• $9,2423
  • €10,7971
  • 530.702
  • 1432.8
4 Mart 2012 Pazar

İran'ın seçimi

Tahran'daki mollalar yönetimine 'Seçimli demokrasi' diyenlerin alnını karışlarız. Yine sandık başına gidildi. İki liste yarıştı. Bir Mahmud Ahmedinecad'ınki. Diğeri, omzunu öptüğü 'Dini lider' Ali Hamaney'in. Muhalefet nerede derseniz, ya cezaevinde ya da evinde göz hapsinde. Birilerinin çok sevdiği ve Türkiye'ye sokuşturmaya çalıştığı rejim için 'Bizden uzak dursun' diyoruz. Bir yerde de yıllar yılı uyguladığımız 'Türkiye'deki İhale sistemine benzetiyoruz'. Aynı odaktan çıkan şirketlerin 'Al gülüm, ver gülüm' tekliflerle aslan payı paylaşması örneği. Hatta bu işlerin minilerini okul servisleri, yemek hizmetleri, çöp toplamalarında fark ediyoruz. Zaman zaman silahlar patlar, birileri bacaklarından vurulur. Kimileri zarfların verileceği gün binadan içeri sokulmaz. Ne diyelim; 'Yaşasın İran İslam Cumhuriyeti'.
***
Okan Bayülgen'in TV-8'deki programları cezalandırıldı. İngilizce sin-kaf ettiği geceyi izlemiş ve anında 'Eyvah' demiştik. Belli ki RTÜK'ün Ali İngilizcesi'sinden öteye dil bilmeyen üyeleri uyarılmış. Epey bombardımana tutulmuşlar. Kesinlikle protestocuların listebaşı Melek Baykal'dır. Şimdi iki hafta kafa dinleyecek. Medya Arkası'ndan bir süreliğine kurtulacak.
...
Beyaz Show'da Yalan Dünya'nın gençleri vardı. Gupse (Cansuyu) Özay -Nurhayat-  ile İrem Sak'ın -Tülay- Çerkez kökenli oldukları ortaya çıktı. Doğrusu, Beyazıt Öztürk'ün Kafkasyadanım itirafını beklerdik.
***
Volkan Konak hep vardı. Onu olgunluk çağında fark edenler çoğaldı. Galiba bu işe tavan yaptıran Show TV'deki Kuzey'in Oğlu idi. Dostumuz, kardeşimiz Op. Dr. Atilla Yılmaz fanlarından. 'Bir  hafta önce Büyükçekmece Festivali'ndeydin. Bir ay geçmeden Beylikdüzü'ndesin' dediğimizde cevabı net; 'Volkan Konak dinlenir abi'. Burada küçük bir not düşmeyi unutmayalım, Doktorumuz Trabzonludur. Konak'ın son albümü Lifor. Cumartesi ilavemizde Sibel Kardeşimizin sanatçıyla röportajı yayınlandı. Genelde başarılı. Ancak ana soruyu atlamış. Lifor ne? Kelimenin çift manası var. Böğürtlen ve yeni çıkmış çimen. Volkan Konak'ın hangisini tercih ettiğini bilmiyoruz. Karadeniz yaylalarının böğürtleni özeldir. Bayılırsınız. Bizim seçimimiz o.
...
Gelelim albümün içeriğine. Konak'ın seçtiği parçalar güzel. Yine şiir gibi konuşuyor. 'Gemi Geluyi Gemi'de Erkan Ocaklı'ya rahmet diliyoruz. 'Ey Zahit Şaraba'yı nereden bulup çıkarmış? 'Kandil Geceleri Kandil Oluruz. Kandilin İçinde Fitil Oluruz' bir Bektaşi özlüsözü. Fakat kaynakçada anonim ibaresi var. Sahibi belli değil anlamında. 'Bir Dost Bulamadım'ın Salim Dündar'dan sonra en iyi yorum bu CD'de. Yine anonim deniyor. Kul Himmet'in değil mi? Son notumuz; 'Lifor, mutlaka alınıp dinlenmeli'.
***
Sultanbeyli Belediyesi 'Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'ni organize etmekte. Istanbulensis, 7-10 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. 'Dünya Kadınlar Günü' 8 Mart'a denk geldiğinden özel program uygulanacak. Katılımcıların tamamı önemli isimler. Kapanış konseri Neyle Süleyman Ergüner ve Girift tarafından verilecek.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor