• $15,8946
  • €16,8476
  • 943.041
  • 2389.47
4 Temmuz 2011 Pazartesi

Kitabı yazıldı

Futboldaki 'Şike gözaltıları' yılların birikiminin, dışa vurumudur. İlk defa konunun üstüne ciddi olarak gidiliyor. Bunda en büyük etken, Borsa'daki son rant oyunu. Bize gelen bilgilere göre, Sarıyer ve Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Mecnur'un gizli tutulan ifadeleri operasyonu başlattı. Bu işin sonunun nereye varacağının merakı içindeyiz. Aklımıza kim geliyorsa gözaltına alınmakta. Dileriz, polis ve adliye daha organize hareket eder. Yıllar sürecek, insanları içeride unutturacak bir sorgulama ve yargılama daha yaşamayız. 'Futbolun Ergenekon'u' oluşturulmaması temennimiz.
...
Gelelim yakın geçmişimizden bazı örneklere. Türkiye'de şike yapıldığı konusunda en önemli çıkışı restoran işletmecisi Cihan Oskay yapmıştı. Fenerbahçe'nin, Samsun'a yolladığı paralar olduğunu iddia etti. Bazı muhatapları dinlemeye aldı. Bunları ekranlarda yayınlattı. Yetmedi; Futbolun Baronları'nı yazdı. Bu kitabı, isteyenler sahaflarda bulabilir. Sonuç ne oldu? Karşılıklı suçlama ve davalarla olay kapatıldı. Cihan Oskay da bir gönül macerası sonucu katil olup içeri girdi. Türkiye aslında garip ülke. 'Şerefli ikincilik'te kalmış tribünlerin en önemli sloganını hatırlayın; 'Para, şike, işte bilmem ne işte'. Bu 'Bilmem ne' yerine, şampiyonu koyabilirsiniz.
...
Maç satın almaların, skor ayarlamaların uluslararası alandaki en önemli uygulaması İtalya'da yaşandı. Koca kulüplerin şampiyonlukları geri alındı. Hatta küme düşürüldüler. Biz de en önemli operasyonu yakın zamanda yaşadık. Almanya merkezli organizasyonun Türkiye'deki mahkumiyetleri sınırlı kaldı. Görünen o ki, ilk defa geniş kapsamlı ve sonuç alınacak gibi gözüken soruşturma yapılıyor. Dileriz, bu defa 'Halının altına süpürme olmaz'.
- - -
ÖZEL NOT: Em. Korgeneral Engin Alan'ın 'Damadım ölüyor. Onu göremiyorum' şeklindeki sözleri bazıları tarafından 'Duygu sömürüsü' olarak nitelendirilmişti. Bu vicdansızlara 'Hadi bakalım, vefat etti. Şimdi ne yazacaksınız' diye sormak istiyoruz. Bunlar gazeteci değil, alçak.
...
Etkin İletişim yine MESS'ten. Harvard Business Review'dan uzman önerilerini aktarmakta. İçindeki on bölümden ikisini öne çıkardık. Biri Jay A. Conger'ın 'İkna etme sanatı'. Diğeri Kimberly D. Elsbach'ın 'Parlak bir fikir nasıl sunulur?'u.
...
Yozlaşmamış Kedi, çift imzalı kitap. Yazan Terry Pratchett, karikatür ve vinyetleri çizen Gray Jolliffe. Bu ikili çalışmalarına 'Gerçek kedi hareketi' de diyorlar. Kedi Oedipuss'a adamayı -İthaf etmek- ise sonunda çözüyorsunuz. Tüm hayvanseverler okumalı.
...
Tuğba Özerk'in sesi kadar fiziği de iyi. Bu yüzden vitrinden inmiyor. Aklımda Sen Varsın adlı CD'si 9 şarkılık yeni çalışma. Bizim favorimiz, Bayram Şenpınar'ın artık klasik olmuş bestesi; 'Gönlümün Sultanısın'.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister