• $15,9717
  • €17,0528
  • 951.949
  • 2380.9
9 Ekim 2011 Pazar

Kaplan'ı yasatmak

Kamuoyunda tartışmalardan biri Ata Demirer'in son filmi. Okuduğumuz ve duyduğumuz kadarıyla 'Berlin Kaplanı' boksör öyküsü. Başrolde Ata olduğuna göre komedi yanı ağır basacak. Oysa bir kısım bilgi sahiplerine göre zaman zaman dram var. Hem de önemli oranda. Buradan uyarıda bulunmak istiyoruz. Boks müsabakalarıyla ilgili. Bu tür filmlerde anlatıma çok dikkat etmeli. Hani bir laf vardır 'Ucuz etin yahnisi'. Eğer anlatımı sıradan kişilere bırakırsanız, hayal kırıklığı kaçınılmazdır. Bu görevi üstlenecek olan mutlaka işin ustası olmalı. Herkesin tanıdığı uzmanlaşmış birinin bulunması şart. Doğru olan budur. Sonuçta her bakımdan kazançlı çıkan Ata Demirer ve arkadaşları olacaktır. Seyirci sayısı ve hasılatta belki de rekora gidilir. Gerçekten sevdiğimiz Ata'yı uyarmayı görev saydık. Eğer seslendirmede yanlış seçim yapılırsa 'Kaplan'ın 'Sümsük kedi'ye dönüşmesi kaçınılmazdır. Çizgi film kahramanlarının ünlü isimlerce konuşturulması akıllardan çıkmamalı. Berlin Kaplanı'na isim mi istiyorsunuz? Aklımıza ilk geleni söyleyelim; Orhan Ayhan.
***
Türkiye-Almanya maçının kadrosunu görünce,bizim için olayın bittiğini anladık.
M. Aurelio'yu en kilit yerde oynatmak intihardı. Öyle de oldu. Volkan, bir süredir formsuzdu. Devam ettirdi. Arda, sadece bir tek ikili mücadele kazandı. Onu da Hamit atamadı. A. Madrid'li genç yeteneğin yaklaşık iki yıldır ayakları yerine 'Çenesi çalışıyor'. Çakma Messi'yi yaratanlara bakıyoruz, tık yok. Federasyon'a da laf etmek istiyoruz. Artık yerli çalıştırıcıya dönme vakti gelmedi mi?
...
NTV, Öncesi ve sonrasıyla iyi hazırlık yapmıştı. Tadımızı kaçıran Digiturk platformundaki yayının kötülüğüydü. Kimseyi tanıyamadık. Renkler uçmuştu. Salı günkü Azerbeycan maçı mutlaka HD olarak verilmeli. En azından iki ekrandan yayın gerçekleştirilebilir.
***
Kırım'ın, daha doğrusu Türk Dünyası'nın 'Edebi ve ebedi ismi' Cengiz Dağcı'nın üç kitabının yeni baskıları yapıldı. 'O Topraklar Bizimdi' de Akmesçit'in Çukurca Köyü'nün öyküsü anlatılmakta. Romanın başkahramanı Selim Çilingir'le Sovyet mezalimini yaşıyorsunuz. 'Yurdunu Kaybeden Adam'ı hala bilmeyen kaldıysa mutlaka alıp okumalı. Dağcı'nın şaheserlerinden 'Korkunç Yıllar' komünistlerin inananlara uyguladığı mezalimin anlatılışı. Üç muhteşem yapıt da Ötüken Yayınları'nın etiketini taşımakta.
...
'İnovasyon Öğretisi'. Harvard Business Review serisinden. Doğal olarak MESS'in kazandırdıklarından. İnovasyon çağımızın keşfettiği yeni kelime. İş dinamiklerini, teknolojiyi sentezleyen hatta yenileyen anlamında. Türkçe karşılığı 'Yenileşim'. Girişimciler kaçırmamalı.
...
Film ve TV aleminin ünlü isimlerinden Enver Demirkan, sahne dünyasındaki sıfatıyla anılarını biraraya topladı. Virgülce'nin içindekilerle, uzun bir dönemin hatıralarını yakalıyorsunuz. İçindeki nostaljik resimler ayrıca önem taşımakta. Sinema, tiyatro dahil magazin dünyamızla ilgilenenlere duyurulur.
...
Barış Andırınlı'nın Kopoy'u -Tüyleri kısa bir av köpeği cinsi- gülmekle ağlamak arasında bıraktı. En iyi yorumu Selim İleri'den okuduk:
'Kopoy'da Andırınlı çok etkileyici bir yazar olarak karşımıza çıktı.'
Bizim tespitimiz daha basit. Taşradan gelip İstanbul'a tıkılan Osman'ın trajikomik öyküsü. Hayykitap'tan.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor