• $13,5322
  • €15,2677
  • 802.952
  • 1973.86
21 Ağustos 2011 Pazar

Gerçek ölçüt bu

Türkiye Konuşuyor'a ne zaman rastlasak, takılır kalırız. Bu, Pakize Suda'ya hayranlığımızdan değil. O dönem, çoktan geride kaldı. Şimdilerde şarkı söylemiyor. Elinde mikrofon, peşinde kamera, dolaşıyor. Haber Türk'te yaptığı iş bu. Bursa'da, ünlü Koza Han bölgesindeydi. Yakaladığına tek soru yöneltti; 'Kaç kadın bakanımız var?'. Cevaplar arasında 4'ten 36'ya kadarı duyduk. 'Onda biri' diyenler çıktı. 'Gel seni bir öpeyim'le kıvıranları gözlemledik. Fatma Şahin'i ismiyle hatırlayanların sayısı çok azdı. En sempatik görünenlerse 'Rezil mi edeceksin' çıkışı yapanlardı.
...
Bilgi ve kültür yarışmalarının en geniş kapsamlısını kesinlikle Pakize Suda yapmakta. Bir nevi 'Bilgimetre ölçümü'. Atarken mangalda kül bırakmayanları buluyor. Çok bilmiş gözüküp yerle bir ettiklerini ekrana taşıyor. Sonuçta Türkiye gerçeği deyip, cehaletimizi alnımıza çakıyor. Onlarca aydın geçinenin foyası ortaya çıkıyor. En büyük avantaj, sanırız herkesin oy kullanabilmesi. En iyisi 'Yaşasın demokrasi' diye bağırmak.
***
Somali'ye gitme şansını elde eden ünlülerimiz, reklam ve tanıtımın nimetlerini elde ettiler. Mogadişu Havaalanı'na inişte geçirdirdikleri tehlikeyi bile çabuk unuttular. Olayın bu bölümü bir yana Afrika'daki gerçek dost ülkeden gelen görüntüler gözleri yaşarttı. Bu konuda gerçekten tarafız. Çünkü Somali'li epey arkadaşımız oldu. Bu halkı yakından tanıdık. Türkiye sevgilerini öğrendik. Son seyahatle ilgili tek üzüntümüz Tekin Küçükali'nin heyette yer almaması. Ancak Başbakan, Kızılay'ın başarısına bizzat tanık oldu. Şimdi yapması gereken küçük ayrıntıyı hatırlatmak istiyoruz. 'Tekin Bey nasılsınız?' diye sorup eski Kızılay Genel Başkanı'na teşekkür etmeli. Doğrusu budur.
***
Kimse kimseyi uyutmaya kalkmasın. Basketbol Milli Takımı iyi yolda değil. Hatta 'Çok kötü' demek mümkün. Yunanistan'dan yediğimiz fark son noktaydı. Hazırlık maçlarında sadece Ukrayna'yı yendik. O da zar zor. Öbür oyunlarda rezil  olduk, taaa ki Belçika'ya kadar. Şöhrete ve paraya doymuşlarla başarı gelmez. Gençlerin ağırlık kazandığı yepyeni kadro hazırlanmalıydı. Sanırız geç kalındı. İşin faturasının kime kesileceğini şimdiden yazalım; Orhun Ene. Yapılacak tek hareket var, Tanjeviç'i daha aktif konuma geçirmek.
...
Yunus Akgül'ün istifa ettirilmesiyle birlikte Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde tüm taşlar değişti. Yeni Spor Bakanı Suat Kılıç'ın çizdiği hedef belli; Londra Olimpiyatları. 2012'ye ise fazla zaman kalmadı. Bu kadar kellenin kopartılması Türk Kafilesi'ni başarılı kılar mı? Bu sorunun cevabını verebilmek için bir yıl beklemek konumundayız. Yeni Genel Müdür için favorimizi soracaksanız tek isim veririz; A. Baki  Ertekin. Tanımayanlar için bilgi verelim. Kendileri İstanbul B.B. Spor A.Ş.'nin en tepedeki yöneticisi. Başka bir atama, herkes için sürpriz olur. Ayrıca risk taşır.
***
Yıldız Usmonova'nın son albümü 'Bir Şans Ver'. CD'de 10 şarkı ve bir akustik versiyon yer almakta. Toplam 11 kaydın düzenlemeleri Febyo Taşel, Asker İbrahimov ve Erhan Bayrak tarafından yapıldı. 'Belli Belli'nin söz ve müziği Usmonova'ya ait.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar