• $9,295
  • €10,8366
  • 533.701
  • 1429.73
9 Aralık 2010 Perşembe

Kavrama mı atlama mı?

Yüzde 7 destekle!' başlıklı yazımıza Kültür Bakanlığı'ndan iki sayfalık açıklama geldi. 'Büyükçekmece Belediyesi'ne 6 bin 500 lira yolladık. Onlar almadı' deniyor. Sanki biz farklı şey yazmışız gibi. Genelde tiyatrolara katkı ve filmlere destek üstüne konulu bir cevap. Yahu ne yazdık; -Ayrıca söyleyen Bülent Eczacıbaşı'nın kendisi- İKSV'nin etkinliklerine 'Devlet + Belediye'nin toplam katkısı yüzde 7'. Bu konuda tek satır yok. Bir sürü laf salatası ve rakam kargaşası. İKSV'nin harcaması ne kadar? Siz buna hangi oranda katkıda bulundunuz? Hani dilimizin ucuna kadar geliyor. Ne mi? Radyoda maç anlatan acemi spiker örneği.  Top taca çıkmış 'Üstten out' deniyor.


***
Necmettin Erbakan bu kez NTV'nin Yazıişleri'ndeydi. CNNTÜRK'teki konuşmasından farklı yanı, ekranın köşesindeki 'Canlı' yazısı idi. Saadet Partisi'nin Genel Başkanı'nı sabırla izledik. Aynı şeyleri tekrarladı. Sayın Erbakan Hocamızla yaş farkımız oğlu Fatih kadar. Buna rağmen politik arenayı düşünmüyoruz. Bu kadar hırsı anlamakta da zorlanıyoruz. Hatta şaşırıyoruz. Ona 'Altınoluk'ta sağlıklı uzun ömür diliyoruz.

...
Seri göz kontrollerimizi -İlki bugün- bilenler içinde bir kardeşimizin önerisine bayıldık. Söylediği şunlar; 'Rahatlıkla köşene ara verebilirsin. Çünkü yerini dolduracak birini bulduk; Devlet Bahçeli'.
Gerçekten MHP Genel Başkanı bu aralar ilgi alanını genişletti. Sayısal örnekleriyle, Heberler Ekibi tarafından 'Matematik Nobel'ine aday gösterildi. Diziler ve ana karakterleri hakkındaki sözleriyle gündeme oturdu. Bahçeli'den öneri geldiği an burayı ona terk edebiliriz.

***
Dr. Başar Ergün'ün eleştirilerini paylaşmak istiyoruz:
'ÇGHB'de Eser'in rolünü fazla abarttığını düşünüyorum. Sürekli ön plana çıkmak gibi bir çabası olduğu görülüyor. Sürekli doğaçlama içinde. En azından öyle hava oluşuyor. İbrahim, kendini inanılmaz aştı. Müthiş başarılı. Metin Yıldız ise düşüşte. Kelime oyunlarıyla yaptığı esprilerini özledik. Komedi Dükkanı'nda Tolga Çevik bir ara 'Pantolon yırtıldı' esprisine çok takılmıştı. Azalttı, iyi oldu. Bazen sahneye çıkan konukları oyunun hızını düşürünce mimikleri ve söylemleri ile tepkisini koyuyor. Haksız sayılmaz. Eğer sahnenin bir parçası olacak yeteneğiniz, cesaretiniz yoksa oraya niye atlıyorsunuz?'

...
M. Kemal Aktoprak iyi Beşiktaş'lılardan. 'İlk defa seri yakaladık. Tanrı Guti ve Q7'ye zeval vermesin' diyor.

...
İstanbul Taksicileri'nin feryadına yer vermiştik. Her durağın ismini ayrı ayrı yazmamız mümkün değil.

...
Engin Balim'in satırları güncel; 'Başbakan, protestoda bulunan öğrenciler için 'Demek paraları var ki yumurta atıyorlar' dedi. Devlet'in parası olmalı ki gaz sıkabiliyor. Ayrıca protestonun uygunu domatesle yapılır. Ama fiyatlar tavana vurduğundan, Likiti yetmeyen öğrenciler, yumurta kullanmaya mecbur bırakılıyor'.

***
Atila Taşpınar'ın 'Son Sergi' adlı romanını özellikle sanatseverlere öneriyoruz. Ressam Nazmi Ziya'nın yaşam öyküsünü beğendik. İddialı olmazsa 'Bir O' henry havası yakaladık' diyebiliriz. Geniş bilgi (www.atilataspinar.net)'te.

***
Meslek Büyüğümüz Nezih Alkış'ın annesi Fatma Alkış'ı kaybettik. Merhumeye rahmet, Alkış Ailesi'ne başsağlığı diliyoruz.

<p>Önümüzdeki yıl dünya genelinde  iflaslar yüzde 15 artacak. Öngörü dünyanın önde gelen alacak sigo

Küresel iflaslar artacak

''Boncuklu Tarla''da 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen tapınak bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı