• $13,4839
  • €15,2804
  • 795.248
  • 2011.16
13 Ağustos 2011 Cumartesi

Halkın ekonomisi

'Vatandaşın asıl gündemi, sandığındaki çeyrek altın' diye yazdık. Bu bir ukalalık değil, gerçeğin ta kendisiydi. TGRT Haber gibi kanallar 'Çeyrek fiyatları'nı verirken, onlara pek çok ekranın yeni yeni katıldığını fark ettik. Hatta CNN TÜRK bile. Kimileri de hala 'Wallstreet haberciliği' yapmaya devam ediyor. Holdingini yanlış yönlendirip batırmışlar bunlara dahil. Sadece kartviziti olanları konuşturmayı sürdürüyorlar. Bizim görüşlerimize uygun ekonomi yorumlarını tam anlamıyla TRT'de görmeye başladık. Tahtakale Ayaklı Borsası'nın gerçekten çok bilenlerini haberlere taşımaya başladılar. Örneğin 'Bilardo Osman'ın dövizdeki öngörülerini aktarıyorlar. Bilmeyenler için yazalım, bu Osman gerçekten önemli biridir. Yıllar yılı ne dediyse, mutlaka olmuştur. Kamu yayıncımızın yaptığı 'Ortadirek ekonomistliği'. Fatma Teyze'nin, Dursun Baba'nın yastık altı birikimini yakından ilgilendirmekte. Boşverin 'Hayatı  hava basmakla geçmiş akademisyenlere'. Aralarında uzman hiç mi yok?
Elbette var. Onlara da ara sıra söz veririz.
***
Bilgiye dayalı yarışmalara HT Bloomberg de katıldı. Kelime türetmeden vazgeçildi. 'Doğru mu, Yanlış mı'ya dönüldü. İhtisaslaşma -Uzmanlaşma- da önemli. Osmanlı Tarihi ya da bunun ana unsurlarından padişahlar üstüne yarışılıyor. Değişimi beğendik. Minik arıza olarak, åli'yi Ali diye okuyan sunucuyu gösterebiliriz. Bunları çoğaltmak mümkün.
...
Show'un Canlı Para'sı devam ederken, atv'nin 'Kim Milyoner Olmak İster'i öne çıkıverdi. Ödül artışının yanı sıra, 'Hızlandırılmış Format' izlenme payına hemen yansıdı. Orijinal adıyla Milyoner'in sorularını hazırlayan ekibi başarılı bulduğumuzu belirtelim. Kenan Işık ise tek başına rating.
...
SkyTÜRK'ün 'Tarihe Yolculuk'u da oturdu. Tek itirazımız, bazı alanlarda tekrara düşülmesine. Mesela 'Okçuluk'un Haber TÜRK'te vıcığı çıkarılmıştı. Böylesi 'Fikir kekemelikleri'ni sevmiyoruz. Yeni ve çarpıcı konular işlenmeli.
***
Şöyle bir ekran taraması yaparsak, kimi kanalların öne çıktığını görmekteyiz. atv'deki atak belirgin. İç yapımlarda
-Genelde diziler- iyi işler fark edilmekte. Bekir Hazar'ın buna katkısını biliyor ve kutluyoruz.
...
Yukarıda eleştirdik ama SkyTÜRK'teki toparlanma netleşti. Tolga Alişoğlu başarılı. Aynı şekilde TRT Spor'u beğeniyoruz. Ersin Küçükbarak'ın çabası büyük. Bunca gayretinin en önemli meyvesi, kanalının kurdelesinin kesilmesi olacak. En iyisi elimizi huni yapıp, bağırmak; 'Bülent Arınç, duy sesimizi'.
***
Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi tarafından Şam'a davet edildik. Genel Koordinatör Prof. Dr. Mehmet Yuva'nın şahsında, teşekkürlerimizi yolluyoruz. Sağlık sorunlarımız, bizi 40 kilometrelik hat üstünde yaşatıyor. Yine de sağ olsunlar, var olsunlar.
...
Spor Hukuku Uzmanı Av. Emin Özkurt'un hazırladığı 'Şike Soruşturması Bilgilendirme Raporu'nu ilgiyle okuduk. Dileriz, TFF ve tüm kurulları bunu incelerler.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı