• $15,9324
  • €16,8842
  • 944.763
  • 2388.01
4 Ekim 2011 Salı

Hangi hayvanlar?

Anlatacaklarımız, son 24 saatteki gözlemlerimizi içermekte. Hani inanmak istemeyenler için reklamlardaki Ayşe Yılmaz gibi yemin edelim; 'Vallahi Billahi, hepsi doğru':

a) Apartmanın hemen dışında üç genç, Trabzonspor aleyhinde sin-kaflı konuşuyordu. Biz yavru kedileri beslerken, pat diye ses duyduk. Biri elindeki pet şişeyi içeri fırlatmıştı. Yanı başlarındaki iki çöp konteynerini gösterip, uyardık. Lafı kesip, uzaklaştılar.

b) Okul minibüsü, karşıdan karşıya geçen köpeğe çarpıp, yoluna devam etti. Korkunç olan şoförün ayağını gazdan çekmemesi idi.

c) E-5 üstündeyiz. Yanımızdaki doblo dikkatimizi çekti. 45 yaşlarında 'Çakma sarışın', sol eliyle direksiyonu tutuyor, sağ elindeki cımbızla 'Sakal traşı oluyordu'. Elimizdeki gazeteye ara verdik. Bizi fark etti ve epilasyonu durdurdu. Camı açtı ve yiyecek artığını kağıtlarıyla birlikte yola fırlattı.

...
Evet bugün 4 Ekim. Hayvanları Koruma Günü. 1908'de kurulan Birlik, 1931 yılında Hollanda'nın Lahey kentinde toplandı. Bu günü tüm dünyada etkinlik tarihi ilan etti. Size yukarıda verdiğimiz üç küçük örneği okudunuz. Bunları mı koruyacağız? Yoksa, Güngör Denizaşan'ın bıkmadan yılmadan, 'Kapınızın önüne bir kap su koyunuz' diye hatırlattığı gariban dostları mı? Çöp sahalarında, tatil yörelerinde topluca katledilen kedi-köpeklerin katilleri hala cezasız mı kalacak?
...
Böylesi hoş bir günde tatsız, hatta ağlatacak tespitlerimizi aktarmadık. Ancak, küçücük bir öneride bulunacağız. Hayvan sevmeyebilirsiniz. Suç değil. Fakat bu onlara işkence yapma nedeni olmamalı. Tekme atmanızı gerektirmemeli.
***
atv ve HT Bloomberg dışında, bilgi yarışması kalmadı. Denizli'den arayan Ayşe Akın'ın şahsında bu konuya değinenlerin şikayetlerini aktarıyoruz. Özellikle TRT'yi göreve çağıranlar çoğunlukta.
...
Galatasaray Erkek Basketbol takımının üç önemli ülke takımını yenişi mükemmeldi. Sonuçta Euraleague'e kalışları muhteşem. Koca kulüp tarihinde ilk kez, bu imkanı elde etti. Kutluyoruz.
...
Bilgi ve incelemeye dayalı işler önemlidir. Hele bunlar kültüre dayalı ise. Elimize iki yayın aynı anda geçti. Bunlar 'İstanbul'un 100 Rotası' ile 'İstanbul'un 100 Ailesi'. Büyük Şehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin yayını olan belgesel kitapları sevdik. Bir İstanbul'lu olarak köklü ailelerle ilgili olanın daha derli toplu olduğunu fark ettik. Rota'dakiler içinde bizi ilgilendiren Fener ve Balat'a, az yer ayrıldığını gördük. Fotoğraf zenginliğini olumlu bulduk. Böylesi eserlerin ölümsüzlüğüne de not düşelim. Biri, İstanbul'un Yüzleri'nin 26. Kitabı ve Kültür Müdürü Nevzat Bayhan. Diğeri aynı serinin 40.'sı olma özelliği taşımakta. Bunda da Kültür Müdürü Harun Maden. Demek ki, faydalı hizmetlerde görev süresi önemli değil. Yeter ki, geride eser bırakılsın.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister