• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
19 Ocak 2012 Perşembe

Hırçın'ın ölümü

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Onu tanıdığımızda iki kardeşiyle birlikte yaşıyordu. Havuzlu siteye dönüşecek harap fabrikanın eski borularını mesken tutmuşlardı. Yıllar içinde simsiyah anne kayboldu. Beyaz kardeşi bir kadın aldı, evine götürdü. Yaklaşık iki yıl sonra uzun tüylü üç renkli öbür kardeşin ezildiğini duyduk. İnsana sokulmayan ve elini uzatana tıslayan bu kediye 'Hırçın' adını takmıştık. Yabani ismi de ona yakışırdı. Yaklaşık 13 yıllık ömründe yanına sokulduğu tek insandık. Çok ender dahi olsa paçamıza  sürtündüğünü fark eder, sevinirdik. Elimizi uzatınca, hızla uzaklaşırdı. Dişiydi ama hiç doğurmadı. Geçen kış, baharı görebilecek mi endişeleriyle geçmişti. 2011'in Aralık sonundan itibaren sıçrama yeteneğini kaybetti. Arka ayaklarını kullanamamaya başladı. Bu yüzden, geceleri sığındığı siteye geçemiyordu. Kendisine düz alan seçti. Bir kapıcı dairesinin rüzgar almayan dış köşesine sığındı. Belirli saatlerde yiyecek veriyorduk. Ölümü gözlemliyorduk ama yakalanmaya hep direndi. Yumuşak gıdalarla beslemeyi sürdürdük. Bayıldığı balıklı mamaları yalar hale geldi. Alalım dedikçe, 'Bırak' seslerini çıkardığını fark ediyorduk. Dün sabah içimize doğmuş gibi daha erken saatte uğradık. Patiklerinin üstüne kafasını koymuş, uyur gibiydi. Her 'Hırçın' diye seslendiğimizde ayağa kalkmaya çabalayan hayvan kıpırdamadı. Kırçıllı tüyleri daha matlatmıştı. Anladık. Çalıları geçip, dokunduğumuzda kaskatıydı. Anında bakışlarımızı üst kattaki eve yönelttik. Garip bir şekilde panjurlar örtülüydü. Kediyi beslediğimizi her görüşünde bangır bangır bağıran yaşlı kadın bu kez kesinlikle saklanmıştı. Hayatında, hiç bir canlıya yararı olmayan tipti. Ne diyelim; 'Rahatlamıştır'. Saçlarına yaktığı kınayı, başka yerlerinde kullanabilir.
...
ÖZEL NOT: Bu gerçek hayattan alıntıyı, bir kişiye ithaf etmek istiyoruz; Cengiz Semercioğlu'na. Kendisinden ricamız bir-iki kişiye kızıp sürdürdüğü  'Hayvan karşıtı yazılarına' son vermesi. Tanıdığımız Semercioğlu bu değil. Yüzüne taktığı Yalancı Maske'yi çıkarıp atmalı.
***
Dr. A. Zeki Atun 'Her meslek dalında olduğu gibi medyada da epey omurgasız var' diyor. Bilindik örneklere değiniyor. Sonunda sözü bize getirip 'Yaratan, siz ve sizin gibileri korusun'la tamamlıyor. E. Karakurum 'Aklımızdan geçen her şeyi yazıyorsunuz. Ne kadar teşekkür etsek azdır' şeklinde görüş bildirenlerden. Em. Org. Başbuğ'la verdiği tanımlamayı Merhum Denktaş'a bağlaması muhteşem. Ömür Göksel Büyüğümüzün makamsal göndermeleri bambaşka. Bizden de sevgiler.
...
VİRA Dergisi'nin son sayısındaki 'İstanbul'un trafiğine Ro-Ro'lu çözüm'ü mutlaka okuyun. Ayla Algan, Murat Güldüren, Murat Yeşilyurt ve Ahmet Taymez'in yazıları kaçırılmamalı.
...
15. Uluslararası Ankara Caz Festivali'nin basın açılışı yarın saat 19.00'da İtalya Büyükelçiliği'nde yapılacak.
...
YÖNVER Ödülleri, cumartesi saat 10.00'da Haliç Kongre Merkezi'nde dağıtılacak. Bilindiği gibi bu ödüllerin dağıtımında ölçüt ÖSYM verileri.
...
Stephen King'in 'The Colorado Kid' adlı romanından esinlenilip yapılan dizi Haven'ın ikinci sezonu pazartesi başlıyor. Universal Channel'daki yayının başlangıç saati 21.50.

<p>Peki, koronavirüste son durum ne? Aşılarla ilgili yapılan araştırmalar  bize ne söylüyor? Sürü ba

Aşı araştırmaları bize ne söylüyor?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı