• $7,3403
  • €8,8135
  • 406.315
  • 1528.4
01 Nisan 2011 Cuma

İttifak çöküyor

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Cemaat, Bülent Ecevit'e 'El verince', DSP sandıktan birinci parti çıkmıştı. Hoca'nın talimatında, merhum Başbakan'ın, Gülen Hareketi ile yakınlaşmasının rol oynadığını bilmeyen var mı? Okul ziyaretleri sonrası övgüleri unutmak mümkün mü? Bir sonraki seçimde aynı DSP ancak yüzde 1.2 oy toplayabildi. Bu dönüşün sebebini bilmeyenler öğrensin. Türkiye'de yıllardır 'Örtülü rekabet' yaşayan iki cemaat arasında sulh çubuğu içildi. Sonuçta, iki dini akımın oyları aynı adreste buluştu; AK Parti. Bu 'Meclis dışı koalisyon'un, pek çok yapılanmada neler elde ettiği ortada. En başta da önemli kuruluşlardaki 'Kadro Harekatı'. Ancak, 'Paylaşımda dengelerin bozulduğu' meydanda. AK Parti'nin çekirdeğini oluşturan takım, bunu nihayet fark etti. Perde arkasında tartışma başlatıldı. Siyaset dışı olan ağır topların da uyarıları fazlalaştı. Terazinin topuzunun elden kaçtığı açık açık söylendi. Hatta önemli bir isim, 'Bunlar kendi bünyelerinden çıkacak oluşumu iktidara taşıyacak konuma geçtiler. Hem idari hem iktisadi anlamda fazla kuvvetlendiler'i net şekilde ortaya döktü. Bu tespitin doğruluğu meydanda. Medyada, ekonomideki durum, her şeyi doğruluyor.

...
Gelelim İstanbul Adliyesi'ndeki görev değişikliklerine. Yukarıdaki tablonun, bunda etkisinin fazla olduğunu zannetmiyoruz. Cumhurbaşkanı dahil yönetimdeki rahatsızlık, arama, gözaltı ve tutuklamaların ölçüsünün kaçtığı şeklinde. AB'nin ağır suçlaması etkenlerden. 'Yandaş denilen medya'nın bazı ağır topları dahi hoşnut değil. En çarpıcı yansıma ise 'Seçim anketleri'. AK Parti, % 47-48, yüzde 50'yi yakalar mı, hesabı yapanlar, son kamuoyu yoklamalarına şaşırdılar. Gerileme başladı. 41'lere kadar inildiği, fark edildi. Anlayacağınız, 'Tek başına yeni anayasa yapacak milletvekili sayısı'nı çıkarmak zorlaşıyor. MHP'nin barajı rahat geçeceği görüntüsünü de, iktidarın eksilerine ekleyebilirsiniz. 12 Haziran'a kadar, yeni sürpriz karar ve kararnamelere hazırlıklı olmalısınız.

***
Eski başkomiser yeni öğretim üyesi Emre-Emrullah- Uslu'yu ilk kez sinirleri bozuk izledik. Aynı günde mekan tuttuğu CNN TÜRK'e ilk önce telefonla bağlandı. Spikerin sıkıştıran sorularının sonuncusunda patladı; 'Kennedy'i de cemaat öldürdü'. Anlaşılan, Atlantik ötesinden yönetilenlerin rahatlıkları sonlanıyor. Ya da sonlandırılıyor.

...
Tartışmalar tüm kanallarda devam ediyor. Aynı isimler, aynı söylevlerde. Hele içlerinden bir bayan gazeteci var ki, 'Ağızdan dolma tüfek gibi'. Birileri, kulağına yarım-yamalak bir şeyler boşaltıyor. O da 'Benim kaynaklarım var' havasıyla satmaya çalışıyor. Gerçekten haline üzülüyoruz.

***
Yaşar Yüce'nin 'Yazınız ilaç gibi geldi' övgüsüne teşekkürler. Dr. Başar Ergün'ün 'Sivil itaatsizlik' örnekleri müthiş. İlahiyatçıların misyonerlik hakkındaki kitaplarının toplatılması, bunlardan. Ertuğrul Berki, Kazım Eryılmaz, Uğur Sütlü ve Volkan Akay'ın e-postalarını atlamadık. Tıpkı diğerleri gibi.

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı