• $7,3975
  • €8,9924
  • 443.524
  • 1541.54
10 Eylül 2011 Cumartesi

Landon'dan Kirpi'ye

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Doğu ve Batı Almanya birleşmesi gerçekleştiğinde, geride bir sürü askeri malzeme kalmıştı. Kalaşnikof'ları dışarıda tutarsak, buna 'Demirperde hurdalığı' demek mümkündü. O komik miğferler dahil, bozuk, sözüm ona zırhlı araçlar
-Özel Harekatçılar Landon adını taktılar- Türkiye'ye sokuşturuldu. Dönemin Federal Alman yönetimi 'Leopard Tankları'nı parayla bile satmazken, hiçbir halta yaramayanları, bedava yolladı. Gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin önünü görmeyen politikacıları yüzünden bu araçlar 'Yürüyen Tabut' görevi ifa etti. Bir kısmı hala kullanılmakta. Anti personel patlayıcılar, bunlara etki edebiliyor. Bazı yerli yabancı kuruluşlar da askeri ihalelerle, ürettikleri 'Zırhlımsı'yı envantere eklediler. El yapımı mayınlar dahi bunları ters çevirebiliyor. İçindeki personelin geldiği durumu ise herkes öğrendi. Kimlik tespiti güçlükle yapılabiliyor.

"lndndkrpyebrhnayri.jpg"

Kirpi, işçisinden, mühendisine bizden. Tepeden tekerleğe, bizim ürünümüz.

...
İlk kez bir yerli kuruluş, konuya ciddi olarak el attı. Kimse çıkıp 'Grubunun propagandasını yapıyor demesin'. Önceki akşam bazı ekranlarda BMC yapımı Kirpi'lerin hassas bölgelere sevk edilmeye başlandığının görüntülerini izledik. -Bu televizyonlar bizim değildi-. Yine de sevindik. İmal eden kuruluşun adı ve aracın ismi bile söylenmedi. Olsun. Yine de gururlandık. En azından, olası saldırılarda, tuzakta, hasarın en az olacağını biliyoruz. Tabi”, insanımızın güvenliğini daha fazla sağlamak ayrı mutluluk. BMC'nin ana hedefinin para kazanmak olmadığını iyi biliyoruz. Maliyet hesapları ortada. 'Soba borusundan yapma zırh' kullanılmıyor. Tırmanma açısı, hareket kabiliyeti, görüş ve ateş yeteneği istenilen özelliklerde.
...
Bunları niye mi yazdık? Birtakım çıkarcıların yalanlarından bıktık da, ondan. Bir de üstümüzdeki 'Kendilerini savunamazlar' şeklindeki kampanyaları kırmayı arzuladık. Hani bir laf vardır; 'Her şey Türkiye için'.Çukurova'yı alkışlamayın. Bunu istemiyoruz. Karalamayın yeter. Ülkenin bu kadroya gerçekten ihtiyacı var.
...
Alem Dergisi'nin 'Tepe İsmi' Berna Erten, yıllar önce bir yazı yazmıştı. Gazetede bir kişinin çömelmiş, kablo tamiratı yaptığını gördüğünü anlatıyordu. Dikkat edince Mehmet Emin  Karamehmet olduğunu fark ediyor. Önceki gün Reuters'ın yaptığı yorum aslında Erten'in gözleminin, 'Batı Gözlüğüyle' yeni fark edilmesi. Ünlü kuruluşun, 'Mütevazı araca biner' diye anlattığı, işin özeti. Mehmet Emin Bey, kullandığı otoyu kendi park eder. Bagajdan çantasını alır. İçinden giriş kartını çıkarıp, boynuna takar. Öyle binaya girer. Odasına yönelir. Ağzından çıkan tek kelime 'Merhaba'dır. Gerçek
tevazu bu olsa gerek.

<p>Aşı olan vatandaşlarımızın sayısı 1 milyon 250 bini geçti.  Aşılama yapılacak grupları Sağlık Bak

6,5 milyon doz aşı Türkiye'de... Aşı planlaması nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yüksek Hızlı Tren testlerini yapan tren Sivas'a geldi

Kimyasal tuvalet, bomba gücü göstergesi, radyasyon ölçüm cihazı... Nükleer sığınak açık artırmaya çıkarıldı