• $7,3403
  • €8,8135
  • 406.315
  • 1528.4
18 Ocak 2012 Çarşamba

Kıs Masalları

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

ATOM'lar ve AKOM'ların birer cilalı tabeladan ibaret olduğunu hep aynı mevsimde anlarız. Sonra sayın büyüklerimiz ortaya çıkar ve 'Uzay teknolojisini yaşayan ülkeler bile, böylesi afetlerde burun üstüne çakılıyor' diyerek, savunmaya geçerler. Oysa bizde ısı -3'e düşmüştür. Yağan karın süresi ise birkaç saat ile sınırlıdır. Bu kadarcık doğal ortamla mücadele edemeyen teşkilatları ne yapalım? Hani bunun gayet net cevabı var da terbiyemiz müsait değil. Sıra lafa geldi mi, sayın yöneticilerimiz önce fondötenlerini sürer. Sonra ekrana dönüp, başlarlar konuşmaya '870 araç, 12 bin 400 personel, tonlarca tuz...' Sonuç ortada. Köprülerde Avrasya Maratonu'nun kış versiyonu'nu görüyoruz. Kıtalar arasındaki ulaşım 'Tabanvay kullanılarak' gerçekleşiyor. Kim ne derse desin İstanbul'un en büyük sorunu ulaşım. Bu kafalarla düzelme şansı, ümitsiz vaka.
...
Dün sabah, bir ilköğretim çocuğunun, düşerek kolunu kırdığına tanık olduk. En tepeden başlayıp, olayın gerçekleştiği ilçenin belediye başkanına kadar lanet olsun. O yavrunun acı çekmesine, anne ile babanın ıstırabına sebep olanlara 'Artık yeter' diyoruz. Palavralara fena halde doyduk. Masal dinlemekten bıktık, usandık.
***
Bazı kariyersiz ve hazımsızların yeni hedefi Meltem Cumbul. Kızcağızın suçu Golden Globe Awards'ta -Altın Küre ödül töreni- sahne alıp, konuşma yapmak. Bu nasıl yüklenmek? Los Angeles ahlak polisinin operasyonunda yakalanmış sanki. İngilizce'si güzeldi. Az ama öz cümleleri başarıyla kullandı. Kıyafeti hoştu. Dünyadaki milyonlarca izleyiciye Türk diye anons edildi. Cüneyt Özdemir'in tespitiyle 'Madonna inerken, Meltem çıkıyordu'. Hayatında hiçbir halt olamamışların yüklenmelerine şaşırdık. Ancak, NTV'deki adama gerçekten sinirlendik. Soruyoruz; 'Be hey gafil, sen hayatında hiç böyle şeref yaşadın mı?'
...
Bugün Ne Giysem'in yeni bölümü, değişiklikle başladı. Uğurlu Oda'nın sorumluluğu yeni dans kraliçemiz Özge Ulusoy'a devredildi. Gönderilen ismin hakkında çıkarılan dedikodulara bulaşmak niyetinde değiliz. Yarışma tuttu. Görevliler ve jüri üyeleri çıtayı yükseltti. Yerinde sayan bir kişi var; İvana Sert. Bağırıyor; 'Geri don', 'Urladık'. Dön'ü don yapıyor. Uğurladık'ı kısaltıyor. Hay dilini eşek arısı soksun.
...
TRT-1'in beğenilen dizisi Leyla İle Mecnun'u nihayet izleme imkanı bulduk. Gerçekten beğendik. Cezaevinde klavyeli konser var. Gardiyanın yaptığı espriye bakın; 'Ulan burayı pavyona çevirdiniz. Mahkum dediğin bağlama çalar. Orgun burada ne işi var?'
***
Disney Channel, tüm programlarını uydu üzerinden şifresiz olarak Türk izleyicisine ulaştırmaya başladı. Disney'in Temsilcisi Sinan Ceylan, hedeflerinin Türkiye'de 11 milyon seyirciye kavuşmak olduğunu açıkladı.
...
'Şehnaz Buselik Fasıl Topluluğu' cumartesi akşamı saat 20.00'de Sultanbeyli Kültür Merkezi'nde konser verecek. Kemani Önder Gülfidan yönetimindeki TSM Grubu, semai, peşrev ve fasıl icra edecek.

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı