• $17,9704
  • €18,2577
  • 1027.24
  • 2857.18
24 Nisan 2011 Pazar

Kafa göz patlatmak

Bir tarafta 'Linç kültürü' sahibi bölücü teröristler. Öbür yanda 'Ağzından çıkanı kulağı duymayan' siyasiler. Babamız hayatta olsa bu politik liderler için 'Ağızlarına çuşka biberi doldurmak lazım' derdi. Bıraktık parti genel başkanlığını, üstüne üstlük başbakan olmuş zat, ÖYS'yi protesto edenlere karşı '5-10 bin kişi göndermekten' söz edebiliyor. Ona cevap veren muhalefet lideri ise 'Bin sempatizanıyla diğerlerini kovalıyor'.  Çocukluğumuzdaki bir oyunu hatırlıyoruz; 'Elim, elin üstünde'. Nihal Atsız'ın Bozkurtlar'ını anımsıyoruz. Hem de incinerek. Çünkü, hükümetin başı rakip gördüğü lidere 'Ben eşref-i mahlukatla dolaşıyorum. Sen bozkurtlarla mı geziyorsun?' diyor. Türklüğün sembollerinden birini aşağılıyor. Belki de Açılım'ın nereye götürüleceğinin şifrelerini veriyor. Bakalım 12 Haziran'a kadar daha ne potlar kırılıp, ne çamlar devrilecek. Bir zamanlar Erdoğan'ın Yunus Emre'den kimilerine ders olarak okuduğu dizeleri, bu kez ona tekrarlamak istiyoruz:
'Söz ola kese savaşı,
Söz ola kestire başı.
Söz ola ağulu -Zehir- aşı,
Bal ile yağ ede bir söz.'
-  - -
Üç programın müzik değerlendirmesini birleştireceğiz. Beyaz Show'da, biri Bulgaristan'dan ithal -Theodora-, dört bayan destekli Sinan Akçıl reklamı izledik. Başarılı oldu. Sadece Akçıl'ın ördek yürüyüşünü beğenmedik. Ancak Serkan Çağrı'nın Balkan Grubu için muhteşemdi, diyoruz. 'Yan Gari', 'Kızın Evden Uçtu Baba' tribünlerin ve futbol fanatiklerinin yeni sloganları olacak. Bundan şüphemiz yok.
...
Saba Tümer'in canlı yayınında Kuşum Aydın vardı. Yüzüne dikkat ettik ve lakabını değiştirme kararı aldık; 'Botoks Aydın'. Sesi zaten zayıftı, iyice kayıplara karıştı. Hele canlı söyleyince 'Yaldızların döküldüğünü' fark ettik.
...
Gecenin en iyisi CNBC-e'deydi. Portekiz FADO'ları için övgümüzü anlatacak kelime bulamıyoruz. Fado Evleri'ndeki -Casa de Fados- çekimler olağanüstüydü. Bu işin anası Amelia Rodrigues'e toprağı bol olsun dedik. Bize bu müziği sevdiren Cenk Koray büyüğümüze dualarımızı yolladık.
- - -
Haldun Dormen yönetiminde sahneye konan 'Marika'nın Serveti' adlı oyunun galası bugün. Cevahir Kongre Merkezi'ndeki Oditorium Salonu'nda.  Gösterim saat 20.00'de başlıyor. Senaryo'nun Ümraniye Belediyesi'nin ödüllü hikayelerinden gerçekleştirildiğini belirtelim.
...
Dil ve Edebiyat Dergisi'nin Nisan sayısı yayınlandı. Kapak konusu, 'Alim Bir Şair: NEV'İ'. Dikkatimizi çeken diğer yazı Prof. Dr. Hikmet Özdemir'in 'Dilimizin zenginliği' isimli makalesi. Dil ve Edebiyat'a abone olmak isteyenler [www.ded.org.tr] 'den bilgi alabilirler.
...
Vali M. Celalettin Lekesiz, görev yaptığı her ilde olduğu gibi iyi çalışıyor. Bu defa HATAY'ı 'Tüm Zamanların Şehri' adıyla kitaplaştırdı. Gerçekten muhteşem bir yayın. Aynı zamanda kentin tanıtımı.
...
Forum İstanbul Üniversitelerarası Futbol Turnuvası 28 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında. 28 Üniversiteden 56 takımın mücadelesi TFF tarafından da destekleniyor. Maçlar Forum İstanbul Açık Otoparkı'nda.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü