• $7,3598
  • €8,907
  • 410.698
  • 1528.82
05 Nisan 2011 Salı

Kriptocudan özel dersler

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hani geçmişten kalma dizelerde gibiyiz; 'Ne Londra Konferansı, ne atom bombası'. İngiltere'nin başkenti yerinde duruyor. Bu defa toplantı 'Libya üstüne' yapıldı. Atom ise, nükleer santral felaketleriyle gündemimizde. Bizdeki ana madde ise bir anda YGS Skandalı'na dönüştü. KPSS'deki kaçağın üstünden 10 aya yakın zaman geçti. Tık yok. Fransa'dan Şadan Kün'ün yazdığı gibi 'İmamın Ordusu'nun hava trafiğini dahi yakalayan güçlerimiz, KPSS'deki 'SMS Dağıtımcıları'nı bir türlü bulamadı. Demek ki teknoloji uzmanı arkadaşların bir yanında 'Kısa devre var'.

...
Engin Balim'in e-postası biraz farklı:
'KPSS sorularının çalınması üzerine MİT devreye girmiş ve sevinmiştik. Keşke hiç bulaşmasalardı. Baksanıza soruların güvenliği bir yana, ajan filmlerindeki gibi 30'un üstünde matematik sorusunda Kripto-Şifre-Yöntemi ile birilerine yine haksız kazanç sağlandı. MİT, CIA ve MOSSAD'la işbirliği yaparsa, en güzel çağlarında dershanelerde ter döken gençlerin hakkını korumayı başarır. Aksi halde yakında ağaçlara asılı ilanlar görürüz; 'Eski MİT'çi kripto çözme dersleri veriyor'.
Son skandaldan hemen sonra yazdığımız gibi, pislikler fazla ama, altına süpürülecek halı büyük. Bu iş de 'Faili meçhuller' arasında, unutulmaya bırakılacaktır. Baksanıza, 'Devlet'in Başı' bile 'Manda yuva yapmış söğüt dalına, yavrusunu sinek kapmış, gördün mü' şeklindeki savunmaya 'İnandım, ikna oldum' diyebiliyor.

***
Ferhat Boratav'ın, CNN TÜRK'teki haftaya başlangıç yorumlarını dileriz Oray Eğin izlememiştir. Tersi olmuşsa, yandı demektir. Konu balon şovları yapan bir sirkti. Bunların, bir fili dahi içine alan, dev sabun köpüğünden konuşuldu. Tabi” görüntüler eşliğinde. Boratav birden konuya daldı. 'Çocukken bu işleri yapardık' dedi ve ekledi; 'O zaman devam etseydik, şimdi epey ünlü olmuştuk'. Ferhat Bey belli ki yaralı. Anlaşılan balonculuğu görüntüsünden öteye taşıyamamış.

...
Survivor'daki en ağır sorun, yılanlar çiyanlar değil; açlık. Nihat Doğan ise kafayı fena halde adadaki tek yiyecek Hindistan cevizine takmış. 'Bıktım artık kokonattan' şeklinde isyanlarda. Acun Ilıcalı yakında bunlarla, birer porsiyon kebap karşılığı 'Ömür boyu mukavele' yapar.

***
Tuncay Özkan ile Mustafa Balbay'ın birlikteliklerine neden son verildiği anlaşılıyor. Özkan'ın 'Zorbalığın Pencesinde-Silivri Günlüğü' isimli anı kitabı 6. baskıyı yaptı. Balbay'ın üstünlüğü de fark edilmekte. Cumhuriyet Kitapları 14. basımı yakalayıp rekora gitti.

...
Samanyolu Grubu, televizyon dergisi çıkarmaya başladı. Kehkeşan adı verilen yayın, aylık. Özenli çalışma olduğunu gördük. Mehmet Şeyho Kardeşimizin içinin güzelliğini dışa yansıtan resmine bayıldık.

...
Şişli Belediyesi 'Kutlu Doğum Haftası'nda, yaptırdığı ve restore ettirdiği camileri birer birer ibadete açıyor. İlk tören 15 Nisan cuma günü Kuştepe Camii'nde.

<p>'Yıl 1908... Osmanlı topraklarında ikinci Meşrutiyet ilan edilmişti ve Meclis'i Mebusan o günkü a

Bunlar kimin milletvekili?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik