• $13,5342
  • €15,4325
  • 787.806
  • 2072.7
24 Ağustos 2011 Çarşamba

Libya satrancı

Libya'da 'Demir Yumruk Dönemi' bitti. Tabi” böylesi bir yorum için de fazla erken diyebiliriz. Kral Sunusi'nin Bursa'daki kaplıcalarda romatizma seanslarını fırsat bilen genç subayların yaptığı darbe için ise 'Sonlandı' lafı doğru olur. Aslında darbenin ilk lideri Callud'du. İlginç yanı, bizim Kara Harp Okulu'ndan mezun olmasıydı. Türkçesi bu yüzden iyiydi. Ülkemizi çok seviyordu. Callud, Kaddafi tarafından tasfiye edilip sürgüne yollandı. Birkaç gün önce Tunus'tan İtalya'ya geçtiği haberini aldık.
...
Onlarca aşiretten oluşan Libya'nın bundan sonrası için en az üçe bölünür tahminini yapacağız. Arap dünyasında zor idare şekli olan Federasyonu uygulayabilirlerse, çok şey değişecektir.
Ay-Yıldızlı bayrak 'Osmanlı İmparatorluğu'nun anısı. Gönderde artık o var. Hatta, Trablus'u ele geçirenlerin sırtlarında Türkiye haritalı tişörtler gördük. İtiraf edelim hoşumuza gitti.  Bingazi artık yeni başkent. Türkiye'ye düşen en önemli görev parçalanmanın önüne geçmek. Bunu nasıl başarırız? İşte cevabı zor soru. Ankara'nın hızlı düşünüp, çabuk hamle yapması avantaj. Ancak Fransa, İngiltere hatta ABD 'Direksiyona oturma çabası' içinde. Asıl tehlike, AB'den gelmekte. Petrol satrancı, başlıyor. Kimin şahmat diyeceğini anlamak epey zaman alacak. Kaybetmemek için hep tetikte olmalıyız.
***
Karamazov Kardeşler'in uyarlaması hayli gecikmeli bitirildi. Fatih Aksoy kusura bakmasın, detay çalışmaları bu kadar kötü dizi çok az bulabiliriz. Örneğin Gülhayat'ın mezarına, ufak bir çocuk ancak sığardı. Hele imam rezaletti. Belli ki, yoldan bulunup, cübbe ve sarık uydurulmuş. Karakol ve mahkeme sahneleri sanki 'Tek çekimlerle' halledilmiş gibi. Dört oyuncunun yüz zenginliği ve rol yeteneğiyle 'Yangından mal kaçırıldı' diyebiliriz. Sonuçta, Show TV'nin tek HD yapımı ekrana veda etti. Son bölümün, artısı olduğunu söylemek mümkün
değil. Karadağlar'ın önemli katkısının Hatice Şendil'e - Gülhayat- olduğunu ekleyelim. Yıldızı parladı.
***
'İstanbul'un En Güzel Alkolsüz Lokantaları'nı, ilgiyle okuduk. Öncelikle ismine itirazımız var. Alkolsüze gerek yoktu. 'Esnaf Lokantaları' yeterliydi. Yazar Salih Zengin için 'Sonradan Gurme' bindirmesi de lüzumsuz. Bu emek gerektiren çalışmayı hafifletiyor. Oysa, iyi tespitler var. Kebapçılar ağırlıkta. Arada Hacı Salih ve Hacı Abdullah gibi sembolleşmiş lokantaları görebiliyoruz. Fatih'teki 'Karadeniz Pidecisi' unutulmamış. Baklavacılar ve pastanelere gerek yoktu.
...
Ozan Doğulu'nun 'Allegro' adını verdiği CD'si çok geniş bir koalisyon ürünü. Aralarında Okan Bayülgen dahi mevcut. 10 Bestenin seçimi için 'Çok iyi' notu düşüyoruz. Sadece yaşlılar için fazla hızlı.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Ölüm makinesi ile birlikte yüzdü! Korku dolu anlar

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...