• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
28 Ocak 2011 Cuma

İşleri tahrik

Tam on yıl, Kanuni'nin kız kardeşi Hatice Sultan'ın adını taşıyan mahallede oturduk. Bu yer Vefa Stadı'nın tam karşısındadır. Acıçeşme denilen bölgeden girilir. Bir dönem, Sibel Can'ın yaptırıp, ailesini oturttuğu apartmanla da ünlüydü. Bir cadde görünüm ve uzunluğundaki Uzunyol Sokak, Karagümrük İlkokulu'nun önünden başlayıp, yok edilen Sulukule'nin içinden geçer. Böylesi bir girişi 'Muhteşem Yüzyıl'a bağlayacağımızı anlamışsınızdır. Başbakan'ın da Recm'e-Taşlayarak öldürme- katıldığı bu dizide otokontrolün sıkılaştığını fark ediyoruz. Hatta, genç yaşta dul kalan Hatice Sultan'ın, Pargalı ile kaçamakları bile 'Mendil düşürme oyunu'na dönüştürüldü. Muhteşem Süleyman'ı, Hürrem'i alnından öperken görebiliyoruz. Peki sizce bu linç kampanyası neden hız kesmiyor? Üç gazete ve aynı sayıdaki ekranın yasadışılıkları örtme, hedef gösterme ve sahibinin sesi özelliklerinden biri, rakip gruplara saldırmak. Bir yerde, 'Hükümet biziz, havası basmak'. Diziyi seyretmediğini itiraf edip, sonra yerden yere vuranlar listesine son olarak Recep Bey katıldı. Görüşümüz bu. Yanıldığımızı sanmıyoruz.

...
Muhteşem Yüzyıl'a verilen emeği ve yapılan masrafı anlayabilmek için bir sahnesine bakmak yeterli. Ordunun sefere çıkış görüntüsündeki zenginliklerle, en az üç sıradan dizi çekebilirsiniz. Atların süslemeleri, askerin kıyafetleri ancak Ben Hur gibi bol Oscarlı filmlerde vardı. TRT'nin çektiği İstiklal Savaşı'yla ilgili iki önemli yapım da bile böylesi emek yoktu. Muhteşem Süleyman'ın, Hürrem'e 'Muhibbi' mahlasıyla yazdığı dizeler mi, birilerini rahatsız ediyor? Hepsi tarihi belgelerde. 2011 yılında bunlara karşı çıkanları şaşkınlıkla izliyoruz. Adam Sultan Süleyman da olsa, neticede sağlıklı bir erkek. Ülkeyi yönetenler dolmuşa gelip, daha fazla kendilerine güldürmemeli. Olası yanlışlıklara destek sağlanmamalı.

***
Bizim uyarımıza, dört internet sitesi destek verince DIGITURK aboneleri, TNT'yi şifresiz seyretmeye başladı. Yazımızı kimisi, 'Fırça attı' kimi 'Dost uyarısı' şeklinde yayınlayınca, olay kısa sürede düzeltildi. Doğru yol bulundu. Biz de odadan odaya koşmadan tek tuşla TNT'yi daha rahat izlemeye başladık. Şimdi, iki önemli ikazda daha bulunacağız. Stüdyodaki renkler kötü. Soluk suluboya ile yapılmış gibi dekorlar izliyorsunuz. Diğer uyarıyı da Fahretti Bozkurt'tan aktaralım:

'TNT, bizim evde CNBC-e ile birlikte en çok izlenen kanaldı. Çölde vaha gibi geliyordu. Nedense durumu değiştirip, sıradan kanal haline geldiler. Zap yaparken baktım da, sahnede aynı M. Ali Erbil, aynı Nadide Sultan ve aynı cıvık espriler. Olan gene bize oldu. House, 30 Rock gibi yapımları izleyemiyoruz. Umarım, kanal uyarımıza kulak verir'.

***
Akşam Sefası'ndaki genç solistlerin rotasyonu dikkatimizden kaçmıyor. Eski-yeni Çiğdem Gürdal'ın yuvaya dönmesine sevindik. Bu canlı yayının en önemli yanı, emeği geçen herkesin adının ekrana bindirilmesi. Bu da Samim Şenyüz farkı. Tebrik ediyoruz.

...
Genç meslektaşımız Erol Doyuran'ın geçtiklerini aldık. Yeni Asya'da yayınlanan röportajımızı atlamamıştık. Yine de inceliği için teşekkürler.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti