• $7,4159
  • €8,9888
  • 437.999
  • 1467
30 Mayıs 2011 Pazartesi

Ilgaz'daki çimentomuz

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Tüm illerimizin insanı değerlidir. Bazılarını ise diğerlerinden iki parmak önde görürüz. Bunu ekonomik anlamda yapmıyoruz. Yolu Ilgaz'ın dağ köylerinden geçenler, burada konaklama imkanı bulanlar, 'Biçtiğimiz anlamı' iyi anlarlar. Çoğu açlık sınırının altındaki Kastamonu ve Çankırı köylüleri, tenceresinde mısır koçanı kaynatır. 'Devlet'ine hamdeder'. Kurutulmuş patlıcan-domatesten yemek yapar 'Allah bu millete zeval vermesin' der. Yakıtı çalı-çırpıdır. 'Şükreder'. Kazara Tanrı misafiri gelse, üç kaynatımlık tarhanasını ikram eder. Böyle de eli açıktır. Bonkördür. Birtakım ülke düşmanı gibi, ülkesinin bayrağını ateşe vermez. Ilgaz Dağı'ndaki son operasyon aklımıza bunları düşürdü. Kaderin çizdiğine değil, bölücünün suikast planladığı yere iyi bakın. Tıpkı, bazı 'Çivisi sökülmez illerimizde yaptıkları saldırılar' gibi. Bir elinde Rus yapımı Kalaşnikof, öbüründe ABD imalatı M-16 tüfekleriyle ölü ele geçen teröriste ne demeli? Kastamonu Valisi 'Keşke sağ ele geçirilseydi' diyor. Bu da, yıkılmaya çalışılan 'Devlet'in şefkatli temsilcisi'.
...
Bakalım, kimlik tespitinden sonra cenaze nereye gönderilecek? Demirtaş'lar, Zana'lar ve ötekiler yine taziye çadırlarına doluşacak mı? Bölge insanını tahrik edip, sokağa dökmeye devam edecekler mi? Bu kez 'Durup, dururken sınırın öbür tarafına geçip, katlettiler' şeklindeki malzemeleri yok; 'Kuzey Irak nerede, Ilgaz Dağları neresi?'. 'Medyanın Federasyoncuları'nı da merak etmiyor değiliz. Ne yazacaklar? Yine ekranlara çıkıp 'Katil Devlet' söylevlerini devam mı ettirecekler? Boşverin siz bu alçakları. Çankırı'nın, Kastamonu'nun dağ köylüsü 'Tek Bayrak, Tek Devlet, Tek Millet'i yaşatmaya yeter. Artar bile. Onlarla 'Ezan susmaz, Bayrak inmez'.
***
Kimi olumlu, kimi olumsuz herkesin gündeminde Tarkan var. Kral Müzik Ödülleri'nden fazlaca pay alması, başta Hülya Avşar olmak üzere bazılarını kızdırdı. Oysa
'7 ödülün ana gerekçesi' belliydi; Aysel Gürel. Merhumenin müthiş sözlerine, ona duyulan sempati eklenince başarı katlandı. Bizim iddiamız, bunca dalda elde edilenin esas sebebi, kızının deyimiyle 'Deli Aysel'. Atilla Atasoy'un 'Orda mısın' isimli CD'sinin çıkış bestesinin güftesi de Aysel Gürel imzalı. Hatırlatmakta yarar gördük.
...
eksik remixes Mustafa Ceceli imzalı. Fakat Elvan Günaydın ile Behzat Gerçeker'in katkıları inkar edilmiyor. Bu çalışmayı, yazın her yerde sıkça dinleriz.
...
Sadık Karan bu kez single çıkardı 'Hep Bana'. Bir parça, iki uyarlama. Belli ki, 'İndirmeciler hedef'. Bir başka CD Kedi DMC etiketli ve iki şarkılı. 'Aptal' ve 'Aşk Var mıdır?'ı sevdik.
***
Fox TV'nin organize ettiği 'MISS TURKEY'in finali 2 Haziran Perşembe akşamı yapılacak. Etkinlik TİM'de-Türker İnanoğlu Maslak Show Center- gerçekleştirilecek.
...
Kadınlar tenisinde dünyanın en önemli turnuvası WTA Champion Ships'le ilgili tanıtım 6 Haziran'da 'Four Seasons-Boshporus'ta. Bilindiği gibi bu organizasyon Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç'un kişisel çabalarıyla 3 yıllığına İstanbul'a kazandırıldı.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Holokost, Bosna, Ruanda, Kamboçya gibi trajedilerin tekerrür etmeme

Başkan Erdoğan'dan uluslararası topluma çağrı: Harekete geçin!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Ocak 2021)

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlemler uygulanmaya başlandı