• $15,8918
  • €16,7793
  • 926.986
  • 2394.83
28 Nisan 2012 Cumartesi

'Kara Davut'

Başlıktaki isim Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu'nun en ünlü romanının adıdır. Kendisini tanıma imkanımız oldu. Tarihi konularda başarılı bir isimdi. Arkadaşlarının en sevdiği yanıysa, bayanlar üzerine yaptığı yakıştırmalarıydı. Dev gibi cüssesiyle çelişkili hikayeleri müthişti. 'Nereden çıktı şimdi bu konu?' denmeden, sebebini açıklayalım. Dışişleri Bakanımızın Meclis'teki konuşmasını izlemek talihsizliğine uğradık. Yıllar yılı herkese centilmenlik dersi veren zatın, bu tavrıyla hayal kırıklığı yaşadık. Suriye örneğiyle karışık Ortadoğu'nun liderliğine soyunduğumuzu öğrendik. Hatta, bölgeye şekil verenlerin öncüsüymüşüz haberini aldık. Haydi bu bölüme göz ve kulaklarımızı kapatalım. TBMM'deki muhalefet partilerine yakıştırdığı 'Siz acizsiniz' lafı utandırdı. Sanki karşımızda Dışişleri Bakanı Ahmet Davut- oğlu değil de, Nizamettin Nazif'in kılıcıyla herkesi kesip-biçen Kara Davut vardı. Onun hayatından bir bölüm seyretmiş gibiydik. Sayın Bakan'a hiç yakışmadı. Dileğimiz, bu tavrın son bulması.
***
Yarışma programlarına bir yenisi daha eklendi; 'Kime Niyet, Kime Kısmet'. Tatlı Hayat'taki muhteşem oyunuyla tüm Türkiye'nin tanıma imkanı bulduğu Celal Kadri Kınoğlu sunucu konumunda. Ancak, başarılı olup olamayacağı konusunda, tereddüt oluştu. Yoksa, kurgu fena değil.
...
Daha üç günde Masumiyet Müzesi'nden fenalık geldi. Ekranların biri başlıyor, öbürü devralıyor. NTV öncelikli, CNN TÜRK devam ediyor. Orhan Pamuk mu torpilli, yoksa haber sıkıntısı mı çekiyorlar?
...
Ziraat Türkiye Kupası'nda ve UEFA Avrupa Ligi'nde finalistler belli oldu. Bilindiği gibi Şampiyonlar Ligi'ndeki son ikili İspanyolsuz oluştu. Bu kez A. Madrid ve A. Bilbao iki devin başaramadığını 'Kupa-2'de yakaladı. Bizde ise Fenerbahçe'nin 'İki numaralı hedef'e kilitlenmesini izledik. Bakalım bu sene şeytanın bacağını kırabilecekler mi? Futbolu seviyoruz. Tek tat vermeyen Beşiktaş'ımız.
...
EURO 2012'YE DOĞRU, Almanya bölümüyle Yozgat-Bozok Üniversitesi'ndeydi. Yerinde röportajlar, tarihi görüntülerle iyi çalışmaydı. İlhan Mansız'ın yanında oturan Yalçın Çetin'i ise futbol bilgisiyle de beğendik.
***
'Beni Kim Öldürdü' bir polisiye. İlginç olan yazarı; 'Aziz Üstel'. Kapaktaki Mike Hammer fotoğrafı buluşlardan. 'Tarz ve yazılım klasik Amerikan polisiyesi mi?' diye sormayın. Çünkü konu bizden. Haliç kıyısına atılan bir kız çocuğuyla ilgili. Bu cinayet bir ilkti. Daha sonra diğerleri takip etti. Üstel'in notuna aynen katılıyoruz; 'Bitmesin diyerek, sonuna kadar geldik'. Kitap Destek Yayınları etiketli.
...
Kısa sürede farklı projelerle dikkati çeken SIFIR FİLM YAPIM, önceki akşam birinci kuruluş yılını kutladı. İlginç olan davetiyeyi dün sabah masamızda bulmamızdı. Yine de tebrikler.
...
Ediz Gülten'in 'Ah Güzel İstanbul'u bu kez Emirgan Korusu'nu işliyor. 24'teki yayın yarın saat 16.30'da başlıyor.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama