• $13,5693
  • €15,502
  • 792.789
  • 2072.93
17 Ağustos 2011 Çarşamba

Kimse yok mu?

17 Ağustos 1999 Depremi'ni hatırlarken, aklımıza iki şey gelir. Teke Tek programı ve Fatih Altaylı. Bu yayını izlemeyi bitirip, yerimizden kalktık. Saat tam 03.02 idi. Su içip yatmaya hazırlanırken, elimiz buzdolabının kulbuna yapıştı, kaldı. Bina zangırdıyor, avizeler şangırdıyor. Biz ise cereyan çarptı, sanıyoruz. Yaklaşık 1.5 dakika böyle geçti. Elektrikler gitti. Telefonlar çalışmıyor.
...
Aradan geçen bunca yıla rağmen, sarsıntının 7.5 mu, yoksa 7.4 şiddetinde mi olduğuna karar veremedik. Hatta adına Gölcük mü, Marmara mı diyeceğimiz konusunda anlaşma yok. Resmi kayıtlara 17 bin 480 ölüm geçti. Abartmalara göre bu sayı 50 bin. Bir gerçek varsa, ekonomik kayıplar, 2001 Krizi'nin en büyük nedeni oldu.
...
Önce tedbir almaz sonra 'Suçlu ararız' ya, tipik örneğini bu olayda yaşadık. 36 kişinin can verdiği apartman yıkımlarında iki zamanaşımı görüldü. Bir tek Veli Göçer'i içeri tıktık. O da, 'Parasız eğitime son' pankartı açan öğrenciler için istenen ceza kadar hapiste kaldı. Bir de belleğimize iki türkü kaydettik. Erkan Ocaklı'nın 'Deprem'i, İsmail Türüt'ün 'Can Pazarı'.
...
Her şeyi unutma duygusunun en fazla geliştiği milletiz. Bunun sonuncusu Simav. Fay yumağı olan ilçemizde, Japonların yerinden bile kalkmaya gerek görmediği  sarsıntıda, neler meydana geldi biliyorsunuz. Yerle bir olunca başlıyoruz 'Tribün koşuşturması'na. Alınması gereken tedbirleri tez elden tamamlamazsak, ne hale geleceğimiz ortada. Öyle bir yıkılırız ki, Somali ile aynı potaya gireriz. Uyaralım da, yönetenlerimiz hamaklarından fırlasın.
***
Futbol Federasyonu'nun açıklamalarını canlı yayında izledik. Lig TV'de tekrarını seyrettik. Vardığımız sonucu mu merak ediyorsunuz? Hemen cevaplandıralım. Bu konuda vekaletimizi, eski takım arkadaşımız Kemal Belgin'e verdik. Belgin, TFF'nun basın toplantısında, Başkan Mehmet Ali Aydınlar'a iki soru yöneltti. Daha sonra telefonla katıldığı 24'te ve kendi programı TV NET'in 'Futbol Masası'nda üçüncü soruyu ekledi. Bunlar şöyle:

1. Bundan böyle cezaları Adalet Bakanlığı mı verecek?
2. Lig fikstürünü Spor Toto mu düzenleyecek?
3. Hakem atamalarını artık HSYK mı-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu- yapacak?

...
Merhum Turgut Özal'ın 1987'de başlattığı çalışma 1992'deki 'Özerk Futbol Yasası'nın çıkışıyla tamamlanmıştı. Son şike soruşturmasının geldiği noktada, Özerk Futbol'un öldüğünü açık olarak anlıyoruz. Bir de Mehmet Atalay'ı anımsıyoruz. İyi ki Federasyon Başkanlığı'na soyunmamış. Olaylar ve yetki kullanamayan yeni sorumlular, Atalay'ın yolunu tamamen açtı. Söylemedi demeyin; 'Mevcut TFF yönetiminin miadı çabuk dolacak'.
***
Bir kısım medya TRT'ye yükleniyor. Konu, yas günleri ve Ramazan'daki sansür. Hedeflerindeki ilk isim Birol Uzunay. Kurumun basın-halkla ilişkiler sorumlusu dertli. Konuşmamızda, 'Ben ağzımı açıp tek kelime etmedim. 11 yayın organı söz birliği etmişçesine bana saldırıyor' dedi. Trajikomik olan sansür uygulandığı iddia edilen sahneler. Tosun Paşa filmindeki hamam bölümü şehit haberlerinin geldiği gün yayınlansa daha az mı tepki alınacaktı? Kaldı ki, tam 43 yıldır böylesi acılı ve dini günlerde hep 'Otokontrol vardır'. Bu TRT'nin olmazsa olmazı. Bazı arkadaşlara Kurum'u eleştirirken, 'Yalan habercilik'yapmamalarını öneriyoruz.

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!