• $7,386
  • €8,9785
  • 441.061
  • 1546.27
28 Temmuz 2012 Cumartesi

Görünen köydü

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

'Kuzey Irak'tan sonra 'Kuzey Suriye'. Sonrası, sıradakiler. Yani 'Güney Türkiye' ve 'Güney İran'. Yıllar yılı uyardık, 'Üç maymunu oynadılar'. İran'da ilan ettikleri cumhuriyet çabuk yıkıldı. Bu yüzden oldukça sabırlı davranıyorlar. Baba Barzani'nin oğlu Fransızların dediği gibi 'Yavaş yavaş hızlı gidiyor'. Geri plandaki taktisyenleri ortada. Molla Mustafa Barzani'yi hastalandığı zaman alıp Amerika'ya götüren kimlerdi? Kanserden vefat ettiğinde, özel uçak ve tören kıtası eşliğinde bugünkü topraklarına geri getiren yine onlardı. PKK'ya, İran ve Suriye'deki kollarına bunca silah ve patlayıcıyı kim temin etmekte. Çek Cumhuriyeti'nden Rusya'ya, İtalya ve Portekiz mayınlarına kadar alım-satım-teslimat üçgenini sağlayanları hala mı göremiyoruz?
...
Bir adım öteye gidelim. 'Bölücülerin aleyhinde konuştu' diye 'İki Numara' kendi bakanına fırça atmadı mı? Buna 'Kan çekiyor' dersek, yanlış mı yapmış oluruz? Aynı zatı muhterem her fırsatta MHP ve liderine neden bindiriyor dersiniz? Step by Step -Adım adım- niçin devamlı söyleniyor? Şimdi de anayasanın değişmez maddelerine gözlerini diktiler. Hedefleri ortada; Ulus Devlet'i yok etmek. Mao'nun dediklerini hatırlayın; 'Bir ülkeyi parçalamak istiyorsanız, önce dillerini yok edeceksiniz'.
...
Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan'ın klonlanmışı Menaf Tlas'la Suriye'yi yeniden yapıştırmanın mümkün olduğunu sanmıyoruz. Çok sevdikleri deyimleriyle karşılık verelim; 'Cin şişeden çıktı'. Hem de bol miktarda...
...
Engin Balim'in e-postasıyla duvara toslayan politikayı noktalayalım:
'. Kardeşim Esad idi (En saadetli), Esed oluverdi (Aslan) yakında bu gidişle Eset yani ceset olup gidiverecek. Sonrasında ise Batı'nın çıkarlarına göre Suriye sistemi resetleniverecek!
. Esed, aslan anlamında kelimedir; elif, sin, dal harflerinden müteşekkildir. Es'ad ise en saadetli, en said insan anlamında elif, sin, ayn ve dal harflerinden oluşmaktadır. Görüldüğü üzere birbiriyle hiç alakası olmayan bir anlam ve karıştırma söz konusu.
***
Dişçi koltuğunda '300 bin bakımına
-Araba gibi- alınmışken' telefonumuz çaldı. Arayan İbrahim Tatlıses. Pozizyonumuzu anlatıp, daldan dala geçtik. Sesine dikkat ediyoruz, iyiye gidişin işaretleri var. Sanırız, en geç 2013'te stüdyoya girer. Yeni telefonunu verdi; 'Kaydet, bir emrin olursa ara' dedi. 'Sadece ricamız olur' karşılığını verdik. İbo'yu yeniden ekranlarda görmek güzel olacak. TRT Müzik'teki röportajını beğendik. Arada, dönen klipleri onu ne kadar özlediğimizi hissettiriyor. Son elli yılın en büyük sesi. Karşısına diktikleri, yüzde 10'u olma şansına sahip değil. Düzgün yaşam, doğru hayattan sonra, tıp dünyasındaki son gelişmeleri içeren tedavi, İbrahim Tatlıses fırtınası'nı yeniden estirecek. Bu defa sevgi ve saygı bizden. Sağlık dileklerimizle, gözlerinden öpüyoruz.
...
Hülya Avşar'a verdiğimiz destek kamuoyu araştırmasına dönüştü. Bayanların ezici çoğunluğu, karşısında. Açıkça nefret saçıyorlar. Erkekler ise Avşar Kızı'ndan yana. Arada tek tük de olsa 'Protestlere rastlıyoruz'. Bu gruptan bazılarının mantığını anlamakta zorlanıyoruz. Sanki bizim fikrimiz yokmuş gibi, davranıyorlar. Sebebini çözebiliyoruz; 'Ailelerinden biriymişiz gibi görüyorlar'. Hanımların tepkisini de iyi anlıyoruz ama yazamıyoruz. Bu defa tefe koyarlar.

<p>Aşı olan vatandaşlarımızın sayısı 1 milyon 250 bini geçti.  Aşılama yapılacak grupları Sağlık Bak

6,5 milyon doz aşı Türkiye'de... Aşı planlaması nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Koronavirüs aşılarının 2. partisi Türkiye'ye geldi