• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
8 Temmuz 2011 Cuma

İyi günün dostu haney?

Ertan Kırcadağ'ın e-postası şöyle; 'Sayın Ayeri, sizin ne kadar koyu BJK'li olduğunuzu biliyorum. Yazınızda Aziz Yıldırım'a moral ve destek verirken, AY'ın meşhur kalemşörlerinden (İzninizle, yalakaları) ses seda yok. Sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla'.
Kırcadağ'ın mesajının benzerinin, yüzlercesini alıyoruz. Bazıları da merak edip ısrarla soruyor; 'Peki neden?' Elimiz ve dilimiz yettiğince cevaplamaya çalışıyoruz. Bu yapımızdan mutluyuz. Kişisel kanımıza göre 'Dostluk kavramı, çok önemli'. Sonuna kadar sahip çıkmalısınız. Hele böylesi günlerde. Aklımıza gelen bir Güneydoğu türküsü Caney'den dizelerle noktalayalım:
'Bendim buraların şahı ağası
Viran olmuş gitmiş Harran Ovası.
İyi günün dostu sürmüş sefası
İyi günün dostu dar günde hani
Kötü günde hani.
...
Hey ağalar beyler size de kalmaz
Dönenler dönse de Pir Sultan dönmez.
Hak yoluna giden yiğitler ölmez.
Canım dostum diyen dostlarım hani,
Kötü günde hani.
...
Caney caney caney
İşte meydaney,
İyi günün dostu,
Nerdesin haney.'
Aziz Yıldırım'a geçmiş olsun dileklerimizi yineliyoruz. Daha düne kadar Kapıkulu olup beslenen, şimdilerde araziye geçenlere ise 'Karakter tedavisi' öneriyoruz.
***
Ekranların iki konuya kilitlenmesinden bunaldık. Kendimizi Kenan Işık'ın Çöl'üne attık. Daha sonra, 24'te Ediz Gülten'in 'Ah Güzel İstanbul'unu yakaladık. Balıkçı köyü Garipçe'deydi. İskorpit balığı ağırlıklı sofraya oturuldu. Ediz'e bu balığın çorbasından hiç söz edilmedi. Müthiş olur. Merak edenler Rum-Ermeni arkadaşlarına sorsunlar. Bir de adamı sokar ki hastanelik olursunuz. Yıllar önce Silivri'de başımıza geldi bu.
...
Çocuklar Duymasın'da seçim ve referandum teması güzel işlendi. 'Entel-Dantel' lafının sıkça kullanılmasını sevdik. Acaba senaryo grubu 'Entel-Dantel'i bizim kullandığımızdan haberdar mı? Yani mucidiyiz. Çaycı Hüseyin'in eşi Emine'yi dolandırma çabasına epey güldük. Fidye 500 lirayla başladı, 'Üstüne para vereyim, sizde kalsın'a dönüştü.
...
Huysuz'la Dans Eder misin? eski havasında değil. Uğurkan Erez olmasa, Seyfi Dursunoğlu'nu meddah sanacaksınız. Yarışmacı kızların boy ortalamasının 1.50'lerde dolaşması, eksilerden.
...
'Burcu Esmersoy'la Yaz Gecesi' normal izleyici için değil. Ekran ikiye bölünüyor. Bir tarafta Burcu'nun kocaman yüzü. Arada, bacakları gösterimde. Konuklar, bit gibi. Esmersoy'un renkli gözleriyle bu işin devamı mümkün mü?
***
Engin Balim, CHP'nin Ankara son sıra milletvekili adayıydı. İyi çalışması, ona TBMM yolunu açamadı. Balim, 'Nerde kalmıştık' deyip, eleştirilerine döndü. Şimdilerde en bozulduğu olay, Kılıçdaroğlu'nun yaşlı başlı Murat Karayalçın'a Ankara İl Başkanlığı'nı teklif etmesi. 'Doğruysa, gençler CHP'den ümidini kessin' diyor. Yarkent Sislitepe de, Kemal Kılıçdaroğlu'nun devamlı 'Gazi Mustafa Kemal' demesine bozuk. 'Atatürk, rahatsız mı ediyor' diye soruyor.
...
Aydın Sevdi, Şamil Tayyar'la ilgili düşüncelerinde tek başına değil. Demek ki, 'Aklın yolu bir'. Mehmet F. Yavuz'un Devlet Bahçeli'yle ilgili sözlerini de beğendik.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak