• $16,6568
  • €17,6034
  • 977.377
  • 2526.61
11 Ağustos 2012 Cumartesi

Kitapsız bunlar

Ne dinleri ne mezhepleri var. Kitapsızların doğal olarak Tanrı'ya inançları da mevcut değil. Profesyonel kesiciler dahi hayvanı hallederken gözlerini bağlar. Arka ayaklarından birini serbest bırakır. Foça'da katliama çıkanların, Şemdinli'deki 'Neshebi gayrı sahih'lerden -Babası belli olmayanlar- olduğu gerçeğin kendisi. Öldürdüğünün etnik yapısı umurunda değil. Geride bırakılanlarla mı ilgilenecekler? Soydukları kuyumcuya mermi yağdıranlar, sokaktaki garibana ateş açabiliyor. En çok kanımıza dokunan 'Bunları sağ yakalama çabası'. Her defasında 12 Eylül 1980 döneminin efsane polis müdürü Şükrü Balcı'yı rahmetle anıyoruz. Telsizden açık anons yapardı; 'Bunları sağ istemiyorum'. İstanbul'un bu efsane ismini bile yargıladılar. Siyasi Şube'ye hücreleri ve bina dışındaki tören yerini babalara yaptırdı iddiasıyla. Balcı öldü de bugünleri görmedi. Yoksa onu da Mehmet Ağar'ın yanında ağırlardık. Ne garip ülkeyiz, değil mi?
***
Olimpiyatlar devam ettiği sürece, seyir alanımızın önemli bölümü İngiltere'den. Servet Tazegül'ün Taek Wondo'da
-Doğrusu bu- elde ettiği altınla nihayet yüzümüz güldü. Aslında bu çocuğun başarısı 'Geliyorum' demişti. Ancak, finaldeki rakibini iyi tanıyorduk. Mohammed Bagheri, İranlılar başta tüm dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı Taek Wondo'cusu kabul ediliyordu. Tazegül'ün maçını izlerken, inanın aşırı sıcaktan değil heyecandan sırılsıklam olduk. Servet ismi Başbakan'ın sevdiği isimlerden. Sebebi ise Hopa'daki olaylar sırasında otobüsten düşerek ağır yaralanan polis memuru Servet'tir. Karapapak Türkü Tazegül Servet'in bundan sonrası bir Karadeniz özlüsözü gibi olur; 'Artık karada ölüm yok'.
...
Bursaspor, Ertuğrul Sağlam'ın yüzünü kara çıkarmadı. Hoca 'Biz bu takımı rahat eleriz' dediği gün Finlandiya'da 1-0 kaybetmiştik.  Timsahlar 6-0'ı buluncaya kadar motor gibi çalıştı. Oysa, Marsilya'daki Eskişehirspor'un kaderini kötü kaleci çizdi. Yan toplarda trafik memuru olan Boffin, iyi bir ekibin nasıl bozulacağını ispatladı. Elindeki kaliteyi Elazığspor'a gönderenler, oturup bu hezimetin hesabını versinler.
***
Levent Kırca, yarın saat 21.00'de Azınlık adlı oyunu sergileyecek. Yer Silivri Meydanı olunca, kimlere ithaf ettiği belli; Silivri Cezaevi'nde yatanlar. Bu konuda en sadık isim Müyesser Yıldız. Her yazısı 'Silivri, Hasdal, Hadımköy ve Maltepe'ye kucak dolusu sevgiler'le bitiyor.
...
Hüseyin Movit Dostumuz, ismini anmak istemediğimiz bir yazarın bilgisizliğini belgeleyen araştırmasını yolladı. Tam 14 yıldır 'Lirik Tarih'in Yekta Okur'a mı yoksa Yekta Kara'ya mı ait olduğuna karar veremeyen yazar kendisini rezil ediyor. Movit'e Kehkeşan Dergisi'nin son sayısına göz atmasını öneriyoruz.

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...

Dünyanın gözü bu fuarda! SEDEC 2022'nin açılı yapıldı