• $13,5889
  • €15,3069
  • 794.577
  • 1951.17
22 Ocak 2011 Cumartesi

Hesap günü de var

Mete Akyol, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ndeki aramadan çıkanlara seslendi; 'Hayatınızda böyle zor görev yaptınız mı?' Aralarında Adalet Bakanlığı müfettişlerinin de bulunduğu gruptan biri cevap verdi; 'Çoook'. Bir gazetecinin, hem de Başkent Üniversitesi yayınlarında görevli olanın sorusunu doğal karşılıyoruz. Ancak, dalga geçen yüz ifadesiyle verilen cevabın yorumu net; 'Biz sadece verilen emri değil, ideolojik yapımızın gereğini de yerine getiriyoruz'.

...
Bakıyoruz CMK'ya, ortada böylesi arama taramayı gerektirecek unsur yok. Kaçmaya uygun zanlı mı var? Sabaha karşı, kalp hastasının hayatını tehlikeye sokmanın anlamı ne? 03.00'te başlayıp, tam 6 saat durumu kritik birini riske sokmanın manası nedir?

...
Kesinlikle, uluslararası gururumuz Prof. Dr. Mehmet Haberal'dan, tazminata mahkum ettirdiği dokuz hakimin öcü alınmakta. Bugün 649. gün ve hala tutuklu. Suçu ne? Birileri çıkıp anlatsın, bizler de ikna olalım. İşin mahvolanlar bölümü de var. İzmir'li bir babanın feryadını izledik; 'Haberal, tutuklanmasa, oğlumun transplantasyonunu gerçekleştirecekti. Onu bu yüzden kaybettik'. Başta Adalet Bakanı olmak üzere tüm özel görevlilere sesleniyoruz. Bir gün bu yasadışı uygulamaların hesabı sorulmayacak mı? Bu nasıl 'Demokratik açılım?' Haberal'dan sonra Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü'nü de içeri tıkmanın kime yararı oldu?

***
Mehmet F. Yavuz ve Başar Teker'in hoş mesajlarını sevdik. Yaşar Usluer ise önceki günkü yazımıza destek vermekte:

Sayın Ayeri,
. Kavuşturana şükürler olsun. 'Yeni farlarınız' da hayırlı olsun. Allah güle güle ve sağlıkla kullanmanızı nasip etsin.
. Biliyorsunuz 12 Eylül İhtilali'nde çocuklarının, sokaklarının, okullarının adını Kenan Evren koyanlar, son 12 Eylül Referandumu'ndan sonra değiştirmeye başladılar. Evren Paşa hakkında (Sanki sonuç alacaklarmış gibi) şikayette bulunmaya başladılar. Bülent Arınç'ın 'Ordu'nun paşalarına' hava basması böyle. Sizin söylediklerinize ek olarak: 1995 seçimlerinden sonra Mesut Yılmaz'ın, Erbakan ile hükümet kurmak üzereyken, Bakanlar Kurulu'nun listesini Cumhurbaşkanı Demirel'e sunacağı gün neden görevi iade ettiğini Sayın Arınç bilmez mi? Dahası 28 Şubat döneminde Osman Özbek Paşa, Başbakan Erbakan'a hakaret ettiğinde; gazetecilerin Genelkurmay Başkanı'na 'Bir teğmen'in-Özal'ın Cumhurbaşkanlığına alışamadım- diye telgraf çektiği için ihraç edildiğini, Osman Özbek Paşa'ya da aynı uygulamayı yapacak mısınız?' sorusuna 'Herkesin ağzına fermuar çekemeyiz' cevabını verdiğinde ve daha sonra Erbakan istifa etmek zorunda kaldığında Sayın Arınç, Erbakan'ın Refah Partisi'nde milletvekili değil miydi?
. Şimdi söylediği 'Otur oturduğun yerde. Sen benim emrimde memursun' sözlerini neden o zaman dillendiremedi acaba? Yoksa Manisa'da avukatlık mı yapıyordu, ya da (Sizin de belirttiğiniz gibi) 'Ordu'nun paşalarına Manisa'da kucak kucak mesir macunu topluyordu' da, biz milletvekili mi sanıyorduk? Sayın Arınç, büyük söz! söylerken 28 Şubat döneminde iktidarın milletvekili olduğunu da unutmamalı.


<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!