• $13,529
  • €15,3147
  • 796.809
  • 1910.29
9 Ağustos 2011 Salı

Küçükali ve Somali

Günün erken saatinde CNN TÜRK'te haberleri izliyoruz. Konu Somali'ye yardıma geldi. Deniz Bayramoğlu'nun ağzından çıkan şu kelimelere takıldık; 'Türkiye'nin en güvenilir kurumlarından Kızılay...' Yıllar yılı tüm 'Didik didik etme programları'nın -Başta Arena olmak üzere- ana malzemesi olan kurum, bugünkü konuma nasıl geldi? Övgüleri toplamayı ne şekilde başardı. Uzunca dönem 'Üçkağıt, hırsızlık, yolsuzluk ve talanlarla anılan' önemli yapıyı kim ayağa kaldırdı? Üstündeki şaibeler nasıl yok edildi? Türk Kızılayı'nın başındaki Tekin Küçükali'ye iyi bakın. Geçmişinde Trabzonspor'un Genel Müdürlüğü de yatan epey başarı var. Bilmeyenler için yazalım. Merhum Turgut Özal Köşk'e çıkınca, Semra Hanım'ı ANAP'ın başına getirmeyi düşündü. Pek çok yağcı buna destek verdi. Karşı çıkanların 'Burası hanedanla yönetilmiyor' diyenlerin birini hatırlatalım. İstemezük'te başarılı olup, Turgut Bey'e geri adım attıran grubun liderlerindendi Tekin Küçükali. Onun yönetimindeki Türk Kızılayı sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada saygın. Endonezya'da, Pakistan'da, Suriye sınırında ve aklınıza gelen her felaket bölgesinde bayrak gezdiriyor. Şimdi de Somali'ye seferde. Tabi”, her zamanki gibi 'Yardım için'.
...
Somali'yle ilgili hatıralarımızı da aktarmak istiyoruz. ABD'deyiz. Akademide her ülkeden öğrenci var. Olağanüstü yakınlık gördüğümüz bir grubu fark ettik. Bunlar Somali'den gelmişlerdi. Dostluğumuz ilerledi. Tarihlerini anlattılar. Osmanlı önemli yer tutmakta. İtalya-Somali Savaşı'nda II. Abdülhamit'in üç kalyon silah ve cephane yardımı gönderdiğini söylediler. Türk ve Türkiye lafını duyunca, gözleri ışıldıyor. Hayli ilginç bir olayı da, yine onlarla yaşadık. Veda ederken, bana aldıkları hediyeyi, içlerinden biri verdi. Hem de iki yanağımızdan öperek. Bu bir Somalili kızdı-Havva-. Bir erkeğe hem de yabancıya böylesi önem vermek görülmüş şey değildi. Hayatta iseler ülkemizle ilgili düşüncelerinin değişmediğini umuyoruz.
...
Az ama çok, imkanı olan herkesi, Somali'de açlıktan ölmekte olanlara yardıma çağırıyoruz. Bu organizasyonun Tekin Küçükali'nin komutasındaki Türk Kızılayı tarafından gerçekleştirilmesi güvencedir. Kaldı ki, mağdurların tamamı dost ve kardeş.
***
Ahmet Akgül'ün son çalışması 'BDP'nin Özerklik Ezanı ve TC'nin Cenaze Namazı' ismini taşıyor. Togan Yayıncılık etiketli kitap, tanıtımından son satırına kadar hayli iddialı. 'Bu yayın; ülkemizin bölünmesi ve devletimizin dinamitlenmesi tehlikesine ve toplumun vurdumduymazlığına karşı bir isyan çığlığıydı' deniyor. Türkiye'ye karşı hazırlanan senaryolar tek tek işlenmekte. Birçok bölümü dikkatle okuduk. Abdullah Öcalan'ın eski kayınpederinden, iç savaş hazırlıklarına kadar dudak ısırtan kısımlar var. Ülkeyi düşünen herkesin mutlaka okumasını öneriyoruz.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor