• $7,4161
  • €9,0157
  • 446.517
  • 1569.35
14 Temmuz 2012 Cumartesi

İstanbul ve Paris Hali

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Ezgi Mengi'nin SBS'deki birinciliğini 'İyi satranç oynamaya bağlaması'nı sevdik. Şampiyon kızımızla aynı kanıdayız. İnsanlar, yapacakları hamlelerin sayısını hesaplayabiliyorsa, başarılı olur. Ezgi'nin okuduğu TED'in ilköğretim okulunun verdiği eğitimi de atlamayalım. Başarılı öğrenciye bizim tavsiyemiz; 'Mutlaka okumalı'. Bu işe yerli ve yabancı klasiklerle başlamalı. Diplomalar nasılsa alınıyor. Önemli olan kafayı çalıştırıp, önünü görmek. Böylece, herkesin nabzını tutabiliyorsunuz. Bu söylediklerimiz her dalda geçerli. Çok yakın dönemden örnek verelim. Show TV'nin, Berat Kandili'ni hatırlamayıp Wipe Out'u son anda yayından çıkarmasını eleştirmiştik. Aynı kurumdan sevdiğimiz bir kardeşimiz aradı ve bu yarışmanın rating elde edemeyeceğini söyledi. Hatta 'Niye savunuyorsun?' diyerek kinayede bulundu. Biz de 'Kesin ilk üçe girer' dedik. Sebep olarak üç noktayı öne sürdük:

a) Ekranlarda seyredecek bir şey kalmadı.
b) Millet, gülmek istiyor.
c) Espriler müthiş.

Cevap olarak 'Bahse girelim' karşılığını aldık. 'Peki' dedik. Sonuç mu? Wipe Out gün birincisi. Yaptığımız, sadece 'Filin L şeklinde yürüyüşünü' görmekti. Yani, basit bir satranç hamlesi.
***
Gelelim İstanbul'un Trafiği'ne. Avcılar-Beylikdüzü arasındaki metrobüs yolunu uzatma çalışmalarını her gün yaşıyoruz. Gecikme, bir yıla gitmek üzere. Dört  gün önce, şoför arkadaşımız Tuğrul Özkan'a eski dönüş hattının yıkılışını gösterdik. Ardından ilave ettik 'Bunun tepesine dozerleri, kepçeleri kim çıkardıysa geri zekalı. Mutlaka kaza meydana gelecek'. Yaklaşık on saat sonra, oluşan çukurun üstüne konan demir levha çöktü. Toplam on yaralı. Haberde önceliği NTV'nin aldığını da belirtelim. Bu örnek  Satranç değil, Rauf Tamer Büyüğümüzün deyimiyle 'O Kafalar'ın eseri. Trafik, İstanbul'u yönetenlerin 'Kör yanı'. Mevcut yolların hemen dibinde 'AVM izni' verenler bunlar. FSM, Haliç Köprüsü'nün tamirlerini çakıştıran yine bunlar. 'Halkın isyanı sandığa dayanınca' acele tarafından 9 maddelik 'Hamamın namusunu kurtarma formülü'nü uygulamaya soktular. Yahu Paris Hali, şehrin merkezinde. Bütün giriş-çıkışlar gece yarısıyla sabah 05.00 arası bitiyor. Asır geçti, tek arıza görülmedi. Yönetenlere söylüyoruz; Megakent'te sekizer şeritli gidiş-gelişlere ihtiyaç var. Hesaplarınızı buna göre yapın.
***
DMC'den üç yeni CD aldık. 'Aşka Türlü Şeyler' 16 besteden oluşmakta. Kenan Doğulu hayranları sevecekler. Belki de çoktan almışlardır. Ayşe Özyılmazel'i orkestra solistliğinden ve de Arkadaşımız Neco'nun kızı olduğu için tanıyoruz. Ayşe bu defa tek şarkı besteledi; 'Su Gibi Gel'. Ancak, bunun üç ayrı düzenlemesiyle raflarda. Güzel gözlerinden esinlenilip Mavi adıyla tanınan hoş kız, bu kez Kaptan ile bombayı patlattı. Çok eski bir şarkının güncellenmesi. Dinledikçe beğeniyorsunuz. Mavi, Kaptan'ıyla bu yazın en popüleri olmaya aday.
***
Şükran Fişekçi'yi Elveda Sevgilim'i -Kelebek Çıkmazı- senaryolaştırılıp, atv'de gösterime girince tanıdık. Daha sonra Güz Solgunu Bedenler'i yazdı. Şimdi 'Her Bedene Uygun Satılık Ruhlar'la raflarda. Fişekçi'nin en beğendiğimiz özelliği yalın cümleleri. Kısa yazma, artılarından. Son kitabını da sevdik.

<p><span>Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. 'Patatesli dondurma olur mu?' demey

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı