• $15,9143
  • €16,8835
  • 944.609
  • 2372.35
2 Temmuz 2011 Cumartesi

İyi işleri alkışlarız

Dokuzuncu Türkçe Olimpiyatları'nın kapanış törenini izlerken, başlangıcını hatırladık. Bugün gelinen nokta mutluluk verici. Tam 130 ülke katıldı. Simsiyah gençlerin Akçaabat Horonu yapışı muhteşemdi. Türkiye'ye ilk kez gelen çocuklar, şarkılarımızı, türkülerimizi seslendirdi. Dünyanın dört bir yanında bayrağımızı dalgalandıran öğretmenleri gördükçe, gözlerimiz doldu. Başbakan Erdoğan son ayların, belki de yılların konuşmasını yaptı. Çünkü sözünü ettiği Türkçe'ydi. 'Kardeşliğin, barışın, hoşgörünün, muhabbettin, sevginin lisanı'ndan bahsetti. Onun unuttuğunu biz hatırlatalım. Dünyada en çok konuşulan dördüncü dil Güzel Türkçe'mizdir. Birilerinin tezgahına getirilip, etkinliği yok edilmemeli.
...
Protokol sıralarında, öyle yüzler gördük ki, Başbakan'a yakın olabilmek için oradaydılar. Hayatları boyunca inanmadıkları organizasyonu destekler havası bastılar. Hani bir göndermedeki gibiydiler; 'Yerseniz'. Bizler ise aynı yerdeyiz. Ortada daha AK Parti yokken böylesi çabayı hep omuzladık. Yine aynı rotadayız. Türkçe Olimpiyatları'nı sahiplenmeyi sürdürmekte kararlıyız. Emeği geçenleri bir kez daha tebrik ediyoruz.
...
İzninizle bir de anımızı aktarmak istiyoruz. Asker Askerev, bir Azeri genciydi. Ailesi Stalin dönemi Almaata'ya sürgün edilmişti. Asker'in doğumu Kazakistan'da gerçekleşti. Yıllar onu, Moskova'da 'Yiyecek-İçecek tekeli'nin başına getirdi. Tabi” bilek ve yürek gücüyle. Tesadüfen tanıştık. Onun deyimiyle 'Kan çekti'. 'Ayrılık'ı ilk kez onun sofrasında dinledik. 'Sen gelmez oldun'u söylerken 'Niye bu bölümde çok bağırıyorsun' diye sorduk. O da gayet net; 'Türk Ordusu'nu çağıryorum' dedi. Demirperde'nin yokluk yıllarında, el altından çilek dahi bulup, pazarlıyordu. Bir gün sohbet sırasında galeyana geldi. Üstündeki gömleği parçaladı. Göğsünde ve iki kolundaki ay-yıldız dövmelerini gösterdi. Ağlamamak için kendimizi zor tuttuk. Asker'le aralıklarla epey birlikteliğimiz oldu. Tanıştıktan altı yıl sonra acı haberi aldık. Rus mafyası öldürmüştü. Her hatırladığımızda, rahmetle anıyoruz. Bu yazdıklarımız bile Türkçe Olimpiyatları'nın önemini anlatmaya yeterlidir sanırız.
***
Artiz Mektebi, bilindik ve daha önce ekranlarda izlediğimiz yapımlardan. Show TV'dekinin sloganı 'Yıldızın parlasın'ı unutmuyoruz. Tabii televizyon dünyasına hediye ettiklerini de. Örneğin Beren Saat bunlardan. Osmantan Erkır'ın yapımcılığı ve sunumundaki yeni jüride Müjde Ar ile Nurgül Yeşilçay var. İtici 'Sinan Çetin'i saymıyoruz. Elemenin olmadığı gecede iki aday 'Sarı kart' gördü. Uyarılarımız tamamen gözümüze çarpanlar üstüne. Haldun Dormen'in hiç kusura bakmayın, Yunan tanrısı gibi taaa tepede ne işi var? Komikti. Hala 'Yedi Kocalı Hürmüz'lerle olayı götürmeye çalışmaya ne demeli? En önemlisi Osmantan'ın sonuçları açıklaması. Fenalık getiriyor.
...
Ünlü Orkestra Şefimiz Vasfi Uçaroğlu'nu kaybettik. Milli Baterist Uçaroğlu'na rahmet, başta eşi Kamuran Akkor olmak üzere tüm yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak