• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
21 Mayıs 2011 Cumartesi

Kedi yine uyanmadı

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Çiğdem Anad'la 'Deprem oluyor'u aynı anda söyledik. O ekrandan, biz 'Seyir koltuğu'ndan. Kendi yüzümüzü görme imkanı yoktu ama, Çiğdem'in 'Badana rengi'ne dönüşen suratını, program makyajı kapatamadı. Bir anda, katılımcılar neyi konuştuklarını unuttular. 'Sahibinin Sesi' Özer Sencar ile Ümit Özdağ, az önce 'Kapışmanın eşiğine geldiklerini' dahi hatırlamadılar. Her kafadan ayrı laflar sıralanmaya başlandı. Barajaltı, barajüstü, barajiçi, barajdibi kaynadı gitti. Düştükleri kaset deşifre olmuş gibi, paniklediler. O anda, başladık zaplamaya. Kanal TÜRK ve SkyTÜRK önceliği aldı. 'Merkezüssü Kütahya-Simav' yazısı bindirilince, biz de telaşlandık. Burada tanıdıklarımız var. Şiddetine 5.9 denince, duaya başladık. Sonrasını, sanırız hepiniz takip etmişsinizdir. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Tanrı beterinden korusun.
...
Deprem bölgelerine dikkat ettiniz mi? Hep maden suyunun bolca çıkarıldığı yerlerdir. Eski Romalılar bu bağlantıyı asırlar önce kurdu. Ancak şehirleşme buralarda çoktan gerçekleşmişti. Verimli arazi ve bol su hep buralardadır. Tıpkı Gediz havzasındaki gibi.
...
İstanbul'u içine alan 17 Ağustos 1999'daki 'Marmara Depremi'ni anımsadık. Fatih Altaylı'nın Teke Tek'i bittiğinde, su almak için gittiğimiz buzdolabının kolunu tutar tutmaz 'Cereyan çarpıyor' zannetmiştik. Gerçeği anlayınca herkesi kaldırdık. Çinlilerin 'Önce hayvanlar hisseder' savını hatırladık. O zaman biri yaşlı iki kedimiz vardı. Onları aradık. Maşallah ayaklar havada 'Horul horul uyuyorlardı'. Perşembe gecesi de, şimdilerde 16 yaşında olan 'Eflatun Tekir'i aynı pozda yakaladık. Demek ki, 'Püssük'ten deprem habercisi olmaz'. 'Lut Gölü'nde, Gobi Çukuru'nda sadece biz çekeriz' diyen SMS kuruluşlarına da birkaç söz söylemek istiyoruz. Yine şiştiler, yine milleti fıtık ettiler. 1999'dan tek farkları, daha kısa sürede normale dönmeleriydi.
- - -
Taşkın Su ve Eren Demir AKŞAM
Yazıişleri'nin genç aslanları. Yoğun iş temposu arasında kitap yazmalarıyla gururlandık. '1111 MADDEDE RTE SÖZLÜĞÜ', Bir Başbakan'ın Türk Siyasetine Damga Vuran Sözleri'ni içeriyor. Alfabetik dizilim güzel. İçinde, 'Muhtar bile olamaz dediler'den, 'Ananı da al git'e kadar bol malzeme var.
- - -
Teoman single'ını kısa zamanda solo albüme dönüştürdü; AŞK & GURUR. Hayranları için yeni solukta, Aşık Mahzuni Şerif'in 'İnce İnce Bir Kar Yağar' adlı bestesinin yorumunu beğendik.
...
Gülşen, ekranlarda dönen klibi 'Yeni Biri'ni tek bestelik CD olarak çıkardı. Siz yine, görüntülüyü izlemeyi tercih edin. Güzel kadın.
...
Ramazan Öztürk'ün Fotoğraf Sergisi Sultanbeyli Belediyesi'nin Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde '40 Ülke, 40 Aile'
ismiyle devam ediyor.

<p>Çevre dediğimiz hadisenin sadece devletlere bırakılamayacağını söyleyen Oğuzhan Bilgin, konuya il

'Çevre, dünya ve tabiat bize emanet olarak bırakıldı'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor