• $7,4202
  • €8,9851
  • 438.152
  • 1467
21 Ekim 2011 Cuma

Herkesi acıttı ama...

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Evlere düşen ateş, önce anneyi yakar'. Bu tartışmasız bir gerçektir. Peki Cumhurbaşkanı'nın, tarzının dışına çıktığı konuşmasının sebebi ne? 'Güzel şeyler olacak'tan geldiği noktaya bakın; 'Saldırının intikamı çok büyük olacaktır. İntikamı misliyle alınacaktır'. Gerekçesi net. Kısa süre önce konuştuğu, ellerini sıktığı, birlikte yemek yediği Mehmetçiklerin öldürüldüğü haberini aldı. Üzüntüsünün, görsel ve yazılı medyaya yansıyan yüzleri gördüğünde daha fazla arttığını tahmin zor değil. Belki de ilk kez Devlet'in Başı ile Hükümet'in Başı, farklı yorumda bulundular.
...
Daha evden çıkmadan telefonlar başladı. Gazetenin aracına bindiğimizde ilk arayan Orhan Ağabey'di-Ayhan-. Yazımızı yere göğe koyamadı. Birtakım basın kurumlarının ödüllerinden söz etti. Cevabımız gayet netti; 'Onlar, Leyla Zana'nın basın müşavirini ya da Kandil'i gençlik kampı gibi tanıtanları görürler'.
...
Yerimize oturur oturmaz, çokça arandığımız bildirildi. Kısa süre sonra Korkut Eken bağlandı. Söyledikleri gözlerimizi doldurdu:
'Burhan Bey, inanın yazdıklarınızla ayakta duruyoruz. Minnettarım. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.'
Biz de kendisine 'Ülke bu günlere kadar geldiyse, sayelerinde mümkün olduğunu' ilettik. 'Dileriz, bir daha o dönemi yaşamaz, yine Eken ve ekibine muhtaç kalınmaz' diyerek tamamladık.
***
Ertuğrul Berki e-postasında o yılları hatırlatıyor: 'Terör istatistiği çıkarıldığı zaman Tansu Çiller zamanında azalmıştı deniyorsa, şimdikiler başarısız değil mi? Bir de tüm kanallar herkesi ekrana çıkararak konuştururken, Tansu Hanım'ı neden davet etmediler? Gerisi havanda su dövmek.'
...
Burak Odabaşı'nın satırlarından bir bölümü aktarmak istiyoruz:
'Hasan Atilla Uğur kitabında, sorguda Apoçiyan'ın-Öcalan- en büyük zararı Tansu Çiller döneminde gördüklerini, söylediğini yazdı. Halbuki Çiller, İspanya Modeli'ni düşünebileceğimizi açıklayarak göreve başlamıştı. Gördü ki, bu şerefsizler konuşulacak adam değil, vazgeçti'.
...
Muharrem Akduman'ın sözünü ettiği Pervin Buldan'ın 'Bu bir savaştır' dediği konuşmasını biz de dinledik. Hatta 'İki taraftan da ölenler var'ı eklemişti. Durum böyleyken birtakım entel-danteller kanal kanal gezip 'Efendim, buna savaş denilemez' nutukları atabiliyor.
...
Eser Anlıatamer, Kerim Diker, eski milletvekillerinden Tevfik Diker, Gürdal Çakır'ın mesajlarını saygıyla karşılıyoruz. İsimlerini yayınlayamadıklarımızdan ise özür diliyoruz. Ertuğrul Berki'nin 'Dört şeyi merak ediyorum' deyip, sorduğu sorular ise şunlar:

1. Ramazan daha bitmedi mi?
2. Kemiğe dayanan bıçak kör mü?
3. Askerleri içeride olan ordu nasıl mücadele edecek, sorumlusu kimlerdir?
4. Bazılarında vicdan var mıdır?'

***
'Hayal ve Hakikat' sergisi 16 Eylül'den beri İstanbul Modern'de. Bu etkinlik 74 değerli kadın sanatçımız adına. Sergilenen eserler ve sahiplerinin tanıtımını sağlayan katalog için 'Muhteşem' yakıştırması az. Bu konuda desteğini esirgemeyen Eczacıbaşı Topluluğu'nun CEO'su Dr. Erdal Karamercan'ın şahsında gruba teşekkür ediyoruz. Tamara Mansimov'u da unutmuyoruz.

<h3>Başkan Erdoğan’dan CHP’ye erken seçim yanıtı</h3><p>“2023’E KADAR BEK

27 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Define için 45 metre tünel kazmışlar! Suç üstü yakalandılar

İstanbul'da etkili olan yağışlı hava, trafikte yoğunluğa neden oldu