• $15,8429
  • €16,7472
  • 927.402
  • 2394.83
24 Temmuz 2011 Pazar

Margarin topları...

Ramazan'a gün sayarken, tüm görüntülü medya etle uğraşıyor. Yerli besici, 'Devlet protokol yapsın. Kilosu 14 liradan teslim ederiz' diyor. Ortaya çıkan satış rakamı 18-18.5 civarında. Fena değil. Hiç olmazsa her anlamda ülke kazanır. Bu iş bir süre daha konuşulur. Kamuoyunun dikkatinden kaçırılan, bir başka ve önemli zammı gündeme taşımak niyetindeyiz. Becel başta bazı margarinler 10 lira sınırına dayandı. Hiçbir markette 9.5 liranın altında göremiyoruz. 250 gramlıklar 2.49'dan satılıyor. Yarım kiloluklar 4.79'a kadar etiket astı.
...
Margarinin mucidi Fransızların 'Yavaş yavaş, hızlı git' şeklindeki sözünü akla getiren hazırlığı, aylar önce fark ettik. Hatta, tehlikeyi gösteren yazılar kaleme aldık. Margarin üreticileri Birliği'nden yollanan cevapta, artan biodizel üretimi ve dünyadaki soya yağı rekoltesinin azlığından söz edildi. Bir ara artış durdu. Şimdilerde 'Ramazan Furyası'na katıldıklarını görmekteyiz. Türkiye'deki margarin fiyatları dünya şampiyonluğunu yakaladı. Bu işlerin tekel ülkesi Hollanda, hatta Belçika ile Almanya'nın kıyaslamaları bu gerçeği ortaya koymakta. Eğer 5 kiloluk ayçiçeği yağı ortalama 15-16 liraysa, düşünmeliyiz. Üretimin ana maddelerindeki artış bir yere kadar. Zamların boyu, insaf ölçülerinin üstüne çıktı. Margarincilerin kulağını bükmekte yarar var. Hem de gecikmeksizin. Yoksa iftar saati, patlayan 'Margarin topları' olacak.
- - -
Artiz Mektebi'ni seyredilir hale getiren ne yarışmacılar ne Sinan Çetin. Hatta Haldun Dormen ve Osmantan Erkır'ı da 'Soğukluklar' arasına sokabiliriz. Müjde Ar izleyiciyi tek başına sürüklemekte. Bir parodideki 'Kerim' tiplemesinden yola çıktı ve ortalığı kırdı geçirdi. 'Çıksın şu herif ortaya. Benim adım Kerim desin'i öyle bir söyledi ki 'Duvar edebiyatı'ndaki yakalarsam'ı' hatırlattı. Anlayacağınız eğer böylesi yarışmalardan rating bekleniyorsa 'Kerim Muhabbetleri' çoğaltılmalı. Tabi”,  dozunda tutularak. 'RTÜK Duvarı'na toslamadan.
...
Gaziantep-Minsk maçını TRT'den izledik. Şifresiz ve de parayı bastırmadan. Kerem Öncel iyi anlattı. Ömer Üründül, yine düşük desibeldeydi. Arkadaşımıza son kez sesleniyoruz; 'Bağır çağır yık ortalığı. Senin bilgi dağarcığın kimde var?'
- - -
Bugün Kadıköy Evlendirme Dairesi-
A Salonu'nda önemli bir nikah kıyılacak. Saat 13.00'teki imzalar Ezgi-Levent çifti tarafından atılacak. Bilmeyenler için konuyu biraz açalım. Görsel Yönetmenimiz Kayınpeder İlhami Davutoğlu'nun 'Dedelik günleri' gözüktü.
...
 Gazeteci-Yazar Necdet Sevinç'i kaybettik. Sevinç bugün Fatih Cami”'nde ikindiden sonra kılınacak namazının ardından Ulus Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Kendisine rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama