• $9,5925
  • €11,1596
  • 557.139
  • 1493.72
11 Aralık 2010 Cumartesi

Gözlere perde indi

Dünkü AKŞAM'da yayınlanan manşeti kaçıranlar, mutlaka okumalı. Arkadaşımız Soner Arıkanoğlu'nun haberi Türkiye'deki 'Ayrışmanın tüm etaplarını tamamladığının belgesi'. Terör uzmanı Polis Müdürü Fatih Özgül'ün hazırladığı rapor, gerçekleri ortaya koymakta. Antalya'daki 'Uluslararası Terör ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu'nda konuşan Özgül, adamların 'De Facto Devlet Kurduğunu' ispatlıyor. Yasama, yürütme, yargı ve hatta anayasaları tamam. Devlet Başkanı Abdullah Öcalan. Yürütmenin tepesinde Murat Karayılan var. Yargı organını yöneten İran'lı eski hakim Gazi Avare, anayasayı da hazırlayan ekibin başı.


...
Sonraki aşamaları bilmeyen kaldı mı? Dört ülkeden toprak alan konfederal Kürt Devleti. Televizyonlara bakıyorsunuz, temsilcileriyle dolu. Hepsinin sözbirliği ettiği, hapisteki KCK-Yürütme Organı- mensuplarının bir an önce serbest bırakılması. Bunları kim ekranlara çıkarıyor, ortada. İşbirlikçileri.


***
İstanbul'a yine yağmur yağdı. E-5'te meydana gelen kazaya karışan TIR devrilince, felaket gerçekleşti. Şaka değil tam 3.5 saat bu yol çift taraflı kapalı kaldı. Cumanın yoğunluğunu eklerseniz, faciayı daha iyi anlarsınız. Hep söyledik ve yazdık: 'Megakente, yeni ve çok şeritli yollar şart'. En zor taraf bunu hala fark etmeyenlere laf anlatmak. Gerçeği görmeleri için ille de 'Yumurta Savaşı' mı açalım? Arabanın içine kilitlenip, kalıyorsunuz. Haberleşme cep telefonlarıyla. Eğer radyolardan haber bekliyorsanız, avucunuzu yalayın. 'Ne oldu? Yol ne zaman açılabilir?' diye bu yayınlara ümit bağladıysanız, sinirleriniz fazla bozulacak, demektir. Siz ümitle Polis Radyosu'na takılıyorsunuz 'Şarkı-Türkü çalınıyor'. Bir süre sonra çocukların yetişmesiyle ilgili programa geçiyorlar. Tamam, Ankara'dan yayınlanıyorsunuz. Bunu anladık. Çok mu zor, İstanbul'dan başkenti uyarmak. Sonuçta vatandaşı bilgilendirmek? Sizin göreviniz sadece 'Lay lay lom' ise, çekin fişinizi. Dünyanın tüm büyük şehirlerinde 'Trafik Radyosu' var. Bizde niye yok? Navigasyon Cihazı' kaç kişide? Böylesi kafaların yönettiği, vurdumduymaz varlıkların yaşadığı ülkedeyiz. Litresi 4 lirayı geçen benzini de tıkanan yollarda harcıyoruz.


***
Engin Balim'in, yumurtalı protestolara bakışı gırgır ötesi:
. AKP'li Çelik polisin gaz sıkıp dövdüğü üniversiteli eylemciler için, 'Bunlar kadrolu öğrenciler' dedi. Erbakan türbanlı gençleri üniversitelere almayan rektörler için, 'O rektörler ilerde bu türbanlı kızlarımıza selam duracaklar' demişti.
. Zaman geçti mağduriyetler değişti ama bu sefer ortada hardal gazı mağduru öğrenciler var. Erbakan'ın kız öğrencilerine o dönemin iktidarı gaz sıkarak ve coplayarak müdahale etmemişti. Türkiye son dönemde, 'Gün gelecek bu rektörler ve emniyet müdürleri, gazi gençlerin önünde selam duracaklar!' diyecek liderini arıyor.
. Başbakanımızın ileri demokrasi nutuklarıyla getirdiği son noktaya ise ne denir? İleri ReCOP Demokrasisi.


...
M. Akduman, evlilik programlarında kullanılan Türkçe'yi kınayanlardan. Yolladığı e-postadan birkaç cümleyi alacağız:

Esra Erol'dan vecizeler; Bu müddet süresi zarfında', 'N'olcak canım aaa. Valla bayıldım ya. Var ya, çok hoş. Size ne ya'.

...
Basın Konseyi 3 Mayıs 2011'deki 'Basın Özgürlüğü Günü'nün etkinliklerini üstlendi. Aynı gün 'Basına Özgürlük Kongresi' düzenlenecek. Bilindiği gibi, gün Birleşmiş Milletler'in kararıyla tescillendi.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı