• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
8 Ocak 2011 Cumartesi

Gerçekleri görebilmek

Muhteşem Yüzyıl'la ilgili en bilimsel tartışmayı Haber TÜRK'te izledik. Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Murat Bardakçı, diziyi masaya yatırdılar. Buldukları eksiklik 'Padişah'ın ölüm haberinin ulaştırılışı'ndaki hataydı. Üstünde özellikle durdukları konuysa Harem idi. Özellikle Ortaylı, burasının bulunduğu Topkapı Sarayı'nın en tepe yöneticisi. Show TV'deki dizide, cariyelerin durumunun daha iyi gösterildiğini belirtti. Tam bu noktada 30 yıl öncesine gitmek istiyoruz. Saraya müdür olan bir arkadaşımızın kardeşiydi. Hani yıllar yılı kapalı tutulan Harem'i gezdik. Birlikte olduğumuz uzman arkadaşlardan biri, cariyelerin duvarlara kazıdığı 'Tanrım bizi kurtar' yazılarını gösterip, tercüme etti. Gerçek bu. Dizinin yapımcısı şirket, tepkiden korkup, bunları yumuşatıp, ekrana sürdü. Pargalı İbrahim Paşa'nın eğilimleri ve Kanuni ile ilişkilerinin boyutu, bu işin Ombudsmanlarına sorulsun. Böylece en önemli konulardan biri daha aydınlanmış olur. Çarpıtma varsa, Osmanlı Hanedanı'nın lehine. Bunları da diziyi izlemeden eleştirdiğini anladığımız Sayın Bülent Arınç okusun.

...
Monarşi özlemi içindeki medyaya bakıyorsunuz, 'Tahrik makinesi' gibi çalışıyor. Yandaş öğretim üyesi ve yazarların laflarını başlık diye kullanıyorlar. Hani ezip bükerek, yamultup çarpıtarak çıkardıkları 'Kanun çerçevesinde gereğini yapacağız'dan bir şey anlayan varsa, açıklasın. Yasalara aykırı olan ne? İlk bölümü seyretmiş, tarafsız kişilerin övgüden başka laflarını duymuyoruz. Okur mesajları bunların aynı. Kendi adımıza Mesut Yar, Cengiz Semercioğlu, Sina Koloğlu öncelikli tüm genç meslektaşlarımıza, tarafsız değerlendirmeleri için teşekkür borçluyuz.

...
Faks, e-posta ve telefonla, diziye alkış yağdıranların sayısı hayli fazla. Necdet Baykal, linç girişiminin nedenlerini iyi çözümleyenlerden. Kazım Eryılmaz'ın satırlarından bir bölümü diğerleri adına da buraya alacağız:

'Şehzade Korkut ve Şehzade Mustafa'lar Haseki Sultan'lık mücadelesinin sonucunda katledildiler. Böylece bir Cihan İmparatorluğu yok edildi'.

...
Verilen örnekler arasında Çinlilerin Türk boylarını, casus kadınlarla ortadan kaldırması, listebaşı. Konunun epey gündemde kalacağını söylemek falcılık olmasa gerek.

***
TRT Müzik'te Turnalar'a abone olduk. Adile Kurt Karatepe ve Kıvırcık Ali konuktu. Repertuvar yine iyiydi. Canlı yayının kurgusu için 'Çoktan oturdu' diyoruz. Bu programın epey izleyicisi olduğu kesin. Nereden mi anlıyoruz? Mustafa Gürsoy-Ömer Hayri Uzun ve Özgür Eren bize türkü armağan ettiler. Peşinden telefonumuz susmadı. İlk arayan ise, eski çalışma arkadaşımız ve şimdi NTV'de olan Halil Demir'di. Ondan sonrakiler, hep aynı soruyla lafa girdiler; 'Yahu telefonun ne kadar meşgul'.

...
Yine TRT-M'deki Meşk Zamanı da ilgi alanı. TSM sevenlerin gerçek sayısını bu yayında daha iyi anlıyorsunuz. Arif Özgülüş'e bir uyarıda bulunma zamanı geldiğine inananlardanız. Hoca, mutlaka 'Diksiyon dersi' almalı.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi