• $17,9015
  • €18,2839
  • 1021.57
  • 2750.49
19 Temmuz 2012 Perşembe

Mahalle kültürü

CHP'nin tatsız tuzsuz kurultayından mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalıştık. Bilmiyoruz bize mi öyle geliyor yoksa bu partinin mi tansiyonu düştü? Düşünün 'Ana Muhalefet Partisi'ne 'Lefter Fenerbahçe'nin unutulmaz kalecisi' diyen biri, lider. Salı günü de 'Hani hafta sonu kongre olmazdı' demeyi başardı. Açıkça endişeliyiz; 'Kazara iktidara gelirlerse, halimiz nice olur?' Yeniden 'Sosyal Demokrasi'ye dönüşün ilanı ise muhteşem. Bir ara tribünlere baktık Önder Sav, Hakan Bayrakçı ve CNN TÜRK'ün yeni yıldızı Nevşin Mengü'nün Babası yan yana oturuyorlardı. Kemal Ilıcak'ın lafı aklımıza geldi; 'Siyaset zor zenaat'. Uzak dursun bizden.
...
Teke Tek'te İzzet Çapa konuya sorgusuz girdi; 'CHP'nin halini gördükçe sosyal demokratlara oy vermemeye başladım'. Sonra da Babasının dağlara taşlara 'Ecevit' yazdığı ailesinden bahsetti. Fatih Altaylı'nın 'Sen kimsin, anlat bakalım' lafı üzerine bugünlere geliş öyküsünü aktardı. DJ'liğini, kasetçiliğini söyledi. İlginçtir. Bu albümlerden iki tanesini alanlardandık. Tabii, yıllar önce. O zamanlar ikimizin de saçı vardı. İzzet Çapa'nın 'Gece hayatı bitti. En fazla iki yıl daha devam eder' çıkışına takıldık. Gerçek nedeni bir türlü söyleyemedi. Son gençlik organizasyonunda bira sattırılmamasına bindirmek istedi. Vazgeçti. Bu defa sözleriyle çelişen, hazırlığından bahsetti; 'Nişantaşı'na mahalle kuruyoruz'. Bu olayı tamamlamak üzere olduğunu anladık. Sevilen, kaybedilen, arzulanan her türlü yiyecek-içecek, kıyafet ile eğlence yerinin kurgusu tamamen 'Mahalle kültürü' ile bezenecek. Düşünebiliyor musunuz, üstü açık restoran da var. Yazın tamam da, kışın ne olacak?
İzzet Çapa'nın ayküsü yüksek kafası herhalde buna da formül bulacaktır.
***
Aydın Boysan büyüğümüzü fark edince, Aykırı Sorular'a kapılandık. Enver Aysever, CHP Kurultayı'nın ilk gününde, ilgisiz bir konu ve konukla karşımıza çıkınca şaşırdık. Arada Aydın Ağabey'e 'Çamlıca'ya camii yapmak gösteriştir' dedirten sorular da sordu. Konu genelde Eski İstanbul'du. Bu yüzden epey lezzet aldık. Boysan'ın 'Çıkar' çıkmazı Narlıkapı'dan anılar yeniden anlatıldı. Megakent'in 1 milyonluk, sonra
2 milyonluk hali konuşuldu. Yüzde 36'sı Ermeni, Rum ve Musevilerden oluşan homojen dönem vurgulandı. Komşuluk ve bunu oluşturan dayanışma yılları, hüzünle anlatıldı. Aydın Boysan gençlere, beraberliği yeniden sağlayacak çabalarda bulunmayı tavsiye etti. 91 yaşın gözlemleri bambaşka. Hele Mimar-Mühendis ve Gazeteci-Yazar iseniz. Saygıdeğer Büyüğümüze, nice sağlıklı yıllar diliyoruz.
***
Koca bir günden ilginç tespitimizi sizlerle paylaşmayı arzuladık. Eurosport'ta 'Match World' adlı bayanlar futbol turnuvasının finaline takıldık. 90+2'de Kanada beraberliği yakaladı. 'Tam kupayı kaldıracak' derken, Brezilya'dan Grazielle Nascimento 2-1'i getirdi. Dakika 90+3'tü. Erkekler gibi formayı fırlattı. Gri renkli sutyeniyle sevinç gösterilerine başladı. Herkes gülüyordu. Doğal olarak biz de. Bu maçın ardından başlayan R. Casablanca-A. Bilbao oyununu izleyemedik. Fazla geldi.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü