• $7,3682
  • €8,9794
  • 442.872
  • 1551.57
14 Mayıs 2011 Cumartesi

'MHP kaba Milliyetçi

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Televizyon nöbetimizi NTV'ye ayırdığımız bir gece yaşadık. Doğrudan Siyaset'i canlı izledik. Hızımızı kesmeden geç saat tekrarına da takıldık. İç yapımla başlayalım. Hayatımız boyunca 'Yağcılık yapmadık'. İsmail Küçükkaya için 'Programın yıldızıydı' diyorsak, buna herkesin inanacağını biliyoruz. Küçükkaya, mevcut siyaset, liderler ve karşılıklı salvo atışlarını güzel değerlendirdi. Geleceği iyi okudu. Sandıktan çıkacak olası sonuçları 'Partilerüstü tahmin etti'. Kutluyoruz.
...
Çiğdem Anad'ın diğer konuklarına sırasıyla değineceğiz. Tuğrul Eryılmaz niçin çağrılmıştı, çözemedik. Radikal-2'nin yönetmenliği bile ona iki numara büyük. Yaptığı tek iş Süleyman Demirel'e devamlı hakaret oldu. Yeni Şafak Yazarı Salih Tuna'ya şaşırdık. Önce Haber TÜRK'te miydi? Yoksa biz mi hayal gördük? Ardından NTV'deki yarı maratonda karşımıza çıktı. En ilginç lafı 'İmparatorluktan sonra yeniden dizayn ediliyoruz' oldu. Bir de final bölümünde, 'Cemaate cemaat denmesinden rahatsızlık duyduğunu' belirtti. Tuna'ya tavsiyemiz, bu yayının bantını izleyip, kaç kere cemaat dediğini sayması. Tufan Türenç, tartışmalar içinde Cemaati en ağır tonda eleştirendi. 'Polisi ele geçirdiler. Diğer kurumların durumu ortada'yı, gayet net söyledi. Türenç, köşesiz kalınca, ekranlara daha fazla yer ayırmakta.
...
Çok önceleri 'Çerkez olduğunu söyleyen' Markar Eseyan'a birkaç laf edeceğiz. Sıra Fethullah Gülen sorusuna gelince 'Bana yöneltmeyin. Bunu cevaplamam' karşılığını verdi. Salih Tuna'ya pek çok konuda ortak oldu. 'MHP'nin barajaltında kalacağını' iddia edenlerden biriydi. En çarpıcı cümlesi ise 'Kaba milliyetçilik yapan MHP sadece yüzde 2-3 oyu hak etmekte' oldu. NTV'yi izleyenler arasındaki 'Kaba Milliyetçiler' sanırız, Eseyan'ın kulaklarını çınlatmaya başlamışlardır.
...
Gelelim, bizim yorumumuza. Bir kısım iç ve dış odakların işbirliğinin amaçları gayet net. Tek hedefleri var; 'MHP'yi parlamento dışında bırakmak'. Böylece kafalarındaki 'Rol model'i Türkiye'ye giydirecekler. Ne mi bu? 'Malezya tipi Federal İslam Cumhuriyeti'. Ancak, sonuca varmaları için tek ve en önemli ayak eksik. Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 10'luk barajı rahat aşacaktır. Hani, bazı yüksek atlayıcıların çıtayı sıkıntısız geçip, sonra 'Keşke hedefi birkaç santim daha yükseğe çekseydim'ini yaşayacağız. Tek korku, eskiden bazı kahvecilerin 'Tabelada çalışması olasılığı'. Buna izin vermemek de, 'Kaba Milliyetçiler'in elinde. 12 Haziran'da sandığa mutlaka sahip çıkacaklar. Kader seçimine az kaldı. Terhisi yaklaşan asker gibi; 'Şafak sayıyoruz'.
***
Ressam Ali Balkan'ın 'Masallar Şehri İstanbul' adlı resim sergisi MAKSEM/Taksim Cumhuriyet Galerisi'nde açılacak.
Sanatseverler 17-31 Mayıs tarihlerinde ziyaret edebilir.
...
ÖZEL NOT: Meslektaşımız Mustafa BALBAY'dan mektup aldık. 'Silivri Üçlemesi'ni eklediği, şu satırları sizlerle paylaşmayı arzuladık:

'Sayın Burhan Ayeri,
Sütununuza aynı gün pek çok yaşam sığdırıyorsunuz. Zaman zaman ben de payımı alıyorum. Özgür günlerde görüşmek umuduyla. Selamlar, saygılar...'

<p>Türkiye'de yeni bir siyasi partiye ihtiyaç var mı?</p><p>HDP tabanı hangi olaylar sonrasında part

HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Vitrin mankeninin içinde ne var? Fenomenler herkesi şaşırtmaya devam ediyor

Ankara'nın en yaşlı iki kadınına koronavirüs aşısı yapıldı