• $7,3948
  • €9,0104
  • 440.831
  • 1542.45
09 Mayıs 2011 Pazartesi

Her yer Yüksekova mı?

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Lig TV'nin başında Bursa-Beşiktaş maçını beklerken, olayların haberini aldık. Ne yalan söyleyelim, 'Sansürleyip, verirler' diye düşünüp, başka kanallara geçtik. Aynı görüntüler, değişik açılardan aktarılıyordu. En çok polisin durumuna üzüldük. Ön sıra çökmüş arka taraf ayakta, kalkanla 'Baraj kurmuşlardı'. Bu kez frikike değil sökülen parke taşlarına karşı savunma konumundaydılar. Arada bir polisin ayağının kırıldığını fark ettik.
6-7 'Çevik olmayan karakol memuru' holiganlardan birini yakaladı. Aynı anda ellerinde içki şişeleri bir sürü çapulcu ortaya çıkıp, kurtarma harekatı yaptı. Atılan taşlar yoldan geçen iki sade vatandaşı hastanelik etti. Biri köprücük kemiğine, diğeri kafasına isabet almıştı.
...
En çarpıcı kareleri, Şansal Büyüka'nın 'Yeter artık izniyle' mozaiksiz yayına geçen Lig TV'de izledik. Kafası usturaya vurulmuş bir psikopat önce kaldırımdan söktüklerini fırlattı. Tam kalkanların önüne geldi ve eşofmanın altından çıkardığı döner bıçağını fora etti. Hani bir laf vardır; 'Silahın hangi durumlarda kullanılacağı yasasına uygun durum'. Yine de bu yapılmadı. Sonucu biliyorsunuz; 25'i polis toplam 34 yaralı. Diğer 9 kişi, olaylarla ilgisi olmayan insanlar.
...
Yorumcularımıza bakıyoruz, suçluyu ilan etmişler; Vali. Oysa Şahabettin Harput'un uzun meslek hayatı başarılarla dolu. Terörle iç içe illerde görev yaptı. Bursa'ya da artık 'Ödülü hak etti. Kafasını biraz dinlesin' gerekçesiyle atandı. Vali belli ki, futbolda 'Şampiyonluk apoleti' takmış, her anlamda başarılı kentte böylesi bir ayaklanmayı hesaplayamadı. Yıllar önce başlayan 'Kan davası'nın sonlanmadığını göremedi.
...
'Müsabaka Talimatnamesi' ortada. Bursa 3-0 mağlup ilan edilecek. Yine aynı talimatnameye göre, Bursa'nın kalan maçlarında hükmen yenilgi alması mümkün. Hatta, 'Uygulayıcılar cesaret bulurlarsa' kulüp, Bank Asya Ligi'ne düşürülebilir. Tam seçim arifesi 'İmkansız gibi'. Buradan Trabzon'a geçersek, Trabzonspor şampiyon olamazsa bu AK Parti'nin bir milletvekili eksik çıkarması demektir. Bu da bizim inancımız. Tıpkı Bursa'da olacaklar gibi.
...
En önemli görev mahkemelerin. Görüntü kasetleri, fotoğraflar elde. 'Uçan, kaçan yok'. Bu taraftar demeye dilimiz varmayan ayyaş çapulculara ibreti alem için en üst yorumla ceza verilmeli. Türkiye'nin incisi, ekonominin can damarı bir şehri 'Sportif cehenneme çevirenlere' yasalar tavandan uygulanmalı. Bu yapılmazsa 'Yüksek- ova kalkışması' sahnelerini sık yaşarız. Üstelik, ne Aysel Tuğluk'a ne de Leyla
Zana'ya söz söyleme hakkımız kalır.
- - -
Survivor'daki Nihat Doğan-Pascal Nouma çekişmesi futboldaki anarşinin minimize haline dönüştü. Yayıncılık açısından olaylar rating unsuru. Ancak, tehlikeli sonuçlar verebileceği hesaplanmalı. Nouma'nın ihracı kararının uygun olduğu inancındayız.
...
Formula-1'in İstanbul ayağı tamamlandı. Ekranda TRT, yazılı medyada AKŞAM işi götürdü. Kardeşimiz Serhan Asker'in bilgi birikimi ve gayretini kutluyoruz.

<h3>Siyasetin gündemi reform ve ittifak çalışmaları oldu. Peki muhalefet neden reform ve ittifak çal

Siyasetin gündeminde ne var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amasya'da mamutlara ait olduğu değerlendirilen fosiller bulundu

Hastane kapısında 5 gün sahibini bekleyen vefalı köpek Boncuk, dünya basınında