• $15,9183
  • €16,7864
  • 926.683
  • 2394.83
25 Temmuz 2011 Pazartesi

Kerkük Türküleri

Abdülvahit Küzecioğlu'nu anmayı sadece TRT akıl edebilirdi. Öyle de oldu. Müzik'ten Avaz'a üç ayrı kanaldan yapılan canlı yayın, önemli gerçeği belgeledi; 'Kerkük'süz THM düşünülemez'. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in hazır bulunduğu başlangıç  seremonisinde, duygusal konuşmalar dinledik. Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi'nin üst kademesi oradaydı. Ellerindeki Türk ve Türkmeneli bayrakları dalgalandı. Burada küçük bir arızaya değinmeden geçemeyeceğiz. Sunucu Zeynep Geçer'in, plaket ve ödülleri karıştırması canımızı sıktı. Mikrofonu kime uzatacağını bilemedi. Duruma sonunda Genel Müdür müdahale etmek zorunda kaldı. Mükemmel düşünceler, niçin birtakım kişiler tarafından zedeleniyor? İşte bunu anlamakta zorlanıyoruz.
...
'Özel Konser'e dönersek, hep iyi şeylerden söz edebiliriz. Her şeyden önce Ömer Hayri Uzun'un şefliğindeki ekip için 'Muhteşemdi' diyebiliyoruz. Oğul Mehmet Küzeci, İhsan Ekber, Salih Turhan, Azize Gürses, Ahmet Tuzlu, Münevver Özdemir ve ille de Aysun Gültekin olağanüstüydü. Repertuvar iyi hazırlanmıştı. Abdurrahman Kızılay'ı, rahmetle andık. 'Altın Hızmay Mülayim'den 'Muhalif Hoyratı'na kadar unutulmamıştı. Finalde topluca söylenen 'Kalenin dibinde bir daş olaydım'a bizler de katkıda bulunduk.
...
Birkaç Kerkük anımızı aktarmak istiyoruz. Irak-İran Savaşı'nın başlangıç aylarında Bağdat'a gittik. Saddam Yönetimi'nin davetlisiyiz. Konaklama yerimiz ünlü El Reşid. Ekibimizde kimler var, kimler. Enver Ören Ağabeyimizden merhum İlhan Çevik büyüğümüze kadar. Topluca gezdiriliyoruz. Bir gün ortadan kaybolduk. İşte bu 24 saat içinde, Dünya Kupası'na katılacak Irak Milli Takımı ile röportaj yaptık. Yine kimsenin ruhu duymadan Kerkük'e kaçtık. Türkmen Dairesi Başkanı Atıf Benderoğlu çok yardımcı oldu. Aynı gece, kalabalık Türkmen grubuyla yemekte buluştuk. Dertlerini sıraladılar. 'Türkiye'nin onlara sahip çıkmadığından' yakındılar. Saatler süren görüşmenin özetini Benderoğlu'nun okuduğu şu dizelerle daha iyi anlatabiliriz:
'Gürgür Baba,
Ver ataşın
Yer yansın.
Gürgür Baba
Bizi satanlar utansın'.
Gürgür Baba tepesi petrolün en yoğun çıktığı yerdir. Bu mısralar, her şeyi çok iyi anlatmakta. 'Satanlar Utansın'dan alınması gerekenler, ortada. Atatürk'ün ilan ettiği gerçek 'Misak-ı Milli' sınırları içinde Musul-Kerkük'ün, hatta Tebriz'in  bulunduğuna inananlardanız. Bu ruhu yok etmemekte fayda var. TRT'nin yayınları, büyük önem taşımakta.
***
'Olacak O Kadar' küçük eklemelerle komedi dizisine dönüştürüldü. Levent Kırca'nın bu rötuşa koyduğu isim 'Karımın dediği dedik, çaldığı kontrbas'. Espriler belaltı olduğundan, izleyicisi fazla. Yine de eski 'Olacak O Kadar'lar seviyesinde değil.
...
ÖNEMLİ NOT: Teröre sevinilmez. Ancak, Norveç'in petroldeki hedefleri yüzünden Türkiye de rahatsız olmakta. Oslo'dakilere bir özlüsözü gönderme yaparak içimizi dökeceğiz; 'Rüzgar eken, mutlaka fırtına biçer'. Bazen bir manyak çıkar ve ülkeyi kan gölüne çevirir. Bizdeki durum daha organize. Bölücü eşkıya ile kim savaşacak tartışmaları süre dursun. Mardin-Ömerli'den gelen üzücü haber bazılarına göre rutin saldırılardan. Ateş ise düştüğü ocakları yakıyor.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama