• $8,4923
  • €10,2883
  • 500.793
  • 1441.33
02 Mart 2011 Çarşamba

Kalan, hoş bir sada

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

İzleyebildiğimiz cenaze törenleri bir bir gözümüzün önünden geçti. Eğer sıralama yapacak olursak, 'Turgut Özal'ın uğurlanması' rekor kalabalıktı. Erbakan'ınki için Alparslan Türkeş ile eşdeğerdi diyebiliriz. Türkiye denince İstanbul, megakent denince Fatih akla gelen ilk yerlerdir. Nüfus kütüğümüzün bulunduğu bölgeyle hiçbir zaman bağlantımızın kesilmesi mümkün değil. Bitirdiğimiz okullarla kayda geçen bağlantımız hala sürmekte. Geçmişten günümüze ipleri koparmadığımız, insanlar var burada. Fatih Cami” ise zaman zaman buluştuğumuz yer. Hemen aklımıza gelen ve burada kılınan cenaze namazları arasında Kemal Ilıcak'ınkini sayabiliriz. En son Ercan Arıoğlu arkadaşımızın kayınpederini uğurlamıştık. Merkez Efendi Mezarlığı'nda defnettiklerimizin listesi ise hayli uzun. Ne diyelim atalarımızın söylediği gibi 'İyi biliriz' diyenlerin sesinin gür çıktığı uğurlamalar kısmet etsin. Merhum Erbakan'la epey gırgır anımız da var. Onları uygun zamanda aktarmak dileğindeyiz.

...
Ekranların canlı yayınlarına baktık, dini bilgisi olanlar ve ilgisizler hemen fark edildi. Bize kızmasın ama NTV'de Oğuz Haksever için 'Hayal kırıklığı' uygun. CNN TÜRK'ün Başak Şengül'ü için başarılıydı notu düşüyoruz. Ekranlar içinde en akıllı planlamayı SkyTÜRK yapmıştı. Mikrofonu, sonuna kadar Hoca'nın yanında kalanlara uzattılar. Ardahan'dan Konya'dan dini tören için gelenler konuşturuldu. TRT'ye ayrı yer vermek şart. Bülent Arınç'ın yüzünü kara çıkarmadılar. Hakkını verdiler.

***
Volkan Akay'ın e-postayla yolladığı 'Veda konuşması'ndan bir bölümü sizlerle paylaşmayı uygun gördük:
Ünlü bir şeyhin el verdiği mürididir. Allah, din, kitap nedir iyi bilir. Zekası, hırsı, çalışkanlığı, azmi ve iyi niyetiyle bilinir. Hayatı boyunca milleti, devleti için nizam, selamet, refah, fazilet ve saadet peşinde koşmuştur. Allah sevaplarına dahil etsin yaptığı tüm güzel şeyleri inşallah. Cenaze başında siyaset olmaz ama işte insan böyle zamanlarda 'Keşke'lenmeden edemiyor. Nizamı neydi görebilseydik keşke. Selamet derken ne kastediyordu izin verselerdi de bir yaşasaydık. Refah kriterlerini ezmeselerdi paletler altında keşke. Bir baksaydık ne diyordu, ne yapacaktı? Faziletlerini sıralamaya müsaade etmedi, belki başka faziletler yüzünden bu devletin farklı düşünen evlatları. Saadet derken asrı saadete yakın zamanlardan mı bahsediyordu acep? Ne güzel olurdu, kısmet olmadı görmek. Şuurlu, bilgili, tecrübeli, ferasetli, mizah ve hidayet sahibi son siyasetçilerden biriydi. İnşallah saadet içinde uyursun muhterem Hocam. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun inşallah.

***
23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı bugün açılıyor. TÜYAP'taki etkinlik 6 Mart Pazar akşamına kadar devam edecek. Burada bizden torpilli bir bölüm var; GPD. Açılımı 'Gül Pres Döküm Sanayi'. Mutfak ve banyo armatürleri üreten bu kuruluşun tüm üst yönetimi Kartalsever. Yani İyi Beşiktaşlı.

...
Konya-Ereğli Atatürk İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Yaşar Kemal Alper, öğrencileri adına kitap bağışlarınızı bekliyor.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

Tüm bildiklerinizi unutun! Seyahat ve deniz yolculuklarını kökten değiştirecek

Filistinli aileler, işgalci İsrail saldırılarından korunmak için okullara sığındı

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı