• $7,2797
  • €8,7877
  • 406.281
  • 1527.45
15 Ocak 2012 Pazar

İki ulusal kahraman

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Önce Lefter'in ölüm haberini aldık. Peşinden Orhan Ayhan aradı. 'Duyduk, üzüntümüz büyük' diyerek söze girdik. O da 'TRT-Spor'u seyret, Ordinaryüs ile ekranda son röportajı ben yapmıştım. Tekrarlanacak' uyarısında bulundu. Başka türlü tepki verdik; 'Niye TRT-1'den de yayınlanmıyor?' fazla uzatmadan, Lefter Küçükandonyadis'le Ayhan Büyüğümüzün tarihe kayıt düşen o ünlü söyleşisi başladı. Türk futbolunun süperstarı doğduğu ve defnedileceği Büyükada'da geçmiş turu yaparken, Kadıköy'ü seyrediyordu. Boluspor'da antrenör-futbolculuğunu hatırladık. Adana'da yapılan kötü tezahüratın intikamını rövanşta bir devre oynayıp almıştı.
2 Gol attığında 44 yaşındaydı.
...
Lefter'le ilgili o kadar çok anımız var ki hangisini anlatacağız. En unutulmazımız İnönü'de gerçekleşti. Lefter, Afrika'dan yeni dönmüştü. Yeniden Fenerbahçe formasıyla ilk lig maçına çıkacaktı. Bu oyunun öncesinde İstanbul Amatör Kupası'nda final oynuyorduk. Biz Yenişehir'i
1-0 yenip grup birincisi olduk. Lefter'li Fenerbahçe sayesinde 32 bin kişi önünde sahaya çıktık. Onlar da 2-0 kazandılar. Lefter'in milli formayla Macaristan'ı 3-1 yendiğimiz maçını da izlemiştik. Bu tarihte 11 yaşındaydık. O günkü adıyla deniz tarafındaki 'Duhuliye'ye girebilmemiz ayrı maceraydı. İki Lefter bir Metin Oktay'la zafere imza attılar.
...
Yarım asrı aşkın süre futbol oynadık, izledik ve de yazdık. Toprağı bol olsun Manol'un giydirdiği 'Akademik cüppe'yle ordinaryüs ilan edilen Lefter için en önemli Türk futbolcusu diyebiliyoruz. Beynimize kaydettiğimiz bir golü var ki benzerini yaşamadık. 27 Mayıs Darbesi'ndan sonra Gürsel Kupası düzenlendi. Final GS-FB arasında oynandı. Sarı kırmızılı ekip tek kale oynadı ancak kupa Lefter'in golüyle sarı lacivertlilerin oldu. Tam sekiz rakibini teker teker çalımlayıp topu kaleden içeri bıraktı.
...
Futbolun ordinaryüsünün Orhan Ayhan'ın sorularına verdiği cevapların pek çoğuna tanıklık etmiştik. Voleci Şeref -Görkey-, Kadri Aytaç, Metin Oktay, Ali İhsan Karayiğit, Cihat Arman, Turgay Şeren ve daha kimler geldi geçti. Lefter'in tarifiyle 'Para pul yoktu. Formalar kaşındırırdı. Ayakkabı bulunmazdı amma renk aşkı vardı'. Bugüne baktığımızda o gün olmayanlar çuval çuval. Ancak tercihte ilk sırayı para desteleri alıyor. Fenerbahçe'ye ev kirası karşılığı 3 liraya transfer olan ordinaryüsün artık Yoğurtçu Parkı'nda heykeli dikili. Bundan büyük şeref olabilir mi? Büyük virtüöze Atina'da gol attığı Yunanlılar gibi sesleniyoruz; 'Toprağın bol olsun Osman'. Seni sahada seyredebilmek bile bizler için onurdur.
***
Türk ulusu aynı gece bir başka değerini daha kaybetti. Rauf Denktaş'a dün saldıranlar utanmadan bugün övüyor. Şöyle bir geçmiş taraması yapınca neler görüyoruz. Türklük şuuru uğruna gösterdiği gayretlere karşı çıkanlar arazi. Denktaş'a öyle karalama kampanyası açtılar ki az daha Ergenekoncu ilan edip Silivri'ye tıkacaklardı. Bunlar arasındaki yöneticileri ne tarih ne biz affedeceğiz. Denktaş'a rahmet dilerken bu tiplere bir kez daha lanet ediyoruz. Buradan bir kişiyi tebrik etmeyi unutmuyoruz; Yalım Eralp. Eski büyükelçi, Kıbrıs Türkünün zor günlerini dile getirirken Rauf Denktaş'ın hakkını teslim etti. Bizim adımıza da konuştu. Denktaş'a rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun.

<p><span>Sivas'ta yaşayan ev hanımı Nilgün Bozalioğlu, yaptığı bez bebeklerle hem gelir elde ediyor

Torununa yaptığı bez bebek 50 yaşından sonra iş sahibi yaptı

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu