• $9,4979
  • €11,0726
  • 548.67
  • 1519.25
1 Mart 2012 Perşembe

Kara kış hep vardı

Devlet Memuru Aile'nin çocuğu olmak, ülkeyi tanımak için önemli avantajdır. Hele, sülalenizin tüm fertleri -Kadınlar dahil- size gelinceye kadar bu unvanı yakalamışsa. Tunceli'nin Ovacık ilçesi görüntülerinde Naz”miye'yi hatırlarız. Muş-Diyadin aynıdır. Atlı kızakların ulaşımı sağladığı günleri yaşamanın bambaşka güzelliği vardır. Dişiniz ağrısa ya nalbanta ya berbere gidilirdi. Doğum zamanı Kasım-Mart dönemine rastlarsa beldenin ebesi çağrılırdı. Böyle şans yoksa, Nineler Ekibi operasyonu yapar. Bıraktık interneti, telefon bile bulunmaz. Televizyondan vazgeçtik. Türkiye Radyoları Postaları'nı dinleyebilen şanslıydı. Zırt-pırt okul tatilleri olmazdı. Kimi il ve ilçelerle 6 ay bağlantı kesilirdi. Yazdan stok yapılır, yenisi gelene kadar bunlarla idare edilirdi.
...
Sıraladıklarımız, yaşadıklarımızın özeti.  Artık, teknolojinin pek çok imkanına sahibiz. Hatta, bu soğukların 10 Mart'a kadar devam edeceğini biliyoruz. Bıraktık kentleri, hangi semte, saat kaçta yağış düşeceğini öğrenebiliyoruz. Yukarıdan ve aşağıdan kışla mücadele edecek teknolojimiz var. Ancaaak yönetim ve yönetici zaafı devam ediyor. Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattı kazılarını, buradan geçerken feryat edenleri duyan yok. Bitiş tarihi olarak 29 Ekim 2011 verildi. Sonra, 'Özür dilenip' bu sefer kesin dendi ve 31 Ocak 2011'e kadar uzatıldı. Burnundaki tıkanıklığı gidertirken, görüntüsünü de düzelttiren Büyük Başkanımız 'Bir özür daha çekti'. 'Artık son söz' deyip, '29 Şubat bitiştir'i ilan etti. 1 Mart'tayız değil mi? Size yorumumuzu söyleyelim; 'Tanıdığımız Kadir Topbaş sözünün eridir'. İlk açıklamasındaki tarihte kurdeleyi kesecektir. Yani 29 Ekim'de çifte kutlama yapacağız. Ay ve günün gerçekleşmesi!
***
Seksenler sadece bizlerin değil, gençlerin de tutkusu haline geldi. Ümit Besen, Orhan Gencebay ve Modern Folk Üçlüsü ile takılıyorsunuz. Sağ-Sol bölünmesi işlenirken bir tarafa azıcık haksızlık yapılsa da -Dileriz MİNT'in başı ağrımaz- geçmişin hataları kafalara çakılıyor.
...
'Tam otomatik çamaşır makinesi almama'nın boşanma sebebi olduğu anlatılıyor. Güzel hazırlanmış pazar tezgahlarında eski fiyatlı etiketleri fark ediyoruz; Portakal 45 Milyon. Önde mostralar, arkada çürükler -Cephane deriz- düzenine hala devam. Damat adaylarında 'SSK'sı var' en büyük güvence. Hastanelerdeki rezilliklerden söz ederken, bugün gelinen noktayı alkışlıyoruz.
...
Bazı tiradlar, örneğin 'Bolluk, refah ve mutluluk üstüne' atılan süper. Müfit Can Saçıntı'nın kaleminden çıktığına yemin edebiliriz. En çok etkileyen radyodan maç dinlenen bölümdü. 1980 Yılı'nda Trabzon'un Fenerbahçe'yi 2-0 yenişini birebir yaşadık. Burada en büyük katkı ise kesinlikle Orhan Ayhan'ındı. Sesi hala çın çın. Onu akıl edip, diziye monte edenleri ayrıca tebrik etmeli.
***
Haber TÜRK'te 'Bir Gün' başlıklı önemli haber programının 21 dakika geç başladığına tanık olduk. Fatih Altaylı, uzattıkça uzattı ve bu rötarı yaptırdı. Kendisine sadece 'İmam cemaat meselesi mi?' diyeceğiz.
...
Aret Ratyosyan'ın ABD'den yolladığı ikinci e-postayı da aldık. Teşekkür ediyoruz. Artin Ratyosyan'la tanışmamıza vesile olan Orhan Ayhan da başsağlığı dileklerini yolluyor.

<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu