• $13,423
  • €15,2104
  • 792.932
  • 2000.2
19 Mayıs 2012 Cumartesi

'İnadına 19 Mayıs

Sevdiğimiz bir tribün sloganı var; 'İnadına Göztepe'. İlk defa İzmir'de başlayan bu protest çıkışı zaman zaman kullanırız. Tabi” eğerek, bükerek. Maksat, deşarj olmak. İşbaşındaki hükümetin Milli Bayramları 'Nasrettin Hoca'nın Kuşu'na çevirme çabası, bizim için yeni örnek. Yıllar yılı, kimi 'Tenis yazarları', önemli günlerde Kamasutra, Decameron köşeleri döşerken, bizim çizgimiz hep aynıydı. Bugün kendimizi daha da bilenmiş hissediyoruz. Hele Türk İstiklal Savaşı'nın başlangıcı kabul ettiğimiz 19 Mayıs'ın okullarla sınırlı tutulmasını benimsememiz mümkün değil. Tuhafımıza giden ve tam da 'Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Haftası'na denk getirilen orduevlerine giriş talimatının Afganlaştırılmasına ne demeli? Sayın Genelkurmay Başkanı anlaşılan, siyasi iradenin emirlerini eksiksiz uygular konumda. Bari saçlı-sakallı, cübbeli-poturlulara 'Orduevine giriş emri'ni daha önce ya da daha sonra yayınlasaydı. Örneğin 31 Mart uygun olurdu. Şu andaki zamanlamayı asla kabul etmiyoruz.
...
Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin Milli Eğitim Bakanı, kısıtlamalar getirdiği kutlama şeklinin iptalini 'Hukuk garabeti' olarak nitelendiriyorsa, iki kere düşünmeliyiz. Yanlış anlaşılmasın ecdadımızın savaş oyunu Matrak'a karşı değiliz. Ancak, stadyumlarda Atatürk adının anons edilmesi ve 'İçimizde' diye bağırılmasından rahatsızlığın nedenini çözemiyoruz. Hele bu işi her seçim zamanı meydanlarda 'Tek Millet, Tek Bayrak' diye bağıranların yapması tesadüf olabilir mi?
...
Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun'da yaktığı özgürlük ateşine bugün de ihtiyaç duymaktayız. Dışarıdan ve içeriden birtakım odakların tezgahı, birlik ve beraberliğimizi asla bozamayacaktır. Çünkü, güçleri ve ömürleri buna yetmez. Bu sene de Cahit Külebi'nin olağanüstü dizeleri Atatürk Kurtuluş Savaşında'yı yayınlıyoruz. Bize Ayyıldızlı Bayrağın dalgalanmasını hatırlatıyor:
'Bir gemi yanaştı Samsun'a sabaha karşı
Selam durdu kayığı, çaparası, takası,
Selam durdu tayfası
...
Bir duman tüterdi bu geminin bacasından 

Duman değildi bu
Memleketin uçup giden kaygılarıydı.
...
Samsun limanına bu gemiden atılan
Demir değil
Sarılan anayurda
Kemal Paşa'nın kollarıydı.
...
Selam vererek Anadolu çocuklarına
Çıkarken yüce komutan
Karadeniz'in halini görmeliydi.
...
Kalkıp ayağa ardısıra baktı dalgalar
Kalktı takalar,
İzin verseydi Kemal Paşa
Ardından gürleyip giderlerdi.
Erzurum'a kadar.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Yılan zehrinin insan kanına etkisi! Gözlerinize inanamayacaksınız...

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!