelik'ler. Aralarında boks terimleri kullanan bile var. Tarzları inanılır gibi değil. Hakaretten öte. Nasılsa, iktidarın artık MÜSİAD'ı var. TÜSİAD'a ihtiyacı kalmadı. Fransızlar gibi 'Yavaş yavaş, hızlı gittiler'. Birileri esip gürlerken, tırnaklarla tepeler ufalandı. Dağlar delindi.
***
Pozantı Cezaevi'ndeki insanlık dışı uygulamanın başlangıcının iki yıl önceye dayandığı ortaya çıktı. Taciz ve tecavüzlerin başladığı dönemde verilen şikayet dilekçelerinin hasır altına süpürüldüğünü öğreniyoruz. Adalet Bakanı, sanırız o sıralar Askeri Yargı'yı devre dışı bırakmakla meşguldü. Özel yetkili mahkemelere destekle uğraşıyordu. HSYK'nu ters yüz ediyordu. Bu yüzden 'Pozantı'dan gelen feryatlara aldırmadı'. Sayın Sadullah Ergin'e uyarıda bulunmak istiyoruz. Bir gün keser dönüp, sap dönecektir. Sonunda mutlaka hesap dönecektir. Onun bakanlığı 'Darı-buğday-likit yumurta üçgeni'nden önce sorgulanacaktır.
...
Yukarıda sözünü ettiklerimiz arasında olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in alıştığımız saygılı tarzını terk etmesine şaşıranlardanız. Konuyu aynı partiden bir arkadaşımızla tartıştık. Cevabı soru şeklindeydi 'Kızılay'ın gelmiş geçmiş en başarılı Genel Başkanı Tekin Küçükali'yi kim yedi?' Gerçekten, Küçükali, temsilci değiştirme isteğini reddettiği için Başbakan'a şikayet edilmiş ve 'İstifa zorunda bırakılmıştı'. Sebep Kızılay'ın Adana Müdürlüğü'ne Ömer Çelik'in istediği ismi atamamasıydı. Sonuçta arzu edilen zorla yapıldı.
***
Yetenek Sizsiniz'de İskender Mikado grubundaki ayakları olmayan gencin gösterisi müthişti. Azmin zaferini izledik diyebiliyoruz. Doğrudan yarı finale kalış başarının haklılığıydı. Erdener-Seda Show'u da beğendiğimizi itiraf edelim.
...
Soru-Yorum'da Cüneyt Özdemir'in konuğu Coşkun Aral'dı. Yan yana odalarda çalıştığımız Coşkun dünya çapında belgeselci. Her türlü imkansızlığı nasıl ortadan kaldırdığına tanığız. Anıları arasındaki Gökşin Sipahioğlu'ndan aldığı dersi keşke genç gazetecilerin tamamı izlemiş olsaydı. Aral, haberciliği yapıyor ve getiriyor. Sipahioğlu, mağdur olan kişiyle görüntüleri izleyip, istenmeyen bölümleri yok ediyor. Coşkun Aral'ın verdiği diğer örneklerden biri ünlü F-1 Pilotu Niki Lauda'nın yanan yüzünü yayınlayan Paris Match dergisinin toplatılması kararıydı. Bir de halimize bakın. 'Bib at, izi kalsın gazeteciliği' yapıyoruz.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi