• $8,4453
  • €10,2019
  • 493.16
  • 1441.33
03 Mart 2011 Perşembe

Gözleri doymayanlar

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Kanalların tartışmaları iki grupta yoğunlaşmıştı. Necmettin Erbakan'ın vefatı kadar, onunla bağlantılı '28 Şubat Süreci' üstüne epey konuşuldu. Hepsi bilindik laflar. Tartışmacılar tıpkısının aynısı. Kafamıza göre konuyu 24'te 'Söz Kampüsten İçeri'de yakaladık. Sade vatandaşın mutfağını ilgilendiren et konusu işleniyordu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kazancını beşe altıya katlamak isteyenlerle mücadelesini anlattı. Hem de göğsünü gere gere. Ette yapılan ithalatın, toplam tüketim içindeki payının ancak yüzde 10'u bulduğunu, söyledi. Sonuç ortada. Hazır köfteler ve kıymanın market fiyatı 14 liranın altına indi. Et çeşitleri de, Tırmanma dönemi'ne göre yarı yarıya. 'Battık' ya da 'Kapatıyoruz' tehditleri yağdıranlar yelkenleri indirdiler.

...
Sayın Eker'e buradan bir başka ve yepyeni olayı aktarmak istiyoruz. Türkiye'de margarin üretici ve  satıcıları ipin ucunu kaçırdı. Bakan, vazgeçtik mahalle bakkalından herhangi bir süpermarkete girsin, dudakları uçuklayacaktır. Margarinin fiyatı kiloda 8 lirayı geçti. Neredeyse 9'u bulacak. Benzin mi bu? Ortadoğu'da ya da Kuzey Afrika'da 'Margarin kuyuları mı yanıyor?' Bu fırsatçıların kulaklarının acele çekilmesine ihtiyaç var!

***
TRT-M'de Akşam Sefası'nı izlerken canlı yayının çaresizliklerine tanık olduk. Örneğin Ömer Yaman kanun taksimi yaparken enstrümanın penesi 'Yorgancı yüksüğüne benzer' parmağından çıktı. Hem de iki kez. Utku Güdü 'Seven ne yapmaz'a başladı, sözleri unuttu. Bereket Seda Gülbeyaz, yardımla durumu kurtardı. Ayşen Birgör ile Bahadır Özüşen, Neşet Ertaş türküleriyle stüdyoyu ayağa kaldırdılar. Sunuculuğa soyunan Alp Arslan, 'Bir açıldı, pir açıldı'. Şarkıları, takdimciliği mükemmel hale getirdi. Bunca yılın yorumcusuna yeni görevini veren Samim Şenyüz'ü kutluyoruz. Ne de olsa, usta seçici.

...
TV-8'dekinin adı ise 'Salı Sefası'. Allah'tan, TRT'deki 'Yarım adaşıyla' saatleri çakışmıyor. Zara-Oktay Kaynarca ikilisi başarılı. Konuk Linet'i tanıyabilen varsa aşkolsun. Yüzü iki kere değişti. Botokslar, iki elmacık kemiğini dışarı fırlattı. Poposu ve bacakları iyice inceldi. Sesine laf yok. Aynı; gümbür gümbür.

***
Haber TÜRK'te 'Akşam Raporu'nu seyrediyoruz. 'Fasıl eşliğinde spora büyük ilgi' dendi. Eğitimen konuştu; 'Plates yaptırıyoruz'. Darbuka klarnet ve diğer çalgılar ne yapıyor diye baktık. Hayli ilginç. Çaldıkları Alatura havası. Yani, para yapıştır çağrısı. Bunun neresi fasıl? Haberi yapan cahil. Redaksiyon kara cahil. Tek günahı olmayan, elindeki metni okuyan.

...
Papatya'daki yemek esprilerini, daha önce 'Çocuklar Duymasın'da işittiğimizi belirtelim. Aradaki fark kıymalı pide ve sarmısaklı beğendinin isimleri. Anlaşılan bazı senaristler, zorlanmıyor. Kolay yoldan Esinlenmeyi tercih ediyorlar.

...
Hopdedik Ayhan transfer oldu. Radyo Turkuvaz'a geçti. Hafta içi her gün 13-16 saatleri arasında yarı maratonda koşmuyor, konuşuyor.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  şehit sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

BMGK'nin Kudüs kararı ne olacak?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor