• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
31 Mayıs 2012 Perşembe

Mahalle kültürü

Okan Bayülgen, şehirleşme daha doğrusu 'Siteleşme' konusunu işleyince, yine uykusuz gece geçirdik. Bir sürü uzmanın söylediği bilimsel lafı toplarsanız ortaya Aydın Boysan Büyüğümüzün cümlesi çıkmakta; 'Şimdilerde oturduğum apartmanda tanımadığım insanlarla yaşıyorum'. 2012 senesinin bizleri getirdiği ortam bu. Dostluk, arkadaşlık, kardeşlik ve hepsinden önemlisi dayanışma kalmadı. İnanın, karşıdaki dairedekini kesseler çıtınız çıkmayacak. Ancak televizyon dizilerine bakın hala 'Mahalle Kültürü'nü işleyenler ilgi alanı. Seyyar yoğurtçumuz palaydı. Hatta bekçimiz bile pala idi. Hani şu Seksenler dizisindeki. Üç otobüs çevik kuvvet polisinin, biber gazıyla önleyemediği olayları 'Bizim Pala', iki düdükle çözerdi.
...
Başarılı olmuş politikacıların büyük bölümü 'Mahalle'den yetişmedir'. Seversiniz ya da sevmezsiniz ama Recep Tayyip Erdoğan bu ortamdan geldi. Onun için yetiştiği yeri ve birlikte büyüdüğü insanları korur, kollar. Şimdilerde, dar bir alana sıkışan Kasımpaşa, modern stadı olan bir Süper Lig takımıysa, bunda Erdoğan'ın katkısı inkar edilemez. Turgay Ciner desteklemek için neden Kasımpaşa'yı seçti? Anlayın işte. Bir zamanların efsane takımlarından Vefa nerede? Bilen kaç kişi var. Adını taşıyan ve 1872'de kurulmuş liseden mezun olanlar hayırsız mı? 'Depreme tedbir' gerekçesiyle İstanbul'un son mahalleleri de ortadan kalkıyor. Buna lafımız yok. Ancak, o müthiş dayanışma kültürü birlikte yok oluyor. Üzüntümüz bu yüzden.
***
Fatih Cami”, uzun süren onarımdan sonra yeniden ibadete açıldı. Çimentoyla kapatılan süslemeler, çiniler ortaya çıkarıldı. Burada bir isim üzerinde durmak istiyoruz: Doç. Dr. Adnan Ertem. Bu genç ve dinamik Vakıflar Genel Müdürü hakkında o kadar olumlu mesajlar aldık ki, iki satır da biz yazalım istedik. Kendisini kutluyoruz.
...
'Antalya Medeniyetler Korosu'nun son konseri TRT-M'den canlı olarak yayınlandı. Bu işin son yüklenicisi Yılmaz Özfırat'ın, kısa açış konuşması ve anlattığı örnek öykü 'Önce insan olmak' düşüncesinin ürünüydü.
***
Türkiye-Bulgaristan maçıyla iyi bir kaleci kazandığımız inancındayız. Fenerbahçeli Mert güven verdi. Abdullah Avcı sanırız aradığı kanı buldu. Hala çözemediğimiz sıkıntı, pozisyona girememek. Yine de üç gün önce Hollanda'yı evinde yenen bir ekibi 2-0'la geçmek önemli.
...
TRT de mikrofonu Yalçın Çetin'e verip, yanlıştan döndü. Ömer Üründül'le uyumluydular. Yalçın'ın tek kusuru Barcelona-Chelsea maçıyla ilgili detayları bilmemesi oldu. Demek ki, onun da zaman zaman bilgi tazelemesinde yarar var.
***
Dünkü yazımız üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu aradı. Kendisiyle ilgili cümlelerimize değindi; 'Kimseye karşı ön yargılı değilim. Kimsenin de bana karşı ön yargılı olmasını istemem. Hayatım boyunca insan odaklı, şiddete karşı tavır izledim. Dileğim en kısa zamanda sizinle biraraya gelmek. Böylece fikirlerimi daha iyi anlatmak imkanı bulacağıma inanıyorum.'
...
ÖZEL NOT: Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Bir İslam düşünürü bana bir kelime öğretenin 40 yıl kölesi olurum' şeklindeki söylevi 'İnsaf' dedirtti. Bu sözün Hazreti Ali'ye ait olduğunu hatırlamaması şaşkınlıkla karşılandı. Kılıçdaroğlu bilindiği gibi Lefter Küçükandoniyadis için 'Fenerbahçe'nin ünlü kalecisi' diyerek, 'Gaf serisi'ni başlatmıştı.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi