• $7,3922
  • €8,9489
  • 436.774
  • 1457.1
29 Eylül 2011 Perşembe

Gerçekleri söylemek

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Koca günden notlara baktık, hep kavga dövüş. Eski AKŞAM'cı Memduh Bayraktar'ın Cüneyt Özdemir ve Ufuk Söylemez'i çıldırtması dışında ilginç hiçbir şey yok. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'ün 'Burada Laf Çok'taki şovunda tebessüm edebildik. Bir zamanların Kıvırcık Nuri'si -Kendi söylemişti-, aldı sazı, götürdü. İkoncan Eda Taşpınar'ı, yeterince tanımıyor havası basıp, malzeme yaptı. Her zamanki gibi 'Öyle Bir Geçer Zaman Ki' dizisi Şampiyonlar Ligi maçımızı rahat geçti. 'Mihrap Yerinde'liğe soyunan Demet Akbağ'ın oynadığı 'İstanbul'un Altınları'nı ise sildi süpürdü.
***
Yaşar Usluer'in e-postası yine mükemmel ama çok uzun. Mecbur olduk kısaltmaya:
'Sevgili Burhan Abi,
. Evet 'Yeter artık'. Ama maalesef bizim 'Yeter' dememizi kimse duymuyor. Her gün eylem. Ya bombalıyor, ya sivil, asker, hamile demeden tarıyor, ya iş makinelerini yakıyor, ya öğretmenleri kaçırıyorlar. Kürtçe TV istediler, verdik. Kürtçe isim istediler, verdik. Kürtçe şarkı/türkü istediler, verdik. 'Dağlardan -Ne Mutlu Türküm Diyene- yazısını kaldırın' dediler, kaldırdık. İlköğretim okullarındaki andımızdaki 'Türküm, doğruyum sözü ırkçılıktır, ayrımcılıktır' dediler, kaldırdık. 'Bayrakla sorunumuz yok' deseler de, son kongrelerinde göstermelik bayrak assalar da, mitinglerinde 'Bu bizim bayrağımız değil' diye taşımamalarına ses çıkarmadık. Okullarda bayrak töreni yapılması zorunlu olduğu halde, yaptırmayanlara göz yumduk. Şimdi 'Demokratik özerklik' ilan ettiler. Biz tanımasak, yarın ABD/AB tanıdığında; soğuk suya atılıp yavaş, yavaş
ısıtılıp ölen kurbağa örneği 'Hayır' deme, ya da 'Veto' etme gücümüz kalacak mı?   
. Obama 'Terör ortak düşmanımız' diyor ama 'PKK ortak düşmanımız' deyip, kendi kontrolündeki bölücüleri iade etmediği gibi, operasyon yapmamıza da izin vermiyor.
. 'Aranan Abdullah Çatlı'ya pasaport verdi' iddiasıyla Mehmet Ağar ve Korkut Eken'e ceza veren hakimler; Başbakanlık Müsteşar Yardımcısıyken, aranan PKK'lı teröristlerle 'Ben Başbakanımızın özel temsilcisiyim' diye görüşen Hakan Fidan ve MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i neden görmezden geliyorlar?
. Seçim mitinglerinde bu görüşmeyi inkar eden, bunları dile getiren muhalefete 'Şerefsiz' diyen, Sayın Başbakan ne oldu da 'Hükümet değil, Devlet herkesle görüşür' deme noktasına geldi? 'Emre Bey'i de Hakan Bey'i de gönül rahatlığı içinde İmralı'ya gönderdim. Bunlar hükümet tanımı ile devlet tanımını ayırt edemiyorlar. Hükümet olarak İmralı ile görüşmeyiz. Ama devlet üzerine düşeni yapar'. Demekle kendisiyle çeliştiğinin farkında değil mi? Emre Bey de, Hakan Bey de iradeleriyle değil, Sayın Başbakan'ın talimatıyla görüştüğüne göre; bunlar Hükümeti temsil etmiş olmuyor mu? Kaldı ki Hakan Fidan, 'Ben Sayın Başbakanımızın özel temsilcisiyim' demiyor mu?
. Bir yıl önce 'Dost ve kardeş İran'ı hedef alan böyle bir projeye izin vermeyiz' diyen Sayın Başbakan, ne oldu şimdi, 'Malatya-Kürecik'e kurulacak füze kalkanı NATO'nun projesidir'. deme noktasına geldi? Daha önce 'NATO'nun Libya'da ne işi var?' diyen sayın Başbakan, bugün Libya'da muhalefete maddi-manevi yardım göndermiyor mu? 
. Bugün 'Ben Müslümanım, laik devletin Başbakanıyım. Laiklikle Müslümanlığın bir arada olabileceğini' belirtip, Laik insan olamaz, laik devlet olur' diyen Sayın Başbakan, daha önce, 'Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor diye. Yahu bu millet istedikten sonra tabii elden gidecek'. Dememiş miydi? 
. Biliyorsunuz, ABD Türkiye'yi satar, İsrail'i satmaz. Bunu Sayın Başbakan bilmez mi? Eğer Cumhurbaşkanı olma uğruna, geçmişten ders almıyor, bedel ödemek istemiyorsa bu terör asla bitmez. Özerkliği de koparsalar yine bitmez. ABD, önceki hükümetlerin Başbakanlarını ve diğer ülkelerin Devlet Başkanlarını nasıl harcadıysa, bir gün kendisini de (Başbakan Erdoğan) harcayabileceğini fark etmeli ve
kara harekatı yapıp terörü bitirmelidir.

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

vahşi hayvanların komik halleri

Başkan Erdoğan, AK Parti'nin Erzurum Olağan Kongresi'ne canlı bağlantı ile katıldı