• $13,4217
  • €15,3568
  • 784.91
  • 2085.76
17 Mayıs 2012 Perşembe

Hayat melekleri

Her türlü iletişim yoluyla hemşirelik mesajları almaya başladık. Cehaletimize verin, meğer bu hafta 'Hemşirelik Haftası' imiş. Doğrusu, telefonla konuşmayı ve dinlemeyi seven tip değiliz. Bu nedenle, e-postalar arasından seçme yaptık. Tesadüfen ikisi de Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi öğrencisinin. Bir hafta sonra mezun olacaklarını belirtip, ilgi isteyip, dileklerini sıraladı. Elif Güleryüz ile Burçin Karadayı'ya şimdiden başarı dileklerimizi iletiyoruz. Hayatının son üç senesini de hemşirelere muhtaç -Halen de öyle- biri olarak  mesajlarını özetleyip aktarmayı görev sayıyoruz. Burçin daha realist. Her şeyi en kısa yoldan anlatıyor; 'İnsani koşullarda -Çalışma süresi, ücret- çalışmak istiyoruz'. Elif mesleğin güçlüklerini rapor halinde sunuyor:
- Hemşirelik zor, çok zor bir meslek.
- Hasta ve bakıma ihtiyacı olan bireylerle fiziksel, psikolojik yük altında kalarak çalışırsınız. Bu herkesin başaramayacağı, ağır görevdir.
- Geceniz gündüzünüz karışır. Düzensiz yaşamın ve uykunun hastalık riskini artırdığı kanıtlanmıştır ama insan hayatına katkı sağlayan bu mesleğin gece de sürdürülmesi gerekir ve bunu hemşire yapmak zorundadır.
- Eğitimi pek çok alana göre ağırdır. Üniversite ortamında diğer arkadaşlarınız daha fazla sosyal hayata sahipken, siz okuyarak, araştırarak ve bizzat hastanede hastayla uygulama yaparak, sosyal hayatınızdan taviz vererek, eğitim görürsünüz. Karşılığı yine bir diplomadır, daha fazlası değil. Ama HEMŞİRE olursunuz.
- Toplum sizi doğru tanımaz, ne yaptığınızı bilmez ya da yanlış bilir. Ancak hastalandığında hemşirenin sadece iğne yapıp tansiyon ölçmediğini, onun yaşamının her alanını iyileştirecek fonksiyonları olduğunu öğrenir.
- Her kesimin, köyünden kentine, okur yazar olmayanından eğitimlisine, sıradan vatandaşından politikacısına kadar herkesin hemşireyi doğru anlaması ve saygı göstermesini diliyorum. Dört sene süren zorlu bir üniversite eğitiminden sonra hemşire oluyorum. Sağlığınıza olumlu katkı verebilmem için sizin de bana hak ettiğim değeri vermenizi diliyorum.
***
Dünyanın en tutulan programı 'Varyete' başlıyor. Haziranda Star'da yayınlanacak yarışmanın orijinal ismi 'Your Face Sounds Familiar'. Bizde 'Benzemez Kimse Sana' ismiyle ekrana gelecek. Endemol tarafından yaratılan formatın Türkiye'ye uyarlaması kalabalık bir ekiple gerçekleştirilmekte. Bu kurgu RAİ 1'de yüzde 22'lere ulaşan share yakaladı. Romanya'da kadın sanatçı Delia, Tarkan'ı canlandırarak Şımarık'ı seslendirmişti. Dört erkek ve dört kadının ünlüleri taklitlerini şimdiden merakla bekliyoruz. Değerlendirmeyi yapacak, üç ünlüden oluşan jüri ise henüz açıklanmadı. Önerinin ilki bizden; Ali Taran. Hazır boşa çıkmışken, kaçırmasınlar.
***
'Atatürk'le Okumak', İstanbul Üniversitesi ile Atatürk Araştırma Merkezi'nin organizasyonu. Ata'nın İ.Ü. Nadir Eserler Kütüphanesi'nden yararlanıp okuduğu kitaplar internet ortamına taşındı. Açılışa ilgi büyük oldu.
...
M. Sait Gözüm bu defa 'Yönetim Kurulu Üyesinin El Kitabı'nı yazdı. Eğer böyle bir göreve niyetli iseniz gerekli pratik bilgiler elinizin altında. İlgilenenler humanistkitap.com'a başvurabilir.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi