• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
16 Eylül 2011 Cuma

Guiseppe Meazza

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Trabzonspor'un zaferini İlker Yasin anlattı. Erman Toroğlu da birtakım sesler çıkardı. Tribündeki Şenol Güneş, saha kenarındaki Ünal Karaman'dan başlayıp, galibiyeti getiren herkesi kutluyoruz. Kaleci Tolga öncelikli, tüm futbolcuları unutmuyoruz. Kafamıza takılan konu, İnter'i devirdiğimiz stadın ismi; 'Guiseppe Meazza'. Bu ünlü İtalyan futbol adamının Beşiktaş'a hizmetleri konusundan söz edilmemesine şaşırdık. Emekli Vali Orhan Aydın'ın uyarmasıyla, Meazza hakkında bilgi vermek istedik. İnter'deki golleri, İtalya Milli Takımı'nı Dünya Şampiyonluğu'na taşıyışını sadece hatırlatacağız. Üstünde durmak istediğimiz Beşiktaş'ı çalıştırdığı 1949 yılı. En ilginç yeniliği Siyah-Beyazlı ekibe getirdiği 'Sırt numarası kullanma zorunluluğu'. O yıl Beşiktaş İstanbul Ligi'nde ikinci oldu. Ancak Şükrü Gülesin'in Lazio'ya, Bülent Aziz Esel'in SPAL'a transferini sağladı. Bir yerde Türk futbolcularına Avrupa kapılarını açan isim Meazza'dır. Şimdi İlker Yasin ve Erman Hoca'ya sormak istiyoruz; 'Bu bilgileri toparlamak çok mu zordu?' Onlardan 1938 Dünya Kupası'nda lastiği kopan şortunu tutarak attığı penaltıyı anlatmalarını beklemiyorduk. Her zamanki sözümüzü tekrarlıyoruz; 'Yaşın öğrenme, bilgi tazelemede önemi yoktur'. Zanetti'nin lakabının 'Traktör' olduğunu, Como Gölü kenarında evinin bulunduğu aktarımlarıyla yetinmemeliydiler.
***
Muharrem Akduman, Erman Toroğlu'nun 'Fıs Fıs' diye isimlendirdiği soğutucunun adını hatırlatmakta; 'Chlorür d'Ethyl'. Sporcu sağlığı için çalışan herkesin çantasında var. Tabi” eczanelerde de. Yine Akduman ilginç bir tespitte bulunuyor. Herkese saldırmakla ünlü bir yazara, cevabın program arkadaşı tarafından aynı gün verilmesini iyi yakalamış. Yaşlısı '28.5 milyona ne oldu?' diye kırkıncı kez sorarken, öbürü cevabı çok net çakmış. Anlayacağınız, birbirlerinden haberleri yok. Çırak, ustasına fena kazık atmış.
***
İDO'dan şikayetimize cevap geldi. Basın Müşavirliği'nden Tolga Uyar telefonla aradı. Sonra, e-posta yolladı. Milyonlarca İstanbullu'yu ilgilendiren bu mesajı özetle yayınlıyoruz:
'Merhaba Burhan Bey.
Önce deniz otobüslerine bir haftadır neden tek girişten inilip binildiğini izah edeyim. Denizdeki gelgitlerin oluşturduğu yolcu tahliyesini etkileyen problemi ortadan kaldırmak için yapılan hidrolik rampanın arazılanması ile mecburen tek girişi kullanma zorunluluğu oluştu. Onarım bitmek üzere. Hafta sonuna kadar eskisi gibi rahatlıkla gemilere giriş çıkış yapılabilecek. Kabataş terminali ise Büyükşehir Belediyesi'nin çok yakında hayata geçirmeye hazırlandığı Martı Projesi kapsamında. Proje sadece Kabataş Terminali'ni değil, Mimar Sinan Üniversitesi'nden başlayıp İDO İskelesi'ne kadar olan şeridi kapsıyor. Şu anki terminalde oturma alanı, jeton ile geçiş yapıldıktan sonraki salonda bulunuyor. Bahsettiğiniz sıkıntıları hafifletmek adına yolcularımız sefere kısa süre kala salona alınıyor ve yine kısa bekleyişten sonra deniz otobüsüne geçiş için kapılar açılıyor. Bunların istenilen memnuniyeti karşılamadığını biliyoruz. Yolcularımızın alıştığı kalite ve misafirperverliğin çalışmadan dolayı yeteri kadar yansıtılamadığını kabul ediyoruz. Bu sabırlı bekleyişlerinin karşılığını yakında alacaklarını ifade etmek istiyoruz.

<p>Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Akrep, Terazi, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçları yeni

Haftalık burç yorumları (25 Ocak – 31 Ocak 2021)

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Jason Statham Antalya'da kurşun geçirmez camlı villada kalıyor

Rusya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!