• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
7 Aralık 2010 Salı

Kan davası sil baştan...

Yıllar önce Bursa'da evire çevire dayak yedik. Üç kişiydik ve suçumuz bir Beşiktaş atağında sadece "Haydi Ahmet" dememizdi. Hiç abartmıyoruz en az yüz kişi vurdu. Bereket gençtik ve iyi savunma yapabildik. Ağır hasarımızın geçmesi epey zaman aldı. Haftalar boyunca oturmada zorlandık.

...

Mesut'lu Bursaspor İnönü'deydi. Beşiktaş 1-0 önce geçti. Deniz tarafındaki 200 kadar Yeşil-Beyazlı taraftar maç boyunca susmadılar. Onlar 'Bursa' dedikçe, bizimkiler 'İnbe'yi ekledi. Bitiş düdüğü yaklaşırken, durum 1-1 oldu. Oyun böyle sonuçlandı. Bursaspor'lu seyircinin karşılığı müthişti "İnbe dediniz bize, nasıl şaaptık size". Doğrusu, bu müthiş espriyi duyanlar, önce sessizleşti. Ardından tüm tribünlerden alkış sesleri yükseldi.


...

Daha yakın zamandan iki örnek daha verelim. Bursaspor taraftarı yine İnönü'ye geldi. Bir Bursa'lı, yanında 10-12 yaşlarında oğluyla '16 Plakalı' aracının içinde. Dışarı alındı ve çocuğunun gözyaşları ve çığlıklarına rağmen dövülmeye başlandı. Yanımızdaki emniyet müdürü -O da iyi Beşiktaş'lı- arkadaşımızla, adamı linçten zor kurtardık. İki yıl sonra, uzun tartışmalar sonucu Bursa deplesmanına gitmeye karar verdik. İçinde olduğumuz aracı, İstanbul'a çekiciyle götürebildik.

...

Size başımızdan geçen birkaç anıyı aktardık. Kimse bize Beşiktaş ile Bursaspor'un arası düzelir nutukları atmasın. Bazı 'ayda yaşayan' spor ya da şezlong yazarının dolmuşuna gelmeyin. İki takımın maçında, stadlar ev sahibinde kalsın. Yoksa, pazar gününden beter sahneler görürsünüz. Hastanelerde yer kalmaz. Medyada WikiLeaks'in yerine bunlar oturur. Bu kan davasını aşiret usulü de çözemezsiniz. Binlerce angus kesip, tonlarca pilav ve pirinç harcasanız, "Bu yaralar kabul tutmaz". Nefesi kuvvetli cemaat liderleri bile havasını alır.

...

Maç sonu ekranların yorumlarını dikkatle izledik. Birkaç kanal dışında sorumlu yayıncı bulamadık. Lig TV iyiydi. En olgun yayını ise STV'de fark ettik. Buradan Mehmet Şeyho ve arkadaşlarını kutlamak istiyoruz.

***

ÇGHB'de genelde iyi parodiler hakimdi. Dört genç oyuncunun, annelerinin gözlerinin içine bakarak, onları eleştirmeleri süperdi. Tek arızalı bölüm yine bir 'Sheakespeare uyarlaması' idi. Kertmelere dayanan saçma-sapan bir senaryoydu. Onca başarılı emeğin arasında, sırıttı.

...

'Yetenek Sizsiniz'in Hülya Avşar'a yaradığı kesin. Yıldızını yeniden parlattığı ortada. Muzurluğunu hatırlattı. Gülen yüzünü adeta botokslanmış gibi yeniledi. Yarışma elemelerinden ise hala çarpıcı bir şey yakalayamadık. M. Jackson'lardan, rapçilerden fenalık geldi. Aklımızda kalan tek isim Trabzon'lu Büşra Genç. 10 Yaşındaki çocuğun folklor gösterisinin tekrarını dahi, sıkılmadan seyrettik. Öte yandan Kanal TÜRK'teki Medya Tip'in -Yavuz Seçkin- 'Yetenek misiniz-Germany' gırgırını beğendiğimizi belirtelim.

***

Oya-Bülent Eczacıbaşı çiftinin mesajlarına teşekkürler. Bülent Bey'in "Benim de mutlulukla hatırladığım sofra keyiflerimizi yakın gelecekte tekrarlama fırsatı bulacağımızı umuyorum" satırları ise burnumuzun direğini sızlattı.

...

Bazılarına bilgi verelim, merhum Mustafa Sevilen'in 14 bestesi bulunmakta.

...

"Ahmet Zeki Velidi Togan Hizmet Ödülü'ne layık görülen Yrd. Doç. Dr. Kürşad Zorlu'yu tebrik ediyoruz.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi