• $8,4273
  • €10,2396
  • 497.551
  • 1441.33
15 Mart 2011 Salı

İbo ve bir şarkı

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hani bir laf vardır; 'Uykuya varırken'. İşte bu sırada aldık, kötü haberi. Meslektaş oğlumuz bağırdı; 'İbrahim Tatlıses'i vurmuşlar'. Şoka uğradık. Tüm ekranlarda tura başladık. Yetmedi, inandığımız haber kaynaklarıyla bağlantı kurduk. Sonuçta, bir alacak-verecek meselesi olduğunu anladık. Ucu da, Irak'ın kuzeyinde. Tetikçi kullanıldığı kesin. Hani, sağlıktaki özelleşme bugünkü boyutlara ulaşmamış olsa, Cumhuriyet Tarihi'nin en önemli seslerinden birini kaybetmiştik. İnşallah bundan sonrası fizik ve estetik tedavilerle normal yaşamını geri getirecek.

...
Yapma çiçekleri sevmeyiz. Ancak, çalışma odamızın en güzel yerinde İbrahim'in yolladığı, gerçeğinden ayırt etmek mümkün olmayan aranjman var. Bunu, ilk ağır ameliyatımız sonrası göndermişti. Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği'nin '30 Yıla Damgasını Vuranlar Ödülleri'nin dağıtımı sonrasıydı. O, muhteşem gecede yer alıp, hak ettiğini kucaklamıştı. Biz ise önemli operasyon sonucu dört bir yanımızda kablolar olduğundan katılamamıştık. 'Üstad ellerinden öperim' diye telefonu açar, yine aynı şekilde kapatır.
İnşallah sağlıklı günlerine süratle döner.

...
37 yıl önce başlayan ve birara kesintiye uğrayan sevgi-saygı üstüne kurulu ilişkimize önem veririz. Hele bir Almanya konserinde, aleyhinde gösteri yapan bölücülere sarf ettiği sözleri unutmamız mümkün değil; 'Babam Arap, Annem Kürt. Bense Türk oğlu Türk'. Bu çıkışı onun miladı oldu. Hani arada ufak tefek yanlışlar yapmadı değil. Aydemir Akbaş'ın yorumuyla 'Altın gibi kalbi var. Çabuk parlaması yüzünden bir dakikada her şeyi mahvediyor. Ondan sonra düzeltene kadar aylar geçiyor'. İbo, hepimizde bulunan küçük arızalarına rağmen, Savaş Ay'ın 'Kurabiye yüreklisi'dir. Bizim için de öyle. Kimileri karalamaya çalışsa bile, Türk Müziği'ne gelmiş geçmiş en önemli iki yorumcudan biridir.

...
6. Hisse inanır mısınız? Eskilerin 'Hissi kablel vuku' dediği olayı, dün gazeteye gelirken yaşadık. Tatlıses aklımızdan çıkmıyordu. Radyo Alaturka'yı dinliyoruz. O anda 'Bir sokak çeşmesi oldu gençliğim; uzanan her tasa doldu gençliğim'i hatırladık. Otuz saniye sonra, bu çalınmaya başladı. Hem de Zeki Müren'in sesinden; 'Çerçevesiz kalmış bir resim gibi, kıvrılıp büküldü, soldu yüreğim'.

...
İbo'nun 'Ayağında Kundura' ile başlayan çıkışını unutmak mümkün mü? Vatan Caddesi Lunapark Gazinosu'nda, sahneye iççamaşırı fırlatan kadını gözlerimizle gördük. Almanya seyahatinde, odasına girmeye çalışan hatunların 'Önce ben kavgası'nı dün gibi anımsarız. Ünlü zamparalık hikayelerinin nedenini herkes çözdü. Adam hiç rahat bırakılmadı. Böylesi yaşamın kısıtlanmasını düşünmek bile istemiyoruz.

...
Merhum İslam Çupi'ye hazırladığımız tezgah için gazeteye gelişini unutmayız. Çupi, Ayağında Kundura'yı duyunca kalaylardı. Biz de Tatlıses'i gazeteye getirdik. İslam Ağabey, elini uzatıp kendisine gelen İbrahim'e 'Hoşgeldin İbo' deyip, öyle bir sarıldı ki, şaşkına döndük. Sonra da 'N'aber' diye bizimle dalga geçti.

...
Ne diyelim, elimizden duaları tekrarlamaktan başka şey gelmiyor. Umutla sağlık haberlerini bekliyoruz.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi