• $7,3971
  • €9,0115
  • 441.947
  • 1538.05
02 Mayıs 2011 Pazartesi

Korku dizisi sona erdi

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Yıkılana kadar Demirperde dışındaki 1 Mayıs kutlamaları hep korku dizisi gibi geçmiştir. Bizde kimi izleyerek, kimi katılarak yaşadı. 1977 senesindeki katliam, Taksim'i yıllar yılı tabu haline getirdi. Ankara yasakladı, kabak eski vali yeni milletvekili adayı Muammer Güler'in başında patladı. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. 2010'da zincirler kırıldı ve çok şükür bugünlere geldik. İnanır mısınız bunca badireden aklımızda kalan en ilginç anı Rıdvan Akar'ın anonsu. Ne demişti hatırlayın; 'Eveeet Çarşı Grubu da Taksim Meydanı'nda'. Yıllar yılı sökülen parke taşları, koparılıp çiğnenen laleler unutuldu gitti. Şöyle bir bakıyoruz, her yasak şeyin cazibesi gibi,
1 Mayıs'ın da tadı kaçtı. Çünkü hoşgörü dönemi açıldı. Arada çatlak sesler ve saldırılar görüyoruz. Bunların işçilik ve emekçinin hakkıyla uzaktan yakından ilgisi yok. Bölücülük ve anarşizmden başka ideolojilere karşı 'Görme engelliler'.
...
Pazar günleri 'Kebap yapmaya alışmış' ekran yüzlerini, çalışırken izlemek hoş. Yine de, en üst kademe anchorman'leri ortalarda göremedik. Onlar 'Kaymağın kaymağı'. Dinlencelerini hiç bozmadılar. Dün en çok çalışan haber kanallarıydı. Bir de akşama doğrudan itibaren spor ekranları.
- - -
Hayat Gezince Güzel'in bu haftaki finalinde adımızı duyunca, ne yalan söyleyelim sevindik. Fatih Türkmenoğlu'nun, övgülerine teşekkür ediyoruz. Açmak gerekirse yaptığımız, başarı ve başarılıyı öne çıkarmak. Bir başka güzellik, CNN TÜRK'teki laflar biter bitmez, telefonumuzun çalmaya başlaması oldu. Anlaşılan programın oldukça fazla izleyicisi var. Aynı ekranla devam edelim. Akustikhane, yeni kanalında. Sanırız bu transferde CNN TÜRK'ün çiçeği burnunda CEO'su Barış Tünay'ın katkısı var. Zafer Yılmaz'ın sunumundaki yapımda eski 'Kim Bunlar' yeni adıyla 'Flört Grubu' vardı. Bu topluluğu SkyTÜRK'te sevmiştik. Hele bir yılbaşı programları vardı, muhteşem. Bu kez Demli adlı albümlerini tanıttılar. En çok 'Eski Dostum' adlı şarkılarını beğendik.
...
24'teki 'İncir Çekirdeği'ni sevdik. İskender Pala, A. Haluk Dursun ve Sadettin Ökten için 'Derya üçlü' diyebiliriz. Dede Efendi'den yola çıkıp bunu müzikle bağlamak güzeldi. Sonra 'Efendi, Efendilik, Efendiler' konusu ise mükemmel işlendi.
- - -
Disko Kralı'nın en önemli gülmece unsuru Helin Avşar'dı. Okan Bayülgen'in sorularını dahi anlamakta zorlanan bu kıza pes dedik. Sanırız IQ'ler dağıtılırken unutulanlardan. Düşünün 'Çılgın proje için ne düşünüyorsun?' sorusuna 'Sanırım Üçüncü Boğaz Köprüsü' karşılığını verebiliyor. Salondaki gençlerin gülüşlerine ise fena sinirlendi. 'Bakın bakın şunlara. Sıçrarım üstünüze haaa' şeklinde tehdit yağdırdı.
...
Remzi Günyüz, 'Anılar ve Temelden İnciler' ismini verdiği yeni kitabını tamamladı. Çizer dostumuzun bu kez yazı tarafı ön planda. Araya, bazılarını daha önce gördüğümüz karikatürleri yerleştirmiş. Kapaktaki kompozisyon buna dahil.

<p>Türkiye'de yeni bir siyasi partiye ihtiyaç var mı?</p><p>HDP tabanı hangi olaylar sonrasında part

HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında incelemelerde bulundu

Binlerce su maymunu taşkın nedeniyle Edirne'ye geldi