• $16,355
  • €17,5931
  • 973.068
  • 2450.84
14 Haziran 2011 Salı

Kırılma anları

Siyasetçiler için önemli anlar vardır. Bir anda topu önlerinde bulurlar. Ya golü atacaklardır. Ya da kaçırıp, dünya başlarına yıkılacaktır. Bu sözlerimizde önceliği Kemal Kılıçdaroğlu'na veriyoruz. Deniz Baykal kasetle gidince, başkanlık koltuğuna oturdu. 'Ekonomik bilgisi yeterli mi?' ve 'Partiyi nereye taşır?' hesapları yapılmadı. Başta biz olmak üzere 'Fotoğraf Falı' açtık. Gandi mi, Ecevit mi, derken Karaoğlan II'de karar kıldık. Kafasına kasket geçirip, saldık meydanlara. Performansıyla şaşırdık. Hitabetini beğendik. 'Aslı yok yaylasında 5 bin koyunum var benim' sallamalarını sevdik. Her şey iyi gidiyordu. Ne zaman ki Hakkari'ye ulaştı, raydan çıktı. Bu kez Tunceli'deki 'Genel af'tan beter gaf yaptı; 'Avrupa Parlamentosu'nun yerel yönetimlere özerklik veren kararını aynen uygulayacağız'. Bu nutuk, ellerine CHP bayrakları sıkıştırılmış BDP'lilerce çılgınca alkışlandı. Ancak, ülkenin diğer kesimlerindeki 'Soru işareti' netleşti. Kulakları çınlasın 'Seyyar Tayyar'ın sloganıyla 'Çakıldı gitti'. Türkiye'nin üniter yapısını korumaya kararlı kalabalıklar, bir anda CHP'den desteğini çektiler. Gerçek bu. Kimi 'Eski Tüfek Solcular'ın uydurduğu, 'Ergenekoncuları listelere doldurdu' palavralarına inanmayın.
...
En büyük dönüşü R. Tayyip Erdoğan'da gözlemledik. 'Etnisiteci akıl hocaları'nı devre dışı bırakması, 'Kendisine her iki oydan birini getirdi'. Hele Diyarbakır'daki 'Kürt sorunu yoktur. Bitmiştir' şeklindeki meydan okuyuşu sandığa giden oyların akışını ters yüz etti. AK Parti tabanının büyük bölümünün duygularına da tercüman oldu. Erdoğan'ın samimiyetini bir daha test etmeninin yolunu, Anayasa değişikliğinde bulacağız. Kafasında Başkanlık Rejimi. Bunun halka seçtirmeden geçtiği, gayet net. Gönlünde Çankaya yatan bir liderin Anayasa'nın değiştirilemez maddelerini atmaya kalkacağını sanmıyoruz. Türk kelimesi üstünde budayıcı olmayacaktır. Bırakın ikinci konuşma dilini, okullarda mecburi ders olarak konulmasını görmezden gelecektir. Başbakan'ın son birkaç aylık çizgisi, bütün bunların işareti.
...
MHP'deki durumu kısaca tekrarlamak istiyoruz. Dün de belirttiğimiz gibi 'Bu kadar yoğun saldırı altında' yıkılmadılar. Kimileri hala 'CHP tabanı destek vermese, baraj altındaydı' palavraları sıkmayı sürdürüyor. Bu partiden MHP'ye giden oyun toplamı binde biri bulmaz. Devlet Bahçeli ve ekibini kurtaran 'Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet'e iman edenlerdir. Geçen seçimden bu yana kaybedilen oyların tamamı MHP'li bayanlara ait. 'Eline, diline, beline hakim olmayanlar' firenin sorumlularıdır. Üniter yapının önemli savunucusu bu siyasi oluşuma Türkiye'nin her zamandan fazla ihtiyacı var. Ümit Özdağ, Saffet Sancaklı gibi isimlerin seçilmemesinin müsebbibi de 'Kasete düşenlerdir'.
...
ÖZEL NOT: Son notumuz eskiden küçük dediğimiz partilere. Unufak oldular. DP'den, merhum Erbakan'ın varislerine kadar. Hepsine tavsiyemiz bir an önce 'Tabela indirmeleri'. İşte o zaman uzun aday listeleri kısalır, zarfa sığar.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu