• $13,4347
  • €15,2194
  • 793.915
  • 2000.18
27 Ağustos 2011 Cumartesi

'Günaydın dedik be

Çok sevdiğimiz bir şarkının sözleri 'Seneler ne olur üstüme gelmeyin. Saatler dursun biraz' diye başlar. Nereden çıktı bu demeyin. Bugün 27 Ağustos. Dört sene önce Şakir Süter'i kaybetmiştik. Onunla ilgili son yazımızın üstünden koca bir yıl geçti. İlginç olan tanışmamızın gazete binasında olmaması. O AKŞAM'da, biz Dünya'da çalışırken Büfeci Sava'nın
-Toprağı bol olsun- mekanında menemen yerken çakıştık. Bir yerde 'Kan çekti'. Yüzde yüz 'Suyun Ütesi' ile yüzde elli bu özelliğe sahip olanın kaynaşmasıydı.
...
Kader genelde hep aynı kurumlara taşıdı. 1971'de Cemal Nadir Sokak'ın çaprazından bize geldi. Tercüman'da ise epey uzun soluklu çalışma arkadaşlığı yaşadık. Daha sonra AKŞAM'ın yenilendiği Feriköy'deki binada bir araya geldik. Şaka gibi, yarın bizim son durağımız olan gazetede 15. Yılımızı tamamlıyoruz. Bundan sonraki buluşmamızın adresini kesinlikle biliyoruz; 'Öbür taraf'. Birlikte sevindik, güldük. Ve de üzüldük. Beşiktaş'la mutlandık, kimi zaman 'Kahır mektubu yazdık'. Muzırlıkları planlayan Şakir değil, bizdik. Birlikte çalıştığımız gençleri toplar tembihlerdik; 'Gelince selam verecek. Hiç sesiniz çıkmayacak'. Arada 'Abi kalaylıyor' itirazlarını sustururduk. 'Günaydın' diye bağırıp, cevap alamayınca kıyameti koparırdı. Ardından 'Günaydın dedik be!' gelirdi. Sonra göz taraması yapar ve paldır küldür odamıza dalardı; 'Bunlar hep senin işin'. Sonrası toplu kahkahalar ama, tek gülmeyen Şakir'di. Şimdi bağırıyoruz 'Günaydın'. Cevap yok. Onun sabah fırçasını unutmak mümkün mü? Öbür taraftaki Kartallara katıldı.
...
Köşeler doldurdu. Kitaplar yazdı. Hepsinden önemlisi 'Adam yetiştirdi'. Hem üniversitede hem gazetede hocalık yaptı. Yazarlıkta kalıcı olmayı başardı. Fikirleri her zaman geçerli. Örnek mi istiyorsunuz. 20 Nisan 2006 Çarşamba günkü AKŞAM'dan bir bölümü birlikte okuyalım. Sadece, DTP'leri, BDP yapacaksınız:
Demokratik Toplum Hareketi (DTH) Başkanı Ahmet Türk, aylar önce gazeteci Murat Yetkin'e diyor ki:
- PKK, Türkiye'nin de, Kürtlerin de, Ortadoğu'nun da gerçeği. Bir gerçek ortada dururken onu yok sayarak siyaset yapamazsınız. PKK ile buluştuğumuz noktalar var. Bu, organik bağ anlamına gelmez.
Ahmet Türk, organik bağları olmadığını söylediği PKK'ya yaklaşımını Teke Tek programında Fatih Altaylı'ya anlatıyor:
- PKK ile DTP'nin tabanı aynı. Bana oy veren insanın çocuğu dağda. Bunu görmek lazım. Af aşamalı olabilir. Öcalan için şartlar ne gerektiriyorsa yapılabilir!
Bu arada Leyla Zana, Kürt liderler Talabani ve Barzani'nin özel davetlisi olarak Irak'a gitmiş. Oradan gelecek taktik, tavsiye ve 'vesaireleri' ekleyiverin listeye!
DTP'lilerin birkaç ay sonra neler söyleyebileceklerini tahmin edebilirsiniz:
- Genel seçimlerde Apo'yu önce Meclis, sonra da kabinede görmek istiyoruz! Daha sonrasına Allah kerim!..
Öyle ya...
Birilerinden 'Yüz' bulanlar, astarını da, ipini de, iğnesini de, çaputunu, düğmesini de isteyeceklerdir; niye şaşırıyoruz ki?!

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları