• $9,4384
  • €10,9932
  • 546.726
  • 1509.52
23 Aralık 2010 Perşembe

Kendini yormamalı

Hüsamettin Cindoruk büyüğümüzdür. Saygıda kusur etmeyiz. Yıllar önce söyledikleri bire bir kulaklarımızda. Hani bir laf vardır; 'Ne dediyse, o'. Gerçekten, yaptığı uyarıların aynen gerçekleştiğini gördük. Her zaman zor işlere soyundu. Bakın Yassıada Avukatlığı'ndan itibaren geldiği noktaya. 'Yapamaz, edemez' denilenlerin altından kalkmasını bildi. Affına sığınarak, bu kez söz sırası bizde. Ağabeyimize bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Başında bulunduğu -Yine emanetçi- Demokrat Parti'yi baraj altından kurtarması mümkün değil. Süleyman Demirel'i Isparta'dan, Tansu Çiller'i işin başına geçirip, İstanbul'dan, Mesut Yılmaz'ı Rize'den aday gösterseniz, DP'nin alacağı toplam oy sayısı yüzde 3'ü bulmaz. Cindoruk kızmasın, gücenmesin ama gerçek bu. 'Siyasi Tarih', devrini tamamlamış partilerin yeniden dirilememesinin örnekleriyle dolu. 'At' ve 'Demirkırat' sembolleriyle 'Yeniden doğuşun gerçekleşebilmesi, imkansız'. Cindoruk'a son önerimiz, kendini daha fazla hırpalatmaması. En derin sevgi ve saygılarımızla, ellerinden öpüyoruz.


***
Dr. Başar Ergün'ün yorumu yeterince net:
'Sayın Burhan Ayeri, eğer Devlet'i bölmek üzere toplanıp planlar kurulursa ismi 'Demokrasi' oluyor. Eğer askerler görevleri gereği toplanıp Devlet'e karşı olabilecek tehlikeler için senaryolar yaratırsa onun adı 'Darbe'. Öyle bir zamana geldik ki; demokrasi bölücülük ile eşanlamlı oldu. Demokrasiyi sağlıklı kullananların vatan haini olduğunu görmek hiç zor değil. Hükümete muhalif toplantı, miting suç, Devlet'e karşı her türlü bölücü etkinliğin 'Demokrasi' sayıldığı garip bir dönemdeyiz. Herkesin Kral Çıplak demesinin vakti geldi, geçiyor bile'.

...
Engin Balim'e göre CHP'de 'İkinci Can Dündar Vakası' gerçekleşiyor. Aşağıdaki satırlara imzamızı atıyoruz:
. CHP'de iyi şeyler olmuyor. Yeni CHP diye bizlere sunulan şey, eski bir oyundur. Halk Fırkası'ndan ayrılarak, Atatürk'ün izni ile Terakki Perver Cumhuriyet Fırkası'nı kuranlar ne diyor ise, yeni CHP'ciler de onu demekte.

. Atatürk 'Türkiye şeyhler, dervişler ve müritler ülkesi olmayacaktır' demişti, Yeni CHP'nin PM üyesi bay Çakmak ise 'Nakşibendi torunuyum, bununla da övünürüm. Gülen bilge kişidir, önünde saygıyla eğiliyorum' diyebiliyor.

. Dağdan inip sınırdan giriş yapan apocuların avukatları, PM'ye girebiliyor ama ortalıkta CHP'ye oy verenlerin sesi olacak tek Kemalist yok. CHP'de artık neredeyse Kemalistim demek, ihraç sebebi.

. Kısaca Gandi diye bize takdim edilen Kılıçdaroğlu İkinci Can Dündar vakası olma yolunda ilerliyor. Nasıl ki Can Dündar filmini eleştirdiğimiz zaman, birileri 'O Atatürkçüdür yapmamıştır, etmemiştir' diye bizlere karşı önce direnip sonra onu yerden yere vurdularsa şimdi de korkarım aynı süreç yaşanacak. Kemalistler sadece geçici uyku içerisindeler. CHP'de Gülen'i övmek ya da apocuların avukatlarına kucak açmak kabul edilebilir değildir.


***
Rahim Demirbaş, yarın ormanına 500 sedir ağacı dikecek. Tüm öğrencileri ve ilgili bürokratları bekliyor.

...
TSM'nin en önemli isimlerinden Bestekar Necip Mirkelamoğlu'nu kaybettik. Vefat haberini damadı Reha Arın'dan aldık. Merhuma rahmet, ailesi ve tüm Türk müziği sevenlere başsağlığı diliyoruz. Önemli anımız, Mirkelamoğlu'nun eserlerinden oluşan özel bir CD'nin, iki ay önce damadı Reha Arın tarafından, imzalatılıp, bize yollanmasıydı. Müzik setimizin en önemli bölümünde saklayacağız.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Geçen hafta ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın çevrim içi olar

Facebook ismini değiştiriyor mu? | TeknoZone #6

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a geldi

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek